10 Ocak 2022 Pazartesi

Drive My Car ve The Power of the Dog'a Golden Globe Ödülü Geldi

79. Golden Globe Ödülleri

Bu Yıl 79.su düzenlenen Golden Globe ödüllerinin kazananları belli oldu. Drive My Car ve The Power of the Dog'a Golden Globe ödülü geldi. The Power of the Dog ve Belfast filmleri 7 dalda adaylık alarak öne çıkmıştı. The Power of the Dog üç dalda ödül alırken Belfast filmi bir ödüle layık görüldü. West Side Story ise 4 dalda ödül kazandı. Dizi dalında ise Succession 5 dalda aday gösterilmişti. En İyi Dizi ödülü ile birlikte 3 ödül bu filme verildi.

Drive My Car ve The Power of the Dog'a Golden Globe Ödülü Geldi 1

Hollywood Yabancı Basın Birliği'nin (Hollywood Foreign Press Association - HFPA) Altın Küre Ödülleri töreni bu yıl çok sönük geçti. Kurum, aldığı tepkiler nedeniyle 79. Golden Globe Ödülleri törenine katılacak oyuncu bulamayınca ve yayın kuruluşları desteğini çekince kırmızı halı ve tören yapılmadı. HFPA başkanı olan Helen Hoehne The Hollywood Reporter'e verdiği demeçte; "Değişim için zaman ve çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu, kurumun bunu yapmak için zamana ihtiyacı olduğunu" söyledi. HFPA sonuçları Twitter'dan duyurdu. Kurumun yeni düzenlemelere gitmemesi durumunda önümüzdeki yıl törenin düzenlenip düzenlenmeyeceği ise merak konusu.

Drive My Car ve The Power of the Dog'a Golden Globe Ödülü Geldi

2022 Altın Küre (Golden Globes) Kazananları:

Sinema

En İyi Film (Drama): The Power of the Dog 
En İyi Film (Komedi - Müzikal): West Side Story
En İyi Yönetmen: Jane Campion (The Power of the Dog)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Nicole Kidman (Being the Ricardos)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi - Müzikal): Rachel Zegler (West Side Story) 
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Will Smith (King Richard)
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi - Müzikal): Andrew Garfield (Tick, Tick... Boom!
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana DeBose (West Side Story)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)
En İyi Senaryo: Kenneth Branagh Belfast
En İyi Özgün Müzik: Hans Zimmer Dune
En İyi Animasyon: Encanto 
Yabancı Dilde En İyi Film: Drive My Car
En İyi Özgün Şarkı: No Time to Die

Televizyon

Yayını halen devam eden 'Succession' dizisi; En İyi Dizi, En İyi Erkek Oyuncu (Jeremy Strong) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Sarah Snook) olmak üzere 3 dalda ödül aldı.

Mini Dizi dalında ise En İyi Mini dizi olarak 'The Underground Railroad' seçildi.

5 yorum:

 1. tepkiler neydi ki, noldu kuruma :) no time to die da ne şarkı ama yaa sahiden de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. James Bond'un şarkısı kazansın istemiştim. Film de şarkısı da çok güzeldi :)
   Oylamaya katılan üyeler konusunda sorun vardı. Üyeler arasında ırk çeşitliliği olması gerektiği özellikle geçen seneden beri yoğunlukla konuşuluyordu. NBC kanalı dahil birçok yerden boykot geldi. Tüzük yenilemesine gittiler ama yeterli olmadı. Beyazların hakimiyetinin kırılması lazım. Ve dünya genelinde de üye bulmaları gerekiyor. Şüpheli ticari uygulamalara katıldığı söyleniyor. Film seçimlerinde şeffaflıktan şüpheleniliyor. Yabancı dilde filmlerin seçimi konusunda da sorunlar yaşanıyor. Geçen yıl Minari filmi üzerine çok tartışılmıştı. Filmi yabancı dildeki filmler kategorisinde değerlendirerek aday olması muhtemel diğer dallardaki adaylıklarının önü kesilmişti. Bu bahsettiklerim benim kulağıma gelenler, okuduklarım. 9 Ocak'taki törenin yapılmasına şüpheyle bakılıyordu zaten. Nitekim töreni yapamadılar. Ve ödülü kabul eden çok az yapımcı/oyuncu oldu. Ödüller havada kaldı yani. Büyük bir skandal oldu bu durum... Akademi Ödüllerinde de geçtiğimiz yıllarda tepkiler üzerine değişiklikler yapılmıştı.

   Sil
  2. bond son film evet çok özel bir bond filmiydi, serinin en iyi ilk beşine girer valla, kraliçenin hizmetinde, skyfall, casino royale, no time to die, golden eye, ilk beşim :) kraliçenin hizmetinde (lazenby) en iyi bond filmi bencesi :)

   Sil
 2. ilk filmin güzel olduğunu söylediğime eminim :)

  YanıtlaSil
 3. Belfast'ı seyrettim ama diğerlerini bulamadım henüz. Tepkileri okumuştum ben de. Irkçılık tepkileri nedeniyle ödül töreni yapılamamış bu yıl.

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön