3 Kasım 2017 Cuma

Vizyona Giren Filmler 3 Kasım 2017

Vizyona Giren Filmler 3 Kasım 2017 / Festivaller

Haftanın Filmleri, 6 filmin vizyona girdiği bu hafta üç filmin öne çıktığını görüyoruz. Vizyona giren filmler 3 Kasım 2017 haftasının öne çıkan filmleri şöyle sıralanıyor:
Bu yıl Altın Palmiye ödülü alan "Kare / The Square", adını duyduğumuzda tüylerimizi ürperten Testere filmlerinin en yenisi olan "Testere: Jigsaw Efsanesi" ve romantik, dram türü filmleri sevenler için "Dünyanın En Güzel Kokusu 2".
Vizyona Giren Filmler 3 Kasım 2017
Haftalık olarak yazdığım ve önümüzdeki günlerde sinemalarda oynayacak yeni filmleri kısaca tanıttığım yazılarımda bir süredir festival haberlerine de yer vermeye başladım. Buna göre, Kasım ayında ülkemizde iki önemli festival gerçekleşecek. İlki İstanbullu sinemaseverleri yakından ilgilendiren "5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali". İkincisi ise Malatya'da ikamet eden seyircilerin kaçırmaması gereken "7. Malatya Uluslararası Film Festivali".
5.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenleniyor. Festival, 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde, 9 film Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda büyük ödül için yarışacak. Filmlerin ve yönetmenlerinin isimleri şöyle sıralanıyor.
1. Misafir (Andaç Haznedaroğlu)
2. Eşik (Ayhan Salar ve Erkan Tahhuşoğlu)
3. Beginner (Burçak Açık Üzen
4. Mavi Sessizlik (Bülent Öztürk)
5. Sarı Sıcak (Fikret Reyhan)
6. Taş (Orhan Eskiköy)
7. Murtaza (Özgür Sevimli)
8. İşe Yarar Bir Şey (Pelin Esmer)
9. Bütün Saadetler Mümkündür (Selman Kılıçaslan)
7. Malatya Uluslararası Film Festivali MUFF
7. Malatya Uluslararası Film Festivali, MUFF, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 7. kez düzenleniyor (Festival geçen yıl 7. kez düzenlenecekti ancak valilikçe iptal edilmişti Haberi Burada). 9-16 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na 12 film katılmaya hak kazandı. Filmlerin ve yönetmenlerinin isimleri şöyle sıralanıyor:
 1. Buğday (Semih Kaplanoğlu)
 2. Daha (Onur Saylak)
 3. Eksi Bir (Orhan Oğuz)
 4. İşe Yarar Bir Şey (Pelin Esmer)
 5. Kırık Kalpler Bankası (Onur Ünlü)
 6. Murtaza (Özgür Sevimli)
 7. Sarı Sıcak (Fikret Reyhan)
 8. Sessizliğin Kardeşleri (Taylan Mintaş)
 9. Sofra Sırları (Ümit Ünal)
10. Taş (Orhan Eskiköy)
11. Yüzleşme (Nejla Demirci)
12. Zer (Kazım Öz)
7. Malatya Uluslararası Film Festivali'nin Uluslararası Uzun Metraj Yarışması'nda yabancı filmlerle birlikte yarışan üç yerli yapım bulunuyor. Bunlar; Buğday (Semih Kaplanoğlu), Daha (Onur Saylak) ve Mavi Sessizlik (Bülent Öztürk).

Kare (2017) The Square

Palme d'Or ödüllü "Kare" filmini Ruben Östlun yönetiyor. Ruben Östlun aynı zamanda 2014 yapımı Turist filminin yönetmenliğini yapmıştı. İzleyip beğendiğim bir film olduğu için ayrıca belirtme gereği duydum. Turist filmindeki baba figürünü irdeleyişi hoşuma giden yönetmen yeni filminde bu kez modern sanat müzesinin küratörlüğünü yapan Christian'ı hedef alıyor. Boşanmış, iki çocuk babası olan Christian Kare ismi verilen bir enstalasyona (yerleştirmeye) hazırlanıyor. Bu arada müzenin PR ajansı ise enstalasyon için beklenmedik içerikleri olan bir kampanyayı hayata geçiriyor...
İşlediği birden fazla konuyla, rahatsız edici, komik aynı zamanda dramatik olan film haftanın en iyisi olarak karşımıza çıkıyor. Filmin başrollerini Claes Bang, Elisabeth Moss ve Dominic West paylaşıyor. Detay

Testere: Jigsaw Efsanesi (2017) Jigsaw

Şehirde vahşice seri cinayetler işleniyordu ve hepsi orjinal korkunçlukta olan bu cinayetlerdeki kanıtlar tek bir kişiyi işaret ediyordu: John Kramer. Ama bu nasıl olabilirdi? Jigsaw olarak bilinen John Kramer, yıllar önce ölmüştü!
Testere 8 olarak piyasaya çıkan filmin konusu kısaca bu şekilde. Okuduğum yorumlardan daha önceki filmleri izleyenler için dejavu durumları ortaya çıkacak gibi görünüyor. Ancak kesinlikle uzak durduğum Testere film serisi için görünen o ki türe meraklı olanların kayıtsız kalamayacakları bir film var karşımızda.
Testere: Jigsaw Efsanesi (2017)'nin yapımcısı James Wan Korku türünü sevenlerin tanıdığı bir isim. Filmin yönetmenliğini ise doğum tarihlerine bakılırsa ikiz kardeş oldukları anlaşılan Peter Spierig ve Michael Spierig yapıyor. Detay

Dünyanın En Güzel Kokusu 2 (2017)

İlkinin devamı olan Dünyanın En Güzel Kokusu 2 (2017) filmini Mustafa Uğur Yağcıoğlu yazıp yönetiyor. Başrollerde Rıza Kocaoğlu ve kadroya yeni eklenen Bestemsu Özdemir bulunuyor. Fragmana bakılırsa Tuba Ünsal devam filminde flasbacklerle sık sık ekrana geliyor.
Filmin kosunu kısaca şöyle; Hakan, eşini kaybettikten sonra ailelerinin yardımıyla bir yandan küçük kızını büyütmeye çalışırken diğer yandan sevdiği kadının yokluğuna alışmaya çalışmaktadır. Hiç kolay olmayan bu süreçte arkadaşları hep yanında olup destek vermiştir. Hakan'ın bunalımda olduğu günlerde karşısına zorlu bir kadın olan Canan çıkar. Detay

OHA Diyorum (2017)

Youtube kanalı bulunan 'OHA Diyorum' ekibi (Melih Abuaf, Fırat Sobutay, Alper Rende) Komedi türündeki sinema filmiyle hayranlarının karşısına çıkıyor. Ersan Özer'in yazıp yönettiği filmde, arabasıyla birlikte içinde çok önemli materyallerin bulunduğu hard diski çaldıran Fırat'ın, hırsızın peşine düşmesiyle birlikte ortaya çıkan komik olaylar anlatılıyor. Detay

Ketenpere (2017)

Diziler ve Kolpaçino filmleriyle üretkenliğine ara vermeden devam eden Şafak Sezer, bu kez senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı Ketenpere (2017) adlı filmle izleyicinin karşısına çıkıyor. Filmde, bir cast ajansında figüran ekip başı olan ve filmlerde sözsüz figüran olarak yer alan Kalender'in başına gelenler anlatılıyor. Hayali, sevdiği kızla evlenmek ve kendi cast şirketini kurmak olan Kalender, hapse düşüp orada tehlikeli arkadaşlar edindiğinde ise başına gelmedik kalmıyor. Detay

Macera Günlükleri: Sihirli Adaya Yolculuk (2017)

Geçen haftalarda vizyona giren Aamir Khan filminden sonra yine bir Hindistan yapımı film ülkemizde vizyon şansı buldu. Çocuklara yönelik olan Animasyon 3 boyutlu olarak izlenebilecek. Filmde, 9 ve 12 yaşlarında olan iki kardeşin kâşif olan babalarını, yanlarında bir bilim adamı ve bir robotla birlikte araması anlatılıyor. Çocukları sihirli ve masalsı mekânlara götürüp sıra dışı yaratıklarla tanıştıracak olan filmin yönetmenliğini Kamal Bansal yapıyor. Detay

10 yorum:

 1. Bu ara herkes testere filmine sardı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Testere ilgi gören bir film. Youtube'da fragman izleyen sayısına bakınca hemen kendini belli ediyor. Tüm dünyada merak ediliyor yani. :)

   Sil
 2. 95 yıllarında malatyadaydım..malatya şimdi değişmiş diyorlar..orada olsaydım film günlerine giderdim herhalde..testerenin 2017 versiyonunun vizyona girmesi ilginç oldu..jigsawı merak ettim şimdi..tvde oynarsa izlerim herhalde.. :) tşkr ederim.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malatya'nın merkezinde çok az bulundum. Değiştiği ve büyüdüğü doğru. İstanbul'dan farkı olmayan caddeleri var. Festivalin yapılacağı mekanları görme imkanım hiç olmadı.
   Bazıları filmler yeni yapılarda gösterilecek... Malatya Park AVM, Double Tree by Hilton, İnönü Üniversitesi, Mücelli Cad./Yeşil Sinema Salonları mekanlardan bazıları.
   Jigsaw'ı bildik tv kanallarında yayınlayacaklarını sanmıyorum ama özel platformlarda gösterirler belki.
   Ben teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 3. Ayla filmine gitmek istiyorum.Hala gidemedim :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı kaderi paylaşıyoruz. Hakkında birçok yazı yazdım ama hala filme gidemedim :) Azimliyim ama gideceğim :))

   Sil
 4. işe yarar bir şey, önemliymiş diyolar, izleyenler sevmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşe Yarar Bir Şey filmi ödül de aldı, başrol oyuncusu başarılı bulunmuş. Vizyondayken izlemek lazım Deeptone :)
   Filmde Öykü Karayel'de oynuyor. Toz (2016) filminde de izlemek istemiş izleyememiştim. Bu filme kısmet olur inşallah...

   Sil
 5. kalp atışı dizisinde oynuyo en sevdiğim dizi şu anda. annem öyküye yamuk ağızlı diyoo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O diziyi bende severek takip ediyorum.😊 Filmleri yazarken yaptığım araştırmalar sonucu Öykü Karayel'den iki tane olduğunu öğrendim. Meğer ikizi varmış :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön