16 Haziran 2016 Perşembe

İnatçılar – Rams (2015)

İnatçılar – Rams  (2015)

İzlanda’nın kuzeyinde koyun yetiştiriciliği yapan iki kardeş düşünün. Bu kardeşler yemyeşil otlaklara sahip bir coğrafyada koyun-koç yetiştiriyorlar. Aynı araziyi ikiye bölmüşler. Ayrı evler ve ahırlar yaparak yalnız başlarına yaşıyorlar. Fakat 40 yıldır birbirleri ile küsler. İnsan, kardeş ve komşu olup nasıl yıllarca konuşmazlar diye düşünürken bir sahne aslında iletişim halinde olduklarını kanıtlıyor. İnatçılar – Rams  2015 filminde daha mülayim olan kardeş Gummi, evinin camlarını tüfeğiyle patlatan abisi Kiddi’den zararını karşılamasını istiyor. Bir kâğıda camların ederini yazıyor. Sonra Kiddi’nin köpeğini havlayarak (!) çağırıyor. Köpek gelip ağzını açıyor, Gummi faturayı köpeğin ağzına koyuyor. Köpek koşa koşa eve girip sahibine faturayı uzatıyor. Bu sahne filmde zaman zaman esprilerle karşılaşılacağının kanıtı oluyor.
***
Filmin, başrollerinde koyunlar, koçlar ve İzlanda’nın yetiştirdiği iyi ve ödüllü oyunculardan olan Sigurdur Sigurjónsson (Gummi), Theódór Júlíusson (Kiddi) yer alıyor. Bir de veteriner rolündeki Charlotte Bøving’i (Katrin) sıkça görüyoruz. Diğer rolleri ise Jon Benonysson (Runólfur), Gunnar Jónsson (Grímur), Sveinn Olafur Gunnarsson (Bjarni), Ingrid Jónsdóttir (Eygló), Jörundur Ragnarsson (Villi), Viktor Már Bjarnason (Finnur) paylaşıyorlar.

İnatçılar – Rams  (2015) Afiş


Türkçeye “İnatçılar 2015” diye çevrilen, Orijinal ismi “Hrutar”, bilinen diğer adıyla “Rams 2015” filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Grímur Hákonarson üstleniyor. Filmle birlikte kuzeyin o güzel doğasını da görüntüleyen yönetmen Sturla Brandth Grøvlen olmuş. Dram türünde olan ve 93 dakika süren filmin yapımcı ülkeleri ise Danimarka, Norveç ve Polonya.

İnatçılar – Rams  (2015) Filminin Konusu:

Gummi Bodvarsson ve Abisi Kiddi İzlanda’nın kuzeyinde koyun yetiştiriciliği yapan ve 40 yıldır konuşmayan iki kardeştir. Koç yetiştiren kardeşler geleneksel olan yarışmalarda en iyi koçları yetiştirerek haklı bir üne sahiptirler. O yıl yapılan yarışmada Gummi koçunun sırtındaki kas sayısının bir eksiği ile birinciliği abisine kaptırır. Törenin yapıldığı gece abisinin koçunun hasta olduğundan şüphelenen Gummi, kendi koçunu alıp hemen oradan uzaklaşır. Koçunu evinin banyosunda temizler. Ancak bu temizlik, ortaya çıkan ölümcül hastalığın devlet emriyle tüm yöre halkının koyunlarının itlafı yönünde karar almasının önüne geçemeyecektir. Kiddi, devletin verdiği bu karara direnince tutuklanır...
Hayatlarına koyun yetiştiriciliği ile devam eden kahramanlarımız ve yöre halkının, devletin ölümcül hastalığı karşı aldığı bu itlaf ısrarcılığına karşı alacakları tavır, boyun eğmek mi olacaktır yoksa mücadele yolunu mu seçeceklerdir? tt3296658
***
İçinde dokunaklı sahnelerin bulunduğu, hayatlarını koyunlarına adamış insanların hikâyesini anlatan İnatçılar – Rams  (2015) filmi, 2015 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış ödülünü kazandı. Film aynı zamanda İzlanda’nın Oscar adayı oldu.


6 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Değişik bir coğrafya, değişik bir hikaye... Bir de İzlanda'dan önümüze yılda kaç film geliyor ki! Ben izlediğime memnunum. Sende seversin Dilek. Sevgiler :)

   Sil
 2. Buna benzer bir kitap okumustum ancak konu rusyada geçiyordu.

  YanıtlaSil
 3. Geçen sene festivalde izlemiştik biz de bu filmi, çok güzeldi.

  YanıtlaSil
 4. Şartlar insanı zorladiginda neler olabileceğini anlatan güzel bir film yapmışlar. Dram seven biri olarak unutulmazlarim arasına girdi.

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön