26 Haziran 2016 Pazar

Hitler'e Suikast - Elser (2015)

Hitler'e Suikast - Elser (2015)

Ünlü direnişçi Georg Elser'in portresinin çizildiği Hitler'e Suikast - Elser (2015) filmi, 1 Temmuz 2016 günü sinemalarda gösterime giriyor.
Yönetmenliğini Oliver Hirschbiegel'in üstlendiği, Biyografi, Dram, Tarihi, Savaş türlerindeki filmin senaryosu Léonie-Claire Breinersdorfer, Fred Breinersdorfer tarafından oluşturuldu. Almanya yapımı olan ve 114 dakika süren filmin müziklerini ise David Holmes yaptı. Ünlü direnişçi Georg Elser'in portresinin çizildiği filmin yönetmenini, Hitler'in son yıllarını anlatan "Çöküş" filminden hatırlıyoruz. Prodüksiyonu  ve yönetmeni ödül alan filmin ayrıca ödül adaylıkları bulunuyor. Filmin diğer bir ismi ise “13 Minutes (2015)”.

Hitler'e Suikast - Elser (2015) Oyuncuları:

Christian Friedel (Georg Elser), Katharina Schüttler (Elsa), Burghart Klaußner (Nebe), Johann von Bülow (Heinrich Müller), Felix Eitner (Eberle), David Zimmerschied (Josef Schurr), Rüdiger Klink (Erich), Simon Licht (SS Obergruppenführer), Cornelia Köndgen (Maria Elser), Martin Maria Abram (Ludwig Elser), Michael Kranz (Franz Xaver Lechner), Anna Unterberger (Anna)...

Hitler'e Suikast - Elser (2015) Georg Elser

Hitler'e Suikast - Elser (2015) Konusu:

1939 yılının Kasım ayında, Adolf Hitler'e suikast düzenleyen Georg Elser'in girişimi, Hitler konuşmasını kısa tutup toplantıdan erken ayrıldığı için başarısız olur. Sonucunda ise Elser yakalanıp tutuklanır. Eğer Elser’in 13 dakikası daha olsaydı, dünyanın tarihi değişir, 2. Cihan Harbi'nde milyonlarca insan canından olmazdı. Yaklaşan tehlikeyi hemen herkesten önce gören, başka insanlar sus pus beklerken ya da verilen emirleri yerine getirirken harekete geçen bu direnişçi kimdi? Diğer insanların görmezden geldiği bir şeyi görmüştü ama neyi? tt1708135

Oliver Hirschbiegel (Yönetmen):

Ünlü direnişçi Georg Elser'in portresinin çizildiği filmin yönetmeni Oliver Hirschbiegel'i, Hitler'in son yıllarını anlatan Çöküş - Der Untergang (2004) filminden hatırlıyoruz. Alman yönetmenin diğer filmlerin bazılarını listelemek istiyorum:
- Hitler'e Suikast - Elser (2015) Biyografi
- Diana (Prenses Diana) (2013) Biyografi
- Borgia (2011) Dram
- Cennette Beş Dakika - Five Minutes of Heaven (2009) Suç
- Çöküş - Der Untergang (2004) Biyografi
- Deney - Das Experiment (2001) Dram

6 yorum:

 1. Tam bana göre bir film, mutlaka izlemem gerek bunu, çok merak ettim, sağol canım. Ah keşke o 13 dakikası olsaymış..:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm dünyayı yangın yerine çevirdi Hitler. İnsan bir durup düşününce savaş olmasaydı neler yaşıyor olabilirdik diye... Başka bir zorba çıkabilir başka bir savaş yaşanabilirdi, kimbilir ?
   Yönetmenin Çöküş filmini izlemiştim Müjde abla, güzeldi. Diana filmini de seyrettim ama doyurucu bulmadım. Bakalım bu biyografisi nasıl olacak, beklentizi karşılar umarım. :)

   Sil
 2. Aynı bu konuyu işlyen bir belgesel seyretmiş zamanında CNNTÜRK veya Ntv de şimdi kanalı hatırlamıyorum ama sıkılmıştım :) Çünkü çok durağan geçiyordu tamam hani tarihsel açıdan gayet güzel ve açıklayıcı ama hepsi o kadardı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu biyografide düz bir anlatımla karşılaşacağımızı sanmıyorum. Elser'in duygu dünyasına girildiğini okumuştum yapılan bir kritikte... Filmde, klasik belgesellerde olduğu gibi bir anlatıcı var mı onu da bilmiyorum. İzlemediğim için yorum yapmaktan kaçıyorum aslında... Daha iyi fikir sahibi olmak için izlemediyseniz fragmana bir göz atın derim:)
   Teşekkür ediyorum :)

   Sil
 3. Ben de merak ettim filmi. Dönemin kitaplarını denk geldikçe okuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim merakımda Alman yönetmenlerin Hitler'e ve savaşa bakışları. Filmleri buldukça izlemeye çalıyorum. :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön