2 Mayıs 2022 Pazartesi

Dirlik Düzenlik (2020)

DİRLİK DÜZENLİK

Nesimi Yetik'in yönettiğin Dram türündeki Dirlik Düzenlik, Çanakkale'de yaşayan bir anne ve iki kızından oluşan aileyi, üç kadının hikâyesini anlatıyor. Başrollerini Dudu Yetik, Asiye Dinçsoy ve Betül Esener'in paylaştığı yerli yapım anne ve kızları arasında sevgi ve nefretin gelgitlerini perdeye getiriyor. Başka Sinema dağıtımıyla 6 Mayıs 2022 günü vizyona girecek olan Dirlik Düzenlik (2020) filminin yapımcılığını Özminimalist Film üstleniyor.

Kadın filmi olan yapımda, Toz Bezi'nde izlediğimiz Asiye Dinçsoy kız kardeşlerden birini canlandırırken yönetmenin annesi olan Dudu Yetik ise anne rolünü üstleniyor. Ortak senaryo yazarı olan Betül Esener'i ise diğer kız kardeş rolünde izleyeceğiz. Yönetmen Nesimi Yetik ve Betül Esener, Adana ve Malatya Film Festivallerinde En İyi Film seçilen Toz Ruhu (2014) filminde de birlikte çalıştılar.

Dirlik Düzenlik (2020) Poster

Dirlik Düzenlik (2020) Konusu:

Film, farklı yaş gruplarından üç kadından oluşan bir ailenin hikâyesi. Hicran deli dolu, uyumsuz karakteriyle bir türlü dünyaya ayak uyduramayan bir Tarih öğretmeni. Annesi Dudu onu, tüm vaktini saatlere bölüştürerek yaşamak zorunda bırakan şeker hastalığının verdiği sabırla kalenderleşmiş bir kadın. Hicran’ın kardeşi Vildan, emlak acentesinde yöneticilik yapan, bir barda gizlice sahneye çıkıp şarkı söyleyen, okuyamamanın verdiği ezikliği tuhaf bir kibirle yenmeye çalışan bir karakter. Bu üç kadın sevgi ve nefret arasında sürekli gidip gelen bir ilişki yaşıyorlar. Dudu ve Vildan’ın bir tarafta, Hicran’ın başka bir tarafta sürdürdüğü; evlilik-bekarlık, para-parasızlık, güzellik-çirkinlik, sağlık-hastalık cephelerindeki bu çatışma, Dudu’ya evlilik teklifi gelmesiyle artık kazananın ve kaybedenin olmadığı bir noktaya geliyor.

Vizyon Tarihi: 6 Mayıs 2022

Yönetmen: Nesimi Yetik / Senaryo: Betül Esener ve Nesimi Yetik / Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir / Müzik: - / Dağıtımcı: Başka Sinema / Yapım: Özminimalist Film / Türkiye / 2020 / Süre: 1 saat 37 dakika / Dram / 10+

Oyuncu Kadrosu:
Dudu Yetik (Dudu, anne rolünde)
Asiye Dinçsoy
Betül Esener
Muttalip Müjdeci
Sencar Sağdıç
Elif Temuçin

1 yorum:

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön