29 Aralık 2021 Çarşamba

Hatıra Kutusu (2021) Beyrut Anıları

Memory Box

Joana Hadjithomas'ın kendi anılarından kaleme aldığı Memory Box filminin hikâyesi günümüz Montreal'i ve geçmişin Beyrut'un da geçiyor. Genç bir kız olan Alex'in merakı etrafında gelişen filmin konusu, Noel zamanında Montreal'deki evlerine annesinin geçmişine ait bir kolinin gelmesi ve içindeki anılarla ilgili.

Memory Box
Hatıra Kutusu (2021) Beyrut Anıları Poster

Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige'nin yönettiği film Hatıra Kutusu (2021) izleyicileri 80'li yılların Beyrut Anıları ile buluşturuyor. 2021 Berlin Film Festivali'nde ana yarışmada gösterilen yapımın önemli rollerini Paloma Vauthier, Rim Turki ve Clémence Sabbagh paylaşıyor. Geçmişini arkasında bırakmak isteyen ancak kızının kurcalamak istediği kutunun içinden çıkanlar bir trajediye uzanan anıları gün yüzüne çıkarıyor.

Hatıra Kutusu (2021) Beyrut Anıları

Hatıra Kutusu - Memory Box (2021) Konusu:

Noel zamanı anne-kızın Montreal'deki evlerine Maia’nın 1980’lerde Beyrut’ta arkadaşına emanet ettiği muhtıraları, kasetler ve fotoğraflarla dolu bir koli gelir. 80’li yıllarda, iç savaşın hüküm sürdüğü Lübnan’da gençliğini yaşamaya çalışmak zorunda kalan Maia, oradan kaçan ve Paris’e yerleşen arkadaşı Liza’ya sürekli olarak mektuplar gönderir. Mektupların içindeki ses kayıtları ve fotoğraflar yıllar sonra Lisa ölünce Fransa’dan Maia’nın şimdiki adresine, yani Kanada’ya ulaştırılır. Maia geçmişini kurcalamayı reddetse de kızı Alex için bu kutu annesinin hiç bilmediği yaşamına, kaybettiklerine, yoğun duygularla dolu gençlik günlerine dair ipuçlarıyla doludur.

Hatıra Kutusu (2021) Beyrut Anıları Rim Turki, Paloma Vauthier ve Clémence Sabbagh
Vizyon Tarihi: 31 Aralık 2021

Diğer Adları: Memory Box, Les Cahiers / Yönetmenler: Joana Hadjithomas, Khalil Joreige / Senaryo: Joana Hadjithomas, Khalil Joreige, Gaëlle Macé / Görüntü Yönetmeni: Josée Deshaies / Müzik: Charbel Haber, Radwan Moumneh / Dağıtımcı: Başka Sinema / Şirket: Bir Film / Fransa, Kanada, Lübnan, Katar / 2021 / Süre: 100 dakika / Dram / tt7265490

Oyuncu Kadrosu:
Paloma Vauthier (Alex Sanders)
Manal Issa (Maia gençliği)
Rim Turki (Maia Sanders yetişkinliği)
Hassan Akil (Raja)
Rabih Mroue (Raja yetişkinliği)
Isabelle Zighondi
Clémence Sabbagh (Téta)
Patrick Chemali (Halim yetişkinliği)
Halim Abiad (Halim gençliği)
Michelle Bado (Michelle gençliği)
Nisrine Abi Samra
Jade Charbonneau
Reem Khoury

7 yorum:

 1. genel olarak güzel bir film, izlenebilir diyebilirim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşünüyorum da insanın savaş yüzünden kayıplar vermesi, vatanını terk etmesi çok acı. Filmde de bu tarz detaylar var anladığım kadarıyla...
   Çok teşekkürler :)

   Sil
 2. Ooo listeme aldım hemen :) <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konusuna üstün körü baktığımdan "muhtıra" kelimesini kaçırmışım. :))) Filmin ismi bana yetti.

   Sil
  2. Çok teşekkürler Momentos, beni de filmin afişi çekti. Unutmazsam izlerim :)

   Sil
 3. çok seveceğim belli şimdiden :) kanada ve kanadaya gelen göçmenler, çekici konu, kanada sinemasından da hiç kötü bişey izlemedim daha :) dizilerde de öyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kanada yapımı filmlerin eli yüzü düzgün oluyor. Bu fikrine katılıyorum deep. Genelde Fransızlarla ortak film yapıyorlar.:)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön