17 Şubat 2024 Cumartesi

İstanbul Modern Sinema Uluslararası Film Adayı 10 Filmi Gösteriyor

İstanbul Modern Sinema, düzenlediği etkinlikle 96. Akademi Ödülleri için her ülkenin seçtiği Oscar Adayları arasından 10 filmi perdesine taşıyor. 15-25 Şubat 2024 tarihleri arasında yapacağı gösterimlerle aralarında eleme sonrasındaki listelere kalan, nihai listeye kalan ve hiç kalamayan yapımları seyirciyle buluşturuyor. Bu yıl ülkemizi temsil etmesi için seçilen Nuri Bilge Ceylan imzalı "Kuru Otlar Üstüne" filmi ise listelere kalamamıştı...

İstanbul Modern Sinema Uluslararası Film Adayı 10 Filmi Gösteriyor 

Etkinlik için sinema biletleri müze girişinden alınabiliyor... Film açıklamaları etkinlikten alıntılanmıştır... İstanbul Modern'in adresi ve Oscar'ın 15 filmlik En İyi Uluslararası Film Adayı ve finale kalan 5 filmi listeliyoruz;

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Tophane İskele Caddesi No:1/1 34433 Beyoğlu-İstanbul

Tel. +90 212 334 7300 / F. +90 212 243 4319

2024 - 96. Akademi Ödülleri En İyi Uluslararası Film Listesi

Almanya / The Teachers’ Lounge / Finalist

Birleşik Krallık / The Zone of Interest / Finalist

Butan / The Monk and the Gun

Danimarka / The Promised Land

Ermenistan / Amerikatsi

Fas / The Mother of All Lies

Finlandiya / Fallen Leaves

Fransa / The Taste of Things

İspanya / Society of the Snow / Finalist

İzlanda / Godland

İtalya / Io Capitano / Finalist

Japonya / Perfect Days / Finalist

Meksika / Totem

Tunus / Four Daughters

Ukrayna / 20 Days in Mariupol

DÖRT KIZ KARDEŞ (LES FILLES D'OLFA)

Dört Kız Kardeş
Yönetmen: Kaouther Ben Hania, 2023 Tunus, 107’, Arapça, Fransızca, İngilizce

Oyuncular: Olfa Hamrouni, Eya Chikhaoui, Nour Karoui

Güzel ve İtler, Derisini Satan Adam filmleriyle tanınan yönetmen, bu kez 2015 yılında Tunus'ta kaybolan iki kız kardeşin yasını tutan bir ailenin gerçek hikâyesine odaklanıyor. Olfa Hamrouni’nin 15 ve 16 yaşlarındaki iki kızı bir gün ortadan kaybolarak onu ve diğer iki küçük kızını çaresiz bırakıyor. Yönetmen, Olfa ve kızlarının yanında onları canlandıran profesyonel aktörleri de kullanarak yaşanan travmayı performansla aktarıyor. Dört Kız Kardeş, belgesel ödülü kazanmış olsa da ekranda gördüğümüz gerçekliği sürekli sorgulamaya iten sahte bir kurmaca.

HAYALET RESİMLER (RETRATOS FANTASMAS)

Hayalet Resimler
Yönetmen: Kleber Mendonça Filho, 2023, Brezilya, 93’ Portekizce

Oyuncular: Sonia Braga, Tony Curtis, Maeve Jinkings

Komşu Sesler, Aquarius gibi kurmacalarından tanıdığımız Brezilyalı yönetmen Kleber Mendonça Filho, bu kez sinemaya ve yönetmenin sinemayı keşfettiği Recife şehrine duyduğu aşkı anlatan oyuncul ve neşeli bir belgeselle karşımızda. Hayalet Resimler, hem bugüne dair çekimler hem de fotoğraflar, haberler, ev kayıtları ve yönetmenin filmlerinden kesitler gibi arşiv malzemesi kullanıyor. Mimari, kentsel dönüşüm, tür sineması veya Nazilerin Brezilya’daki film dağıtımıyla ilişkisi gibi konuları serbestçe işlerken, kurmaca ile belgeseli iç içe geçiriyor. "Kurmaca filmler en iyi belgesellerdir" diyen yönetmen, sinema üretmenin de izlemenin de kolektif ve büyülü bir deneyim olduğunu hatırlatıyor.

KIRILAN BUZ (RAN DONG)

Kırılan Buz
Yönetmen: Anthony Chen, 2023, Singapur, 97’ Mandarin

Oyuncular: Dongyu Zhou, Haoran Liu, Chuxiao Qu

Kendi varoluşsal krizlerine hapsolmuş, farklı şekillerde yalnızlık çeken üç genç insanın etkileyici bir portresini çiziyor. Çin'in Kuzey Kore ile sınırında bulunan karlarla kaplı Yanji'de kışın güzelliği karşısında, üç arkadaş arasında gelişen sıcak ve sıradışı bir aşk üçgenini anlatıyor. Sinematografisinden oyunculuğuna, etkileyici ve özgür ruhlu bir Z Kuşağı dramı olarak tanımlanan filmin yönetmeni tanıdık. 2013 yılındaki “Oscar’ın Yabancıları” programında da yer alan ve Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan ilk Singapur filmi Ilo Ilo’nun yönetmeni Anthony Chen.

KÖYLÜLER (CHLOPI)

Köylüler
Yönetmenler: DK Welchman, Hugh Welchman, 2023, Polonya, 114’ Lehçe, Latince

Oyuncular: Kamila Urzedowska, Robert Gulaczyk, Miroslaw Baka

Dünyanın ilk uzun metraj yağlı boya filmi olarak anılan Vincent’i Sevmek’in yönetmenlerinin son işi Köylüler, 19. yüzyılın Polonya’sında geçen bir dram. Güzel genç kız Jagna’nın yaşlı bir toprak ağasıyla evlenmesi üzerinden gelişen aşk üçgenini anlatan bu sinematik şölen Władysław Reymont'un aynı adı taşıyan Nobel ödüllü romanından uyarlandı. Mevsimlerin değişimini, tarla yaşamını ve insan ilişkilerini hem doğal hem de sert bir dille aktaran film, 19. yüzyılın empresyonist tablolarından esinlenen el boyaması tekniğiyle önce oyuncularla çekildi, ardından filmi oluşturan 79.000 kare için yağlı boya tablolar üretildi.

MARIUPOL'DA 20 GÜN (20 DAYS IN MARIUPOL)

Mariupol'da 20 Gün
Yönetmen: Mstyslav Chernov, 2023, Ukrayna, 114’ Ukraynaca, Rusça

Ukraynalı film yapımcısı ve gazeteci Mstyslav Chernov, Mariupol'un kuşatma altındaki resmini ve bu koşullarda hayatta kalmaya çalışanların cesaretini etkileyici bir belgeselde gösteriyor. Mariupol'de başlayan kuşatma ve saldırı sırasında, bombalar yağarken, elektrik, yiyecek, su ve ilaca erişim kesilirken, şehirde kalan tek gazeteciler olan bu ekip hem bu zulmü haber yapmakta hem de çektikleri görüntüleri dünyaya iletmekte zorlanır. Sonunda Rus askerleri tarafından kuşatıldıklarında, bir hastanede barınarak kaçmanın yolunu ararlar. Chernov ve meslektaşları, bu kadar çok ölüme tanıklık ederken haberin bir fark yaratıp yaratmayacağını merak ederler.

ÖĞRETMENLER ODASI (DAS LEHRERZIMMER)

Öğretmenler Odası


Yönetmen: İlker Çatak, 2023, Almanya, 98’ Almanca, Türkçe, İngilizce

Oyuncular: Leonie Benesch, Anne-Kathrin Gummich, Rafael Stachowiak

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapan film, Polonya kökenli, kendini işine adamış bir öğretmen olan Carla Nowak’ın bir lisede ilk işine başlamasını konu alıyor. Okulda arka arkaya hırsızlıklar meydana geldiğinde Carla meseleyi kendi başına çözmeye karar verir ve bir gizli kamera yerleştirir. Ortaya çıkan gerçeklerle Carla, katı bir eğitim sistemi içinde veliler, meslektaşları ve öğrenciler arasında sıkışık kalır. Film, dramatik yoğunluğu, hiç azalmayan temposu ve toplumun içine işlemiş ırkçılığa dair getirdiği eleştiriyle 2023’ün en iyi filmlerinden.

RAHİP VE SİLAH (THE MONK AND THE GUN)

Rahip ve Silah
Yönetmen: Pawo Choyning Dorji, 2023, Butan, 107’ Butanca, İngilizce

Oyuncular: Tandin Wangchuk, Harry Einhorn, Tandin Phubz

Film 2000'lerin ortalarında Bhutan’da, kralın tahtı terk etmeye ve ülke tarihinde ilk kez seçimleri tanıtmaya karar verdiği zamanda geçiyor. Yaşlı bir rahip ülkesinin başına gelmekte olan büyük değişikliklerin sonuçlardan endişe duyar ve genç öğrencisine "her şeyi düzeltmek" için dolunaya kadar iki tüfek getirmesini söyler. Genç rahip, gurusunun isteği karşısında şaşkındır. Silahlara dair bilgisi televizyonda dönen tek film olan James Bond’da gördüğü kadardır. Bu görevi, onu düzenbaz Amerikalı bir tüfek koleksiyoncusuyla karşı karşıya getirir. İlk kez Oscar adayı olan Bhutan’ın filmi silahlanma ve kapitalizm üzerine tatlı bir hiciv.

ŞEFLERİN AŞKI (LA PASSION DE DODIN BOUFFANT)

Şeflerin Aşkı
Yönetmen: Anh Hung Tran, 2023, Fransa, 135’ Fransızca

Oyuncular: Juliette Binoche, Benoît Magimel, Emmanuel Salinger

Vietnam asıllı Fransız yönetmen Tràn Anh Hùn’un kendisine bu yıl Cannes’da “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandıran filmi, gastronomi sevenler için bir şölen. Juliette Binoche’un oynadığı yetenekli aşçı ve Benoît Magimel’in oynadığı gurmenin yemek tutkusuyla pekişen alışılmadık aşkları, sınıf ilişkilerine ve toplumsal cinsiyet rollerine de değinen bir öyküye kaynak oluyor. Film, büyük bir bölümünde, beş duyumuzla birden birbirinden nefis yemeklerin hazırlanma sürecine tanıklık ederken birine yemek pişirmeyle onu sevmek arasında bir fark olmadığını kanıtlıyor. Küçük bir not olarak filme aç karınla gelmemenizi tavsiye ederiz.

SHAYDA (2023)

Shayda (2023)
Yönetmen: Noora Niasari, Avustralya, 117’ İngilizce, Farsça

Oyuncular: Leah Purcell, Zar Amir Ebrahimi, Mojean Aria

İran asıllı Avustralyalı yönetmen Noora Niasari’nin kendi deneyimlerinden yola çıkarak çektiği ilk uzun metrajlı filmin başrolünde, Cannes’da “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanan Zar Amir Ebrahimi'yi izliyoruz. Şeyda, kızı Mona ile şiddet gördüğü kocası ve Mona'nın da babası olan Hüseyin ile paylaştıkları hayatından kaçarak yeni bir başlangıç yapmak istiyor. Gizli bir kadın sığınağında kalan Şeyda, Hüseyin'in kötü muamelesinden korunmak için hukuki süreçlere başvuruyor, ancak Hüseyin'e denetimsiz ziyaret hakkı veriliyor. Şeyda normal bir yaşam sürmeye çalışırken Hüseyin’in, Mona’yı İran'a geri götürebileceği endişesi taşıyor. Karakterlerine şefkatle yaklaşan cesur bir kadın filmi, Shayda.

VERA (2022)

Vera (2022)
Yönetmenler: Tizza Covi, Rainer Frimmel, Avusturya, 115’, İtalyanca

Oyuncular: Vera Gemma, Daniel De Palma, Sebastian Dascalu

Gerçek ile kurmacayı birbirine geçiren bir yaşam öyküsü olan Vera’nın başrolünde, birçok spagetti western filminde oynamış yakışıklı İtalyan yıldız, Giuliano Gemma’nın kızı olan Vera Gemma var. Bu hibrit belgesel, Vera’nın Roma'da geçen sosyetik yaşamını takip ederken, onun yalnızlığını ve yaşlanmayla baş etme mücadelesini de izliyoruz. Diğer pek çok ünlü çocuğu gibi, kendisini zalim bir dünyanın merhametine bırakan bir babanın kaçınılmaz mirasıyla başa çıkmaya çalışan bu kadına derin bir empati duyuyoruz. Kendisinin karmaşık ve kırılgan versiyonunu canlandıran Vera Gemma, kamera önünde unutulmaz bir performans sergiliyor.

İstanbul Modern Sinema Gösterim Programı


1 yorum:

  1. oleey yaa izleyim bunları, dört kızkardeş var örneğin nette :) teachers lounge ve past lives beğendim şimdilik oscar adaylarından :)

    YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön