28 Nisan 2016 Perşembe

Yeni Ahit (2015)

Yeni Ahit (2015) 

Bu filmdeki Tanrı, bir bilgisayarın başında oturuyor ve bir odadan dünyayı yönetiyor!
Yönetmenliğini Jaco Van Dormael'in yaptığı Yeni Ahit (2015) filmi 29 Nisan 2016 günü gösterime giriyor.
Orjinal adı Le tout nouveau testament (2015) olan film Belçika, Fransa ve Lüksemburg ortak yapımı olup tür olarak kesinlikle Fantastik ve Komedi olarak değerlendirilmelidir.
10 yaşındaki Tanrı'nın kızı, evden çamaşır makinesini 'sentetik fiber, 40 derece ısı, sıkma hızı 1200 devir'e ayarlayıp içine girip kaçıyorsa bu film kesinlikle komedidir.


Tanrı'nın önce Belçika'yı yarattığı düşünülürse filmin çekim yeri tabi ki de Brussels, Belgium olacaktır...
Tanrı'nın kızı dedim değil mi az önce? Evet dedim. Yani Hz İsa'nın kız kardeşinden bahsettim. Hiç aklıma gelmemişti bir kız kardeşi olabileceği. Ama işte senaryoyu yazan Thomas Gunzig ve Jaco Van Dormael'in aklına gelmiş bu esprili detay.
Bu Tanrı, kızını dövünce -evet bizzat gördüm kemerini çıkardı ve dövdü- kızı ondan intikam almak için evden kaçıyor. Kaçmadan önce dünyadaki 7 düvele, babasının bilgisayarına girip ölecekleri tarihleri telefon mesajı ile bildiriveriyor. Bu kız çok fena. Kafasına koymuş 6 havari bulup dünyadaki işleri düzeltecek!!!

Yeni Ahit (2015) Benoît Poelvoorde
Tanrı'yı Sevgili Benoît Poelvoorde oynuyor. Yani Tanrı bir erkek! Tanrının kızı EA ise Pili Groyne tarafından oynanmış. Diğer rollerde ise Catherine Deneuve (Martine), François Damiens (François), Yolande Moreau (La femme de Dieu), Laura Verlinden (Aurélie), Serge Larivière (Marc), Didier De Neck (Jean-Claude), Marco Lorenzini (Victor) oynuyorlar.
Modern, absürd çizgisi olan bir film. Hristiyanların inanç sistemi üzerinden Tanrı ile dalga geçildiği hissine kapıldım.
Vakit bulamadığım için filmin sadece ilk yarım saatini izleme şansı bulabildim. Filmin süresinin 113 dakika olduğu düşünülürse kalan 83 dakikasını kendime kaliteli, sessiz, rahatsız edilmeyeceğim bir vakit yarattığımda (Burada kendimle dalga geçiyorum) devamını severek izleyeceğimi de yazarak Yeni Ahit (2015) hakkındaki yazımı sonlandırıyorum...
*Yazarın Notu: Filmde yüksek derecede çıplaklık olan sahneler var, ebeveynlere dikkat diyorum!
İmdb Linki; tt3792960

Hiç yorum yok:

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön