14 Nisan 2022 Perşembe

Çağrı (1976) Yeniden Sinemalarda

The Message

Anthony Quinn'in başrolünde olduğu Çağrı (1976) yeniden sinemalarda. İlk kez 31 Ocak 1977 senesinde gösterilen film bu kez yenilenmiş 4K versiyonu ve 2D dijital ses kalitesi ile ikinci kez vizyona girerek seyirciyle buluşacak. Yönetmenliğini Mustafa Akkad'ın üstlendiği Çağrı (1976) İslam'ın doğuş hikâyesini anlatıyor.

Çağrı (1976) Yeniden Sinemalarda

Atlas 1948 Sineması'da ilk gösterimi yapılan filme 2005 yılında ölen Suriye asıllı Amerikalı yönetmen Mustafa Akkad'ın yapımcı olan oğlu Malek Akkad'da katıldı. İki sene süren restore çalışmalarından sonra 15 Nisan 2022 gününden itibaren Pinema Filmcilik dağıtımıyla seyirciyle buluşacak olan film Türkçe dublaj ve altyazılı kopyalarıyla gösterilecek.

En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu, Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn’in başarılı oyunculuğu ve Hz. Muhammed’i göstermeden İslam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla da tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplamış bir yapım.

Çağrı (1976) Yeniden Sinemalarda Poster

Çağrı - The Message (1976) Konusu:

6. yüzyılda Mekke. İslam tarihçilerinin Cahiliye Devri olarak anmaktan hoşlandıkları dönemdeyiz. Şehrin ileri gelenlerinin Mekke’yi köleliğin ve alkol, uyuşturucu gibi maddelerin pençesinde acımasızca yönettiği rivayet ediliyor. Kız çocukların yeni doğduklarında diri diri gömüldüklerinin anlatıldığı acımasız bir dönem. Böyle karanlık bir çağda, Hz. Cebrail tarafından ziyaret edilen Hz. Muhammed insanları tek bir Tanrı’ya tapmaya davet ediyor ve şehre hükmedenlerin vahşi metotlarına karşı çıkıyor.

Çağrı (1976) Yeniden Sinemalarda Anthony Quinn

Allah’tan inen bir ayet, peygamberin silaha sarılmasını ve Mekke ordularına karşı direnmesini emrediyor. Müslümanların ordusu tecrübesiz olduğu halde Bedir savaşını kazanıyor. Uhud savaşının ardındansa 10 yıllık bir barışa evet diyerek arada geçen süreyi İslam’ı yaymak için kullanıyorlar. Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğu, Allah’tan başka tanrı olmadığı haberi Arap yarımadasını hızla kat ediyor.

İkinci Vizyon Tarihi: 15 Nisan 2022
İlk Vizyon Tarihi: 31 Ocak 1977

Diğer Adı: The Message, The Message: The Story of Islam / Yönetmen: Moustapha Akkad / Senaryo: Mohammad Ali Maher, A.B. Rahman El-Sharkawi, A.B. Jawdat El-Sahhar, Tewfik El-Hakim, H.A.L. Craig / Görüntü Yönetmeni: Jack Hildyard / Müzik: Maurice Jarre / Dağıtımcı: Pinema / İngiltere, Fas, Lübnan, Kuveyt / 1976 / Süre: 2 saat 57 dakika / Dram, Tarihi, Biyografi / tt0074896

Oyuncu Kadrosu:
Anthony Quinn (Hz. Hamza)
Irene Papas (Hind)
Michael Ansara (Ebu Sufyan)
Johnny Sekka (Bilal)
Michael Forest (Khalid)
Garrick Hagon (Ammar)
Damien Thomas (Zaid)
André Morell (Ebu Talib)
Martin Benson (Ebu Jahal)

8 yorum:

 1. 1990'da falan seyrettik çağrı filmini Anthony Quinn'in Hz Hamza rolünde oynaması bizi heyecanlandırmıştı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende çok eskiden televizyondan izlediğimi hatırlıyorum. Ama yıl bilgisi hiç aklımda kalmamış. :)

   Sil
 2. Kaç defa seyrettim bilmiyorum ama yine seyrederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nette, eski ve yeni görüntüleri karşılaştırmışlar onu izledim. Aralarında bir hayli fark var. Tekrar tekrar izlenir, çok teşekkürler :)

   Sil
 3. Bugün gösteriliyo sanmıyosam..Sinemaya pek gittiğim de yok..Hayırlı ramazanlar..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk önce özel bir gösterim yaptılar ayın 15'inde de sinemalara geldi. 85 kopya yapmışlar. Daha çok olacağını düşünmüştüm. :)
   Çok teşekkürler :)

   Sil
 4. nette izledim, güzeldi. bu film 40 yıl önce türkiyede sinemalarda gösterildiğinde seyircilere gülsuyu dağıtılmış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülsuyu dağıtılması ilginç bir bilgi deep, ince düşünmüşler o zamanlar ;)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön