12 Eylül 2022 Pazartesi

Kabahat (2022)

Guilt

Kadın Olmanın Günahı (2018) ve The Eye of Istanbul (2015) belgesel filmlerini yöneten Ümran Safter'in yazıp yönettiği Dram türündeki yeni filmi Kabahat (2022), ilk âdet dönemini yeni geçiren 13 yaşındaki bir kız hakkında. Genç kız hem bedeninde olan bu değişikliğe adapte olmaya hem de toplum tarafından hissettirilen utanç duygusundan sıyrılmaya çalışır.

Kabahat (2022) Film Afişi

29. Uluslararası Adana Film Festivali'nde Ulusal Yarışma seçkisinde yer alan filmin gösterim tarihleri ise şöyle;

 • 14 Eylül 2022 PGM'de saat: 18:00
 • 16 Eylül 2022 CinemaPink Salon 7'de saat: 17:30

Kabahat (2022) Konusu:

13 yaşındaki Reyhan dindar bir ailede büyüyen akıllı ve dik başlı bir kızdır. Yaz tatilini her yıl olduğu gibi annesi ve erkek kardeşiyle birlikte huysuzluğu ile nam salmış̧, köyde 'hoca' lakabıyla anılan babaannesi Ümmü’nün yaşadığı muhafazakâr bir Anadolu köyünde geçirecektir. Reyhan köye vardıktan bir gün sonra ilk kez olduğu ve annesinden sakladığı âdet kanaması bitmiş, dini usullere göre gusül abdesti alarak yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir. Ancak köydeki banyonun bozulması ve kuraklık nedeniyle su kesintileri, Reyhan’ı büyük bir açmaza ve korkuya sürükler. Reyhan usule uygun temizlenmediği için geceleri kâbus görmeye başlar... Reyhan bir yandan tek başına hurafelerle mücadele ederken bir yandan da köydeki yakın arkadaşı 17 yaşındaki Şükran’ın da sorunlarını çözmesine yardımcı olmaya girişir.

Vizyon Tarihi: Belirsiz

Diğer Adı: Guilt / Yönetmen - Senaryo: Ümran Safter / Görüntü Yönetmeni: Bertan Özer / Müzik: Yağız Oral / Dağıtımcı: - / Yapımcı: Ümran Safter, Suraj Sharma / Yapım: Ekim Medya / Türkiye / 2022 / Süre: 84 dakika / Dram

Oyuncu Kadrosu:
Mina Demirtaş, Ece Demirtürk, Işıl Acaray, Berivan Edebali, Kayra Kalaycı, Eray Yasin Işık,

Ümran Safter'in yönettiği filmler:

Belgesellere imza atan yönetmenin filmlerinden ikisinin konusu;

 • Kadın Olmanın Günahı - The Sin of Being a Woman (2018) Belgesel / 60 dakika

Cumhuriyet Dönemi’nde Kadın Halk Fırkası’nı kurarak döneminin ötesinde ayrıksı fikirlere sahip, vizyoner bir feminist olan Nezihe Muhittin’in özyaşam öyküsüne odaklanan bir belgesel.

 • The Eye of Istanbul (2015) Belgesel / 61 dk

Film, Ermeni asıllı efsanevi Türk fotoğrafçı Ara Güler’in hikayesini retrospektif sergisini hazırlarken geçmişle bugün arasında gidip gelerek anlatır. Belgesel Ara Güler’in merakını, becerikliliğini ve tutkusunu değişik ve eğlenceli hikâyelerle aktarırken bu büyük ustanın yaratıcılığını ve onu tetikleyen konuları da beyaz perdeye aktarır.

5 yorum:

 1. Selam aleyküm blogunuzu takipe aldım sizde bloğumu takip edermisinizhttps://bilgidayi.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. Güzel konu. İşlenmesi de iyiyse kesinlikle seyredilir. İşta cahillik. AArtık bir çocuğun beynini nasıl yıkıyorlarsa....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmin fragmanı güzeldi, konusu da güzel. İnşallah vizyona da girer de sinemalara gelir. Çok teşekkürler :)

   Sil
 3. hımm konu çok iyimiş. diğer belgesellerine de bakayım :)

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön