15 Şubat 2019 Cuma

Asteriks: Sihirli İksirin Sırrı

Asteriks Sihirli İksirin Sırrı

"Çizgi roman kahramanları da yaşlanır"
Selamlar, filmgundemi okurlarıyla bugün Asteriks'in sihirli iksir konusunu işleyen yeni macerası ile birlikteyiz. Ayrıca ilerleyen satırlarda ünlü çizgi romanın tarihçesine de göz atacağız.
Alexandre Astier, Louis Clichy ortak yönettikleri ve sinemalarda 3D olarak izleyebileceğiniz Asteriks Sihirli İksirin Sırrı Animasyonu 15 Şubat 2019 günü vizyona girdi. Çocukların yıllardır severek takip ettiği animasyonun bu bölümünde Büyüfix'in büyülü iksirin tarifini teslim etmek için genç bir mirasçı araması işleniyor.

 Asteriks: Sihirli İksirin Sırrı Poster

Asteriks: Sihirli İksirin Sırrı Konusu

Yenilmez Galyalıların gücüne güç katan sihirli iksir için ot toplamaya çıkan Büyüfiks ufak bir kaza geçirir. Artık iyice yaşlanan Büyüfiks’in, geçirdiği bu kaza üzerine Galyalıların geleceği ile ilgili endişesi artmaya başlamıştır. Büyüfiks, sihirli iksirin tarifini paylaşacağı, yetenekli ve dürüst bir büyücü bulmak üzere Galya’yı baştan başa dolaşmaya karar verir: Tabi Asteriks ve Oburiks’in eşliğiyle…

 Asteriks: Sihirli İksirin Sırrı

Galyalı Asteriks'in Maceraları / Tarihçe

Çocukluğumuzdan beri hayatımızda olan Fransız menşeli Asteriks çizgi romanlarının 2009 yılında 50. yıl özel albümü yayınlanmıştır. Metnini Rene Goscinny'nin yazdığı çizimlerini ise Albert Uderzo'nun yaptığı seriyi, Goscinny'nin 1977 yılında hayatını kaybetmesiyle Uderzo tek başına yürütmüştür. 50. yılda yayınlanan özel albümün ardından Uderzo emekliye ayrılmış ve görevi asistanları devralmıştır. 33 ana kitabın bulunduğu seri bugüne kadar 100 dil ve ağza çevrilmiştir.
Fransa'nın dünyaca en ünlü çizgi roman serisinin konusu MÖ 50'li yıllarda geçer. Seri, Roma istilasına karşı koyan bir Galya köyünde yaşanan direniş maceralarını işler. Bu maceralarda Asteriks, Oburiks, İdefiks, Büyüfiks, Toptoriks, Dediğimdediks isimli kahramanlarının yanı sıra tarihsel kötü karakter olarak Jül Sezar'da karşımıza çıkar. Tarihsel karakterlere diğer örnekler ise Kleopatra, Brutus ve Spartaküs'tür.

Galyalı asteriksin maceraları tarihçe
Asteriks ve Piktler

Asteriks'in 2013 yılında çıkartılan 34. albümü 'Asteriks ve Piktler' (Astérix Chéz Les Pictes) 2009'da emekli olan Uderzo'nun denetiminde asistanları Jean Yves Ferri ve Didier Conrad tarafından üretilmiştir.
Vizyon Tarihi: 15 Şubat 2019
Diğer Adı: Astérix: Le secret de la potion magique / Yönetmen: Alexandre Astier, Louis Clichy / Senaryo: Alexandre Astier / Uyarlama: René Goscinny, Albert Uderzo / Görüntü Yönetmeni: David Dulac / Müzik: Philippe Rombi / Dağıtımcı: Özen Film / Fransa / 2018 / Süre: 85' / Animasyon, 3D

5 yorum:

 1. Asterixte o sihirli iksiri hep merak etmişimdir.

  YanıtlaSil
 2. Çocuklarım çok seviyor ay valla ayıp olmasın ama bende çok seviyorum
  Birlikte izliyoruz.
  Teşekkürler bu seri önerisi için

  YanıtlaSil
 3. çocukluğumdan beri çok severim favorim Asteriks ve Roma sitesidir hala okurken kahkaha atarım .. bu filmi de izleyeceğim mutlaka..

  YanıtlaSil
 4. Asteriks'le oburiks'i çok seviyorum.:) ne zaman olsa izlerim.

  YanıtlaSil
 5. Asteriks ve oburiks her dönemin filmi. Asteriks ve oburiks sihirli iksirin sırrı da izlenebilecek güzel bir film.

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön