10 Nisan 2023 Pazartesi

Bars (2023)

BARS

42. İstanbul Film Festivali'nde Dünya prömiyerini yapacak olan Bars (2023) hem "Ulusal Yarışma" hem de "Seyfi Teoman En İyi İlk Film" kategorisinde yarışacak. Orçun Köksal'ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajı Bars filminde iki zoolog, soyu tükenmiş olan Anadolu parsına dair bir iz bulabilmek için Anadolu’da bir yolculuğa çıkıyor. 109 dakika süren filmde iki zooloğu Münir Can Cindoruk ve Görkem Kasal canlandırıyor.

Bars (Tulliana), 15 Nisan 2023 Cumartesi günü saat 16:00'da Atlas 1948 Sineması'nda film ekibinin katılımıyla seyircilerle ile buluşacak.

Bars (2023) Poster

Bars, Konusu:

İki zoolog, soyu tükenmiş olan Anadolu parsına dair bir iz bulabilmek için Anadolu’da bir yolculuğa çıkar. Veysel, halk arasında büyük bir mite dönüşmüş olan bu efsanevi varlığın vahşi bir hayvandan öte Anadolu’nun ve insanlarının kaybettiği ve halen aradıkları bir tarafı olduğuna inanır. Emre ise parsın kırk yıldır çekilememiş fotoğrafını çekebilmenin peşindedir. Yerleştirdikleri foto-kapanlar gece bir görüntü yakalar. Ama çektikleri karanlık fotoğrafın parsa ait olduğunu kanıtlayamazlar. Görüştükleri yetkililerin makam odalarında karşılarına çıkan pars tahnitleri ise iki arkadaşı şaşırtır, tedirgin eder. Veysel’in Hacıbektaş bozkırında Emre ile paylaştığı sırrı her ikisini de değiştirir. Olmayan bir şeyi aramak onları da mı yok edecektir?

Bars (2023) Görkem Kasal ve Münir Can Cindoruk

Vizyon Tarihi: 2 Şubat 2024

Yönetmen - Senaryo: Orçun Köksal / Görüntü Yönetmeni: Orçun Özkılınç / Müzik: Muhlis Berberoğlu / Dağıtımcı: CVG Mars / Yapım: Vigo Film, Varyant Film, Alim Yapım / Türkiye / 2023 / Süre: 109 dakika / tt26624713 / Dram / Derecelendirme: 13+

Oyuncu Kadrosu:

Görkem Kasal, Münircan Cindoruk, Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Muttalip Müjdeci, Sencar Sağdıç, Sezin Bozacı

5 yorum:

 1. ooo güzel konu. bizim ülkede varmış eskiden galiba, leopar, kaplan, pars, sonra tükenmiş sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende soyu tükendi diye biliyorum ama tükenmemişte olabilir emin değilim deep. Videolar gördüm ama İran Parsı mı Anadolu Parsı mı emin olmak zor bence. 2021'de Anadolu Leoparı filmi gelmişti. Bakalım Bars'ın konusu nasıl. :)

   Sil
  2. Artık iran parsı, kafkas parsı, anadolu parsı gibi bir ayırım yok gen ve DNA olarak birbirlerinden farkı bulunmadığı için Panthera Pardus Tulliana alt türü çatısı altında toplandı hepsi şuan ülkemizde 4 bölgede varlığı kanıtlandı. Doğa koruma milli parklar ve Tarım bakanlığının sosyal medya platformlarından görüntülerini izleyebilirsiniz muhteşem bir canlı hangi ülkede yaşıyorsa o ülkenin parsı artık o şuan azerbaycan, ermenistan, gürcistan,iran, türkiye ve ırakta varlığı ispat edilmiş durumda

   Sil
 2. Bak yine duymadığım bir film daha... Seninle vizyonu takip etmek şahane ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim mutlu oldum :) Bu yıl İstanbul Film Festivali'nde üçü geçen yıldan bildik olan, yeni ise 8 yerli film geldi. Bars filmi de yeni olanlardan. :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön