5 Şubat 2024 Pazartesi

MK Ultra: Gizli Dosyalar - MK ULTRA

MK Ultra: Gizli Dosyalar- MK Ultra

Yönetmen Joseph Sorrentino, senaryosunu da yazdığı ilk uzun metrajlı filminde CIA'in MK Ultra programını konu ediyor. Gerilim türündeki gerçeklere dayalı kurgusal yapım MK Ultra: Gizli Dosyalar- MK Ultra 98 dakika sürüyor.

MK Ultra: Gizli Dosyalar- MK Ultra 2022 poster

Stephen Kinzer'in Kitabı "Poisoner in Chief" Hakkında:

Amerikalı araştırmacı yazar Stephen Kinzer, "Poisoner in Chief-Baş Zehirleyici" kitabında CIA'in MK-ULTRA isimli gizli zihin kontrol programı yürüttüğünü açıkladı. Uzun yıllar süren araştırmalardan sonra Kinzer, MK-ULTRA adı verilen gizli zihin kontrolü programının 1950-1960 yılları arasında CIA’in baş kimyageri Sidney Gottlieb tarafından yürütüldüğünü belirterek, “Zihin kontrolü teknikleri üzerine tarihteki en uzun süreli araştırma operasyonuydu.” dedi. Amerika'da (Gottlieb’in proje kapsamındaki deneylerinin bir kısmı üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde gizlice finanse edilmiş) Japonya, Filipinler ve Almanya gibi gözaltı merkezleri olan ülkelerde de yapılan deneylerde işkence yapıldığı, LSD kullanıldığı, bu deneylerde gözden çıkarılmış kaç kişinin öldüğünün bilinmediği de yapılan açıklamalar arasındaydı. Yazar, programın 70'li yılların başında sonlandırıldığını, Gottlieb'in 1972'de işi bırakırken  belgeleri yok ettiğini ancak yapılanların yeniden inşasını sağlayacak başka yerlerde kaynak belgelerin ortaya çıktığını da açıkladı.

MK Ultra: Gizli Dosyalar - MK Ultra

MK Ultra: Gizli Dosyalar- MK Ultra (2022) Konusu:

1960’lı yılların başlarında Mississippi. Azimli ve işine tutkuyla bağlı olan bir psikiyatr Ford Strauss, akıl hastanesinde işe başlar. Bilmesi gereken şey ise işe başladığı bu akıl hastanesinde merkezi istihbarat teşkilatı CIA, insan denekler üzerinde çalıştığıdır. Deneklere verilen uyuşturucu maddeler sayesinde zihin kontrolü sağlamayı amaçlayan bu deneyler siyaset ve bilimin buluştuğu pis ve vicdansız işkencelerden farksızdır. Ahlaki ve bilimsel anlamda çelişkiler yaşamaya başlayan psikiyatr Ford, CIA’in yürüttüğü bu gizli deneylerin yapıldığı kurumu yönetmek zorunda kalır. Fakat Ford’un yürütülen bu operasyonun illegal olduğunu keşfetmesi fazla uzun sürmeyecektir.

Vizyon Tarihi: 9 Şubat 2024

Diğer Adı: MK Ultra / Yönetmen-Senaryo: Joseph Sorrentino / Görüntü Yönetmeni: Diego Romero / Müzik: Tony Neiman / Dağıtım-İthalat: Özen Film / ABD / 2024 / Süre: 98 dakika / Gerilim / Derecelendirme: 16+ ⚥

Oyuncu Kadrosu:
Anson Mount (Ford Strauss)
Jaime Ray Newman (Rose Strauss)
Jason Patric (Ajan Galvin Morgan)
Jen Richards (Laura Stanley)
Alon Aboutboul (Ajan Townsend)

3 yorum:

  1. Bu güzel öneri için teşekkürler! 😇

    YanıtlaSil
  2. Konu çok ilgi çekici. İnsanlar bilim ve teknolojiyi artık zarar vermek için kullanıyor.

    YanıtlaSil
  3. bu anson mount çok fena yakışıklı :) hell on wheels dizisinden :)

    YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön