20 Ekim 2016 Perşembe

Rüya (2016)

Rüya (2016)

Derviş Zaim'in yazıp yönettiği Dram türündeki Rüya (2016) isimli film 21 Ekim 2016 günü gösterime giriyor. Yerli yapımın görüntü yönetmenliğini Taner Tokgöz yaparken filmin müziklerinde yönetmenin daha önce çektiği filmlerde birlikte çalıştığı Marios Takoushis'in imzası bulunuyor. Film 106 dakika sürüyor.
Rüya filminin başrol kadın oyuncusu olan Gizem Erdem, bu yıl 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Oyuncular

Rüya – Dream (2016) filminin önemli rollerini Gizem Erdem (1. Sine rolünde), Mehmet Ali Nuroğlu (Yaren), Gizem Akman (4. Sine), Dilşat Bozyiğit (3. Sine), Ebru Helvacıoğlu (2. Sine),  Atılay Uluışık, Zafer Altun ve Murat Karasu (Rüstem) paylaşıyor.

Dream (2016)
Sine, uykusuzluk çektiği için hastaneye başvurur...

Rüya - Dream (2016) Filminin Konusu

Genç bir kadın olan Sine’nin gözünden mimari sanatını anlatan yönetmen Derviş Zaim, filmini bir suç hikâyesi içinde izleyiciye sunuyor.
Sine,  günümüzdeki mimarlık pratiğinin aldığı biçimden hoşlanmamaktadır. Yedi uyuyanlar menkıbesinden hareket ederek mağara biçiminde farklı bir cami modeli tasarlamıştır. Ancak inşaat bir sürü problem nedeni ile yarım kalır. Stres nedeniyle Sine'de uyku hastalığı baş gösterir. Sine sonunda bir uyku hastalıkları merkezinde tedavi olmayı kabul eder, merkezdeyken bir düş görür: Düşünde yedi uyuyanlar mitinin içindedir ve olaylara şahit olmaktadır. Rüyadan uyanır, ancak fiziksel ve ruhsal olarak değişmiştir. Etrafındaki kimse ondaki bu değişikliği fark etmez. Sine uyku hastalıkları kliniğine her gidişinde fiziki ve ruhi olarak değişir; her değişimde ise etrafındaki engellere ve kendi meselelerine daha evvel yaptıklarından farklı biçimde yanıt vermeye başlar. tt5636334

Rüya (2016) filminde konu edilen Yedi Uyuyanlar Mağarası

Yedi Uyuyanlar:

Roma İmparatorluğu döneminde putperestlerin saldırısından kaçan Hristiyanların İzmir Selçuk’ta bulunan Panayır Dağı’ndaki Yedi Uyuyanlar Mağarası'na sığındıkları rivayet edilmektedir.

Rüya (2016) filminin yönetmeni Derviş Zaim

Yönetmen Derviş Zaim

1964, Gazimağusa doğumlu olan yönetmen Derviş Zaim geleneksel sanatlara olan ilgisini yansıttığı filmleri ile biliniyor. Çektiği filmlerle katıldığı yerli/yabancı festivallerden sayısız ödülle dönen yönetmenin filmlerinde işlediği konulara baktığımızda Eflatun, Karagöz, Kıbrıs, hat sanatı, zorlu yaşamlar ve insan/gelenek ilişkisi karşımıza çıkıyor.

Derviş Zaim Filmleri
Dream
2016
Dram
Balık
2014
Dram
Devir
2013
Dram
Gölgeler ve Suretler
2010
Dram
Nokta
2008
 Suç
Cenneti Beklerken
2006
Dram
Parallel Trips
2004
Belgesel
Çamur
2003

Filler ve Çimen
2001
Dram
Tabutta Rövaşata
1996
Dram

6 yorum:

 1. Zülal tam da son yıllarda rüyaların büyüsü üzerine merakım çoğalmışken, kesinlikle izlemem lazım dedim filmin ismi ve konusunu görünce.Fantastik edebiyata ve rüyalara meraklı olan varsa, Gülşah Elikbank'ın "Uykusuzlar" kitabını tavsiye ederim bu arada.
  Derviş Zaim'i de sayende tanımış oldum.Sadece iki filmini izlemişim.Diğerlerini de izliycem.Teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Aytül :) Derviş Zaim'in Tabutta Rövaşata isimli filmini izlemiştim. Böylesine üretken bir sinemacının tek filmini izlediğimi fark edince biraz utandım açıkçası... Merak edip Gülşah ELikbank'ın kitaplarına baktım çok üretken bir yazar olduğunu gördüm... Ben teşekkür ediyorum.

   Sil
 2. Zülal merhaba.Daha önce yorum yazmıştım "Rüya" için şimdi mim davetine geldim aslında göremedim yorumu.Herhalde yayınlayamamışım.Zamanın olursa mim için buyur gel;)
  Rüyaların gizemi son yıllardır fazlasıyla meraklandırıyor beni.Mutlaka izleyeceğim.Ve sayende Derviş Zaim'i de tanımış oldum.İlk 2 filmini izlemiştim.Sanırım diğerleri de tam aradığım filmler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haftalık programımda en yoğun geçen günlerim prş cuma ve cmts'dir. Bende biraz aksama oldu. :/ Rüyalarla ilgili tek elimde bulunan kitap rüya tabirleri sözlüğü, bir ara çok merak ediyordum ne anlama geldiklerini. Gerçi çok net bir imge görmüşsem üşenmem açar bakarım kitaba. Uykusuzlar aklımda olsun... Hayal mimi? Ziyarete hemen geliyorum:)

   Sil
 3. İzlenesei farklı bir iş...Açıkçası konusu bende merak uyandırdı.

  YanıtlaSil
 4. Ilginç bir konu. Umarim intwrnet kanallarina da gelir.

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön