4 Kasım 2021 Perşembe

Ahed’in Dizi (2021) | Filistinli Tamimi

AHED'S KNEE

İsrail askerine tokat attığı için 16 yaşında tutuklanan Filistinli Ahed Tamimi adlı genç kız için, İsrailli bir milletvekilinin Twitter'da kızın dizinden vurulmasını önerdiği biliniyor. Bu yaşananlar İsrailli yönetmen Nadav Lapid'in filmine esin kaynağı oldu. 2019 yılında Eşanlamlılar* filmiyle Berlinale'de Altın Ayı kazanan ve bir anlamda onun devamı niteliğinde olan filmi Ahed'in Dizi (2021) Filistinli Tamimi’nin hayat hikâyesini filme aktarmak isteyen ünlü bir yönetmeni anlatıyor.

2021 Cannes Film Festival'inde Jüri Ödülü alan ‘Ahed's Knee’, Filmekimi İstanbul ayağında sinemalara gelmişti. Başka Sinema dağıtımıyla Türkiye genelinde 5 Kasım 2021 gününden itibaren gösterilmeye başlanacak olan Dram türündeki filmin önemli rollerini Avshalom Pollak ve Nur Fibak paylaşıyor.

Ahed's Knee
Ahed'in Dizi (2021) Filistinli Tamimi

Ahed'in Dizi - Ahed's Knee (2021) Konusu:

Filistinli bir aktivisti anlatan filmini çekmek üzere hazırlıklara başlayan yönetmen Y (İsrail'in Yud harfi), Kültür Bakanlığı'nın davetiyle çölde ücra bir yerde eski bir filminin gösterimine davet edilir. Film gösterilmeden önce, filmin sonrasındaki soru cevap bölümünde hassas konulara değinmeyeceğine dair imza vermesi gerekmektedir. Yönetmen Y, İfade özgürlüğüne karşı savaş verirken annesinin hastalığıyla da yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Ahed'in Dizi (2021) Altyazılı Fragman
Vizyon Tarihi: 5 Kasım 2021

Diğer İsimleri: Ha'berech, Ahed's Knee / Yönetmen - Senaryo: Nadav Lapid / Görüntü Yönetmeni: Shai Goldman / Dağıtımcı: Başka Sinema / Almanya, Fransa, İsrail / 2021 / Süre: 109 Dakika / Dram / tt12494638 /13+

Oyuncu Kadrosu:
Avshalom Pollak (Y rolünde)
Nur Fibak (Yahalom David rolünde)
Oded Azulay (Asker)
Michal Benkovitz Sasu (Yahalom'un halası)
Roni Boksbaum (Yahalom'un babası)
Pnina Bradt Tzedaka (Yahalom'un annesi)
Lidor Edri (Narkis)

2 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Yönetmenin Synonyms filmini izlememişim. Hem onu hem de bu filmi merak ettim. Sinemadan çıktıktan sonra unutulmayıp üzerinde düşünülmesi gerekenlerden biri gibi duruyor.
      Teşekkürler deep :)

      Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön