31 Mayıs 2016 Salı

My Big Fat Greek Wedding (2002)

My Big Fat Greek Wedding (2002)

ABD, Kanada ortak yapımı olan ve yönetmenliğini Joel Zwick'in üstlendiği My Big Fat Greek Wedding (2002) filmi Amerika'da yaşayan Yunanlı bir aileyi anlatıyor. Senaryosunu Nia Vardalos'un yazdığı Komedi, Romantik türündeki film, gösterildiği yıl En İyi Senaryo dalında Oscar'a aday gösterilmişti. 06 Eylül 2002 tarihinde Türkiye'de "Kalbinin Sesini Dinle" ismiyle sinemalarda gösterilen filmin müziklerini Alexander Janko ve Chris Wilson yaptı. 95 dakika süren filmin çekimleri ise Chicago, Illinois, ABD'nde gerçekleştirildi.


My Big Fat Greek Wedding (2002) Oyuncuları:

Nia Vardalos (Toula), John Corbett (Ian Miller), Michael Constantine (Gus), Lainie Kazan (Maria), Andrea Martin (Teyze Voula), Christina Paraskevopoulos (Kuzen Jenni), Gerry Mendicino (Amca Taki), Louis Mandylor (Nick), Gia Carides (Kuzen Nikki), Ian Gomez (Mike, Ian'ın tek arkadaşı), Bruce Gray (Rodney Miller), Fiona Reid (Harriet Miller), Bess Meisler (Büyükanne), Joey Fatone (Kuzen Angelo), Stavroula Logothettis (Athena)...

My Big Fat Greek Wedding (2002) Konusu:

Portokalos ailesi, uzun yıllardır Amerika'da yaşamaktadır. Ailenin ortanca çocuğu olan Toula, 6 yaşından beni Amerikan-Yunan gelenekleri arasında sıkışıp kalarak büyümüş, özgür ruhlu bir genç kadındır. 30 yaşına gelmiş ancak hala evlenmemiş ve ailesinin sahibi olduğu Dancing Zorba's isimli Yunan lokantasında çalışmaktadır. Babası Gus onu evlendirmek için geniş ailesi ile birlikte devamlı planlar yapmaktadır. Bir gün lokantaya gelen ve lise öğretmeni olan Ian Miller, onu içinde olduğu bezginlikten çıkartmayı başarır. İki genç birbirlerini severler ancak ortada bir sorun vardır. Ailenin reisi Gus Portokalos geleneklerine bağlı bir babadır. Ne olursa olsun kızı Toula'nın bir Amerikalı yerine bir Yunanlı ile kilisede evlenmesini istemektedir. İmdb Puanı: 6,6 İmdb Linki: tt0259446

My Big Fat Greek Wedding (2002) Nia Vardalos, John Corbett

My Big Fat Greek Wedding (2002) Filminden İnciler:

30 yaşındaki Toula, koleje gitmek istediğini söylediğinde babası karşı çıkar. Annesi kızına destek çıkarak babasını ikna edeceğini söyler.
- Ama nasıl? Babam inatçıdır.
- Erkek kafadır, kadın ise boyun! Kadın isterse kafayı istediği yöne çevirebilir.
***
Anneleri torununun kafasına üç kere tükürür. Bunu gören Amerikalı damat adayı şaşırır. Toula açıklar: "iyi şans getirmesi için yaparız." Türklerde "Tü tü tü maşallah" derler hani!
***
Örnekler çoğaltılabilir, sonuçta komşumuz olan bir ülkenin geleneklerinin yoğun olarak anlatıldığı bir film ve komik bir dille anlatılmış. Evlere şenlik bir de Yunan babaanne karakteri var; Türklerden fena halde korkuyor. Filmde Türklere başka göndermeler yapılmış. Ancak bir yerde artık "barış var" açıklamasını da yapmışlar. Yani "Ne şiş yansın ne kebap" hesabına getirmişler... Ayrıca filmdeki Ian'ın vaftiz sahnesi görülmeye değer bölümlerdendi...


3 Haziran 2016 günü gösterime girecek olan devam filmi My Big Fat Greek Wedding 2 (2016) bakalım izleyicisine benzer bir keyif yaşatabilecek mi?

1 yorum:

  1. O kadar kızını evlendirmek için planlar yap sonra da damadı ben seçeceğim de, oldu mu şimdi:))) konusu güzel bir film eminim izlerken de keyiflidir.

    YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön