2 Mayıs 2022 Pazartesi

Kurtuluş Hattı (2021)

Manastırlı Hamdi Efendi

İstanbul'un işgalini Mustafa Kemal'e bildiren telgraf memuru Hamdi Efendi Manastır'da doğdu, 1945 yılında Konya'da vefat etti. Manastırlı Hamdi Efendi, 16 Mart 1920 günü İstanbul'un işgal edildiğini ve İngiliz kuvvetlerinin Şehzadebaşı semtindeki mızıka karakolunu basıp altı askeri şehit ederek on beşini yaraladığını, işgalcilerin denetimlerine karşın Ankara'ya bildirdi. Atatürk’ün Nutuk’ta teşekkür ettiği ve soy ismini kendi koyduğu telgraf memuru Ahmet Hamdi Martonaltı bir ara Ankara'daki başkomutanlık karargahında telgraf memurluğu yaptı.

Pulu basılan Hamdi Efendi'nin İstanbul PTT Müzesi'nin birinci katında adını taşıyan bir sergi odası bulunuyor. 2015 yılında ziyaret ettiğim müzeyle ilgili izlenimlerimi buradan; İstanbul PTT Müzesi okuyabilirsiniz.

Kurtuluş Hattı (2021) Poster

Selman Kayabaşı'nın yazıp yönettiği Kurtuluş Hattı (2021), Milli Mücadele'nin seyrini değiştiren telgraf memuru Manastırlı Hamdi Efendi'nin hayatından esinlenerek filme çekildi. Dram, Tarihi, Savaş türlerinde olan yapımın ilk gösterimi Nisan ayının son haftasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gerçekleştirildi. Filmde, İstanbul’la Anadolu arasındaki bağı koparmak isteyen, işgal kuvvetlerine karşı duran bir grup vatan sevdalısının yürüttüğü gizli operasyon anlatılıyor.

Hamdi Erdoğan ve Gülsim Ali'nin başrolleri canlandırdığı filmde Mehmet Akif Ersoy'a deneyimli oyuncu Emin Gürsoy hayat veriyor. Yakın Plan'ın yapımcılığını üstlendiği yerli film CVG Mart Dağıtımıyla 13 Mayıs 2022 günü sinemalara gelecek.

Kurtuluş Hattı (2021)

Kurtuluş Hattı (2021) Konusu:

Cepheden yeni dönen ve yıllardır hasretini çektiği kıza, Hilal’e kavuşmak isteyen Hamdi, hiç beklemediği bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır... İstanbul'un işgal edilmesiyle İstanbul'la Anadolu arasındaki bağı koparmak isteyen vatan sevdalısı bir grup, gizli yürüttükleri operasyonlarla kurtuluş için zorlu bir mücadeleye girişir.


Vizyon Tarihi: 13 Mayıs 2022

Yönetmen - Senaryo: Selman Kayabaşı / Görüntü Yönetmeni: Ercan ışık / Müzik: Zeynep Alasya / Dağıtımcı: CGV Mars D. / Yapım: Yakın Plan / Türkiye / 2021 / Süre: 1 saat 54 dakika / Dram, Tarihi, Savaş / 6+ 10A

Oyuncu Kadrosu:
Hamdi Erdoğan
Gülsim Ali
Yusuf Aytekin
Emin Gürsoy
Benian Dönmez
Aybike Turan
Nizam Namidar
Kenneth Dakan
Kaan Turgut

7 yorum:

 1. Kurtuluş hattı güzel filme benziyor. Gerçek hayattan esinlenerek senaryo yazılmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adına tarihimizde rastladığımız ne çok değerli insan var. Filmin kurgusal yanı ağır basıyordur ama yine de o işgal günlerinde yaşananlar hakkında izleyenleri fikir sahibi yapar diye düşünüyorum. Çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 2. Bunu kaydedeyim. Vakti gelince bakarız. Teşekkürler paylaşım için. Hayırlı bayramlar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @Ebemkuşağı, çok teşekkürler, hayırlı bayramlar diliyorum :)

   Sil
 3. tarihi film sevmesem de hoş konuymuş izleriim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pul koleksiyonumda Hamdi Bey'le ilgili basılan bir pulum var. Mektup yazılan yıllarda da sıkça kullanmışızdır bu pulları. Diğer blogda da Hamdi Bey'den kısaca bahsetmiştim. Sinemada filmini izlemek ayrı bir keyif verir gibi hissettim. Çok teşekkürler deep :)

   Sil
 4. Ay kocam bey bayılır, hemen haber edeyim. :)

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön