29 Mayıs 2022 Pazar

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı

Bu yıl 75.si düzenlenen Cannes Film Festivali Cumartesi günü düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Cannes 2022'de ödüller dağıtıldı ve Palme d'Or / Altın Palmiye Ruben Östlund'un yönettiği 'Triangle of Sadness' filmine gitti. TRT'nin ortak yapımcıları arasında olduğu filmin yönetmeni Ruben Östlund, The Square (2017) filminden sonra ikinci kez bu ödülü kucaklamış oldu. Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan Emin Alper'in 'Kurak Günler' filmi ise ödül alamadı.

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı

Cannes'da Ana Dallarda Ödül Kazanan Filmler ve Filmlerin Konuları:

75. Cannes Film Festivali 17 Mayıs – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Jüri başkanlığını Fransız oyuncu Vincent Lindon'un üstlendiği festival dün düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Aşağıda Cannes'da ana dallarda ödül kazananları ve ödüllü filmlerin konularını bulabilirsiniz.

Altın Palmiye / Palme d’Or: “Triangle of Sadness,” Ruben Östlund

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı Triangle of Sadness

Triangle of Sadness (2022): Ruben Östlund'un yönettiği Komedi, Dram türündeki film üst sınıftakileri yeren bir konuya sahip. Zengin insanların, ünlülerin katıldığı gemi yolculuğunun sonunda bu insanlar ıssız bir adaya bırakılır. Mahsur kalan zenginlerin arasında ünlü bir manken çiftte vardır.

Jüri Büyük Ödülü / İkincilik Ödülü / Grand Prix

Ödül iki film arasında paylaşıldı.: "Stars at Noon, Claire Denis" ve “Close, Lukas Dhont”

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı Stars at Noon

1- Stars at Noon (2022): Claire Denis'in yönettiği Dram, Romantik, Gerilim türlerindeki film, 1984'ün Nikaragua'sında, gizemli bir İngiliz işadamı ve inatçı Amerikalı bir gazeteci, kısa süre sonra tehlikeli bir yalanlar ve komplolar labirentine bulaştıklarında ve ülkeden kaçmaya çalışmak zorunda kaldıklarında romantizm devreye girer.

Cannes 2022'de Ödüller Dağıtıldı Close

2 - Close (2022): Belçikalı Lukas Dhont'un yönettiği film Dram türünde. On üç yaşındaki iki erkek Leo ve Remi arasındaki yoğun dostluk aniden bozulur. Olanları anlamaya çalışan Léo, Rémi'nin annesi Sophie'ye yaklaşır. Sürtüşmelerin yaşandığı "Yakın" dostluk ve sorumluluk hakkında trajik bir film.

En İyi Yönetmen: Park Chan-wook, “Decision to Leave”

Cannes 2022'de Ödüller Dağıtıldı Decision to Leave

Decision to Leave (2022): Yönetmen Park Chan-wook Suç, Dram, Gizem türlerindeki Hitchcock tarzı Kore yapımı filmde, dağlarda bir adamın ölümünü araştıran bir dedektif, ölü adamın gizemli karısına aşık olur. Dul kadının masumiyeti konusunda zamanla şüpheler uyanır.

75. Yıl Özel Ödülü: Jean-Pierre and Luc Dardenne, “Tori and Lokita”

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı Tori and Lokita

Her beş yılda bir verilen ödülü Tori and Lokita (2022) filmini yöneten daha önce Palme d’Or alan Jean-Pierre ve Luc Dardenne kazandılar. Dram türündeki filmde, günümüz Belçika'sında, Afrika'dan yalnız seyahat eden Benin'li göçmenler; genç bir erkek ve ergen bir kız, yenilmez dostluklarıyla sürgünlerinin acımasız koşullarına karşı koyuyor.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Song Kang-ho, “Broker”

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı Broker Song Kang-ho

Broker (2022), Japon Hirokazu Koreeda'nın yönettiği Dram türündeki Kore filmi bebek ticaretiyle ilgili. Ödül kazanan Song Kang-ho kaçakçı/komisyoncuyu canlandırıyor. Filmin konusu ise şöyle; Bebek oyun parkı, ebeveynlerin istenmeyen bebeklerini isim vermeden bırakabilecekleri küçük bir alandır. Sang-Hyun, bebek oyun parkına bırakılan bebekler için yeni ebeveynler bulur ve onlarla para dahil bir tür özel anlaşma yapar. Sang-Hyun, Dong-Soo ile birlikte çalışır. İyi niyetli arabuluculuk yaparlar. Bir gün, bebeğini bir kutuda parka bırakan ama onu geri isteyen So-Young ikilinin izini bulur. Bu sırada Dedektif Soo-Jin ve Dedektif Lee, Sang-Hyun ve Dong-Soo'nun peşine düşerler...

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Zar Amir-Ebrahimi, “Holy Spider”

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı Holy Spider Zar Amir-Ebrahimi

Holy Spider (2022), İranlı Ali Abbasi'nin yönettiği Suç, Dram, Gerilim türlerinde bir yapım. Filmde İranlı bir muhabir, sokakları günahkarlardan temizlediğine inanan sözde "Örümcek Katili" tarafından seks işçilerinin seri cinayetlerini araştırırken İran'ın kutsal şehri Meşhed'in karanlık göbeğine iner. Ödül alan Zar Amir-Ebrahimi filmde gazeteciyi canlandırdı.

Jüri Ödülü: “The Eight Mountains" ve “EO"

Jüri Ödülü'nü iki film paylaştı; “The Eight Mountains, Félix Van Groeningen ve Charlotte Vandermeersch" ve “EO, Jerzy Skolimowski"

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı The Eight Mountains

1 - The Eight Mountains (2022): Belçikalı yönetmenler Felix van Gröningen ve Charlotte Vandermeersch filmlerinde uzun yıllara yayılan iki İtalyan çocuğun dostluk hikayesini anlatıyor. Pietro şehirli bir çocuk, Bruno ise unutulmuş bir dağ köyünün çobanıdır. Yıllar geçtikçe Bruno dağına sadık kalırken, gelip giden Pietro'dur. Pietro ve Bruno, ömür boyu gerçek arkadaş olmanın ne demek olduğunu keşfederken, karşılaşmaları onları aşk ve kayıpla tanıştırır, kökenlerini hatırlatır ve kaderlerinin ortaya çıkmasına izin verir.

Cannes 2022'de ödüller Dağıtıldı EO

2 - EO (2022): Polonyalı yönetmen Jerzy Skolimowski, Dram türündeki filminde, yolculuklarında iyi ve kötü insanlarla karşılaşan, neşe ve acıyı deneyimleyen, modern Avrupa'nın vizyonunu onun gözünden keşfeden bir eşeği konu alıyor.

En İyi Senaryo: Tarik Saleh, “Boy From Heaven”

Cannes 2022'de Ödüller Dağıtıldı Boy From Heaven

Boy From Heaven (2022): İsveç doğumlu yönetmen Tarik Saleh En İyi Senaryo Ödülü'nü kazandığı Dram, Gerilim türündeki filmini Mısır'da yasaklı olduğu için Türkiye'de çekti... Yaz tatilinden sonraki ilk gün, büyük imam Kahire'deki prestijli bir üniversitede öğrencilerinin önünde bayılır ve ölür. Bu olay, onun yerini almak isteyen nüfuz için amansız bir savaşın başlangıcı olur.

Filmgündemi

12 yorum:

 1. vay bu yayının süperdi, close u merak ettim, dardenne leri çok severim :) ostlund da çok severim, ostlund yeni tür sinemacılardan, yani işte eskisi gibi öykü anlatmayanlardan, yani düşününce ostlund filmleri kötü gibi geliyor ama izlemesi de pek hoş ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Östlund, ada filmleri kervanına katılmış :) Close ağlatan bir film anladığım kadarıyla ve bu festivale Belçikalılar damga vurmuş gibi görünüyor. Östlund'un filmlerinde insanı rahatsız eden diken gibi batan sahneler oluyor. Rahatsız edici ama bir şekilde izlettiriyor kendini.
   Yayını hazırlamak biraz vaktimi aldı ama keyfini çıkara çıkara yazdım. Yeni filmleri keşfetmek harika bence :)

   Sil
 2. Decision to Leave ve Boy from Heaven ilginç görünüyor. Hiç bir filmi duymamıştım, izler miyim bilmiyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmler taze :)) Broker ve Triangle of Sadness haricindeki filmleri yazıyı hazırlarken öğrendim. Türkiye'den film haklarını satın alan olmuşsa muhtemelen sonbahar kış gibi belki Oscar öncesi sinemalara da gelir bu filmlerin bazıları. :)

   Sil
  2. evet bu yayının iyi kaynak oldu vallası, bir de bir yayının vardı, 2011 yılında izlediğim filmler diye, o da çok iyiydi :)

   Sil
  3. @deeptone , bahsettiğin yazıyı çıkaramadım deep bulamayınca sana yazayım dedim. Bir yılı kapsayan, festivallerin en iyilerini yazdığım bir yazım vardı o mu acaba?

   Sil
 3. Le otto mantagne dikkatimi çekti benimde bir ara bakacağım :) İnşallah güzeldir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz filmin başı sonu olan bir hikayesi var gibi görünüyor. Bu anlamda benim de dikkatimi çekti. İzlenesi bir yapım. Çok teşekkürler :)

   Sil
 4. Aman Tanrım, tek tek hepsine baktım hatta internette aradım ama yoktular tabii ki :)) biraz zaman geçince tekrar arayacağım. Ama cidden tüm filmler acaip ilgimi çekti. En sondaki filmin de Mısır yerine Türkiye' de çekilmesi ve konusu itibariyle çok ilginç.
  Teşekkürler Zülal <3 :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmlerin fragmanlarını bile araştırmadım. Henüz çok erken. Cannes'ın ana seçkisinde 21 film vardı. Tamamını incelemedim ama başka festivallerde karşıma çıkarlar ve yazarım birlikte keşfederiz. :) Türkiye'den görüntülerin yer aldığı bir film daha vardı Cannes'da. Zerrin Tekindor'un da rol aldığı Tilda Swinton ve Idris Alba’lı 'Three Thousand Years of Longing' filmi. Yorumla birlikte buraya da not düşmüş olayım :)

   Sil
 5. İlginç filmler var gibi görünüyor. Hiç duymamıştım bunları bu sene bir tanesi gelirse eğer gidip izlesem keşke.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Oscar töreni yapılana kadar bu filmler birçok defa konuşuruz bu kesin.
   İnşallah diyeyim :) Teşekkür ediyorum :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön