18 Aralık 2017 Pazartesi

Fantastik Filmler Festivali İstanbul (2017)

Fantastik Filmler Festivali (2017)

22 Aralık 2017 Cuma günü İstanbul'lu sinema izleyicisi yeni bir festivalle tanışıyor. Beyoğlu Sineması'nın ev sahibi olduğu çiçeği burnunda festival, fantastik türündeki filmlerden oluşuyor.
İlki düzenlenen Fantastik Filmler Festivali 22 Aralık Cuma akşamı 21.30'da başlayacak ve seanslar kesintisiz olarak 24 Aralık Pazar akşamı 21.30'a kadar devam edecek. Cuma ve Cumartesi gecesine özel gece seanslarının bulunduğu festivalde 14 film gösterilecek.

Festivalde gösterilecek olan yerli filmlerin yönetmenlerinden olan Ceylan Özgün Özçelik, Onur Ünlü ve Can Evrenol filmlerin gösterimlerine katılacak.
Yerli ve yabancı filmlerin yer aldığı Fantastik Filmler Festivali İstanbul (2017)'de gösterilecek filmler ve yönetmenleri şöyle sıralanıyor:

Kaygı (2017)


Yönetmen: Ceylan Özgün Özçelik
Algı Eke’nin başrolde olduğu filmde, 30’lu yaşlarındaki Hasret, bir televizyon kanalında belgesel kurgulamaktadır. Anne ve babasını 20 yıl önce trafik kazasında kaybeden Hasret her gece kabus görmektedir. Kabusları ona anne ve babasının başka bir sebepten öldüğünü hissini aşılar. Hasret artık gerçek ölüm sebebini hafızasında aramaktadır...
Yönetmenin dünya prömiyerini Berlinale’de gerçekleştiren psikolojik gerilim türündeki filmi, South by Southwest Film Festivali’nde LUNA Gamechanger Ödülü‘nü kazandı. Detay

Baskın: Karabasan (2015)


Yönetmen: Can Evrenol
Gece devriyesindeki 5 polis bir çağrı üzerine tarihi bir Osmanlı karakolunun bulunduğu yere giderler. Ve gecenin bir vakti ürkütücü, korku dolu kâbuslar silsilesi başlar... Yönetmenin ilk uzun metraj Korku kurmacası ilk olarak Toronto Film Festivali’nde gösterildi. Film, Can Evrenol'un festivallerde kendisini kanıtlamış olan kısa filminden uyarlandı. Detay

Housewife (2017)


Yönetmen: Can Evrenol
Can Evrenol, ikinci uzun metraj Korku kurmacasında yerli ve yabancı oyuncularla birlikte çalıştı. Filmin konusu şöyle: Küçük Holly'nin cinnet geçiren annesi karlı bir akşamda, diğer çocuğu ve kocasını öldürür. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen Holly bu olayın kabuslarını görmektedir. Eski bir arkadaşıyla beklenmedik bir şekilde karşılaşır ve bu karşılaşma her şeyi karıştırır. Arkadaşı Holly'yi ünlü bir medyumun lideri olduğu değişik, tarikat tarzında bir grup ile tanıştırır. Medyum Holly'ye özel bir ilgi gösterir ve onun yüzünden tüm kabusları gerçek olur.
Housewife (2017), dünya prömiyerini Paris l’Etrange Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Filmin başrollerini Clémentine Poidatz ve David Sakurai paylaştı.

Prenses Mononoke (1997)


Yönetmen: Hayao Miyazaki
Studio Ghibli üretimi olan Animasyon filmi Prenses Mononoke, 1500’lü yıllarda doğa üstü yaratıkların, doğayı katleden insanlara karşı başlattığı destansı mücadeleyi konu ediyor. Köyüne saldıran domuz şeklindeki kötücül bir tanrıyı öldürürken kendisine bulaşan kötülükten kurtulmanın araştırmasına girişen Ashitaka bu yolculuk esnasında Prenses Mononoke ile karşılaşıyor. Prenses kendisini büyüten kurtlarla birlikte ne pahasına olursa olsun ormanın ruhunu korumayı kendisine görev sayıyor. Detay

April And The Extraordınary World - Olağanüstü Dünya (2015)


Yönetmen: Christian Desmares, Franck Ekinci
Türkiye’de ilk kez sinemada gösterilecek olan Olağanüstü Dünya, 1941 yılının Fransa’sından izler taşıyor ve bilime meraklı genç bir kız olan April’ın, bilim insanlarının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasının ardından ebeveynlerini arayışını konu alıyor.
Tarihi ve Gizem türündeki komediyle soslandırılmış bu sıra dışı steampunk örneği, Fransız çizgi roman sanatçısı Jacques Tardi’nin aynı adlı eserinden sinemaya uyarlandı.

The Brand New Testament – Yeni Ahit (2015)


Yönetmen: Jaco Van Dormael
Tanrı, Brüksel'de karısı ve kızı Ea ile yaşamaktadır. Onlara çok kötü davranmakta, odasındaki bilgisayarla dünyadaki insanların hayatını sadistçe kontrol etmektedir. Babasının kötülüklerinden bunalan küçük Ea, bir gün babasının odasının anahtarını alıp bilgisayarını karıştırır ve insanların ölecekleri günleri cep telefonlarına gönderir. Tanrı sinirlenir ve kızını döver. Evden kaçan Ea ağabeyi İsa'nın yolundan giderek kendisine 6 tane havari aramaya başlar.
Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael’in Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Altın Küre adayı olan filmi Yeni Ahit, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı. Detay

A Girl Walks Home Alone – Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (2014)


Yönetmen: Ana Lily Amirpour
Ölümsüzlüğünün keyfini çıkaran Kız, terk edilmiş Bad City'nin tenha ve kasvetli sokaklarında gezinmekte, av peşinde koşmaktadır. Yolu Drakula kostümü giyen Arash’la çakışınca aralarında romantik bir ortam oluşur. Siyah-beyaz filmlerin büyülü atmosferini fazlasıyla yansıtan ve müzikleriyle dikkat çeken film vampir filmlerine yeni bir soluk getiriyor.
İran’ın ilk vampir filmi olarak lanse edilen Ana Lily Amirpour’un bu feminist draması, western, çizgi roman ve korku türlerini İran Yeni Sineması’yla harmanlıyor.
'Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız' filmi, prömiyerini başarılı bağımsız filmleri kabulüyle tanınan Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Detay

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)


Yönetmen: Onur Ünlü
Küçük bir Anadolu kasabası hayal edin; göğünde iki güneş, üç dolunay var ve kasaba ahalisinin süper güçleri bulunmakta. Nesneleri parmağıyla oynatabilen Yasemin, duvarların arkasını görebilen Cemal, ölümsüz patron ve zamanı durdurabilen Defne bu yetenekli insanlara birer örnek. Ancak onlarında normal insanlar gibi sıkıntıları bulunmakta. Bu sıkıntılar ise onların garip şeyler yapmalarına neden olur...
Onur Ünlü, doğaüstü güçlere sahip kahramanlarını William Shakespeare’den esinlendiği bir kurmaca ile anlatıyor. Türkiye’de ilk kez İstanbul Film Festivalinde gösterilen ve Altın Lale En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve FIPRESCI Ödülü'nü kazanan yapıt, yönetmen Onur Ünlü’nün kariyer zirvesi ve kayıtsız kalınamayacak bir kara film örneğidir.
Filmin kadrosunda Ali Atay, Demet Evgar, Cengiz Bozkurt, Tansu Biçer yer alıyor.

Güneşin Oğlu (2008)


Yönetmen: Onur Ünlü
Fikri Şemsigil, hayatını bir mucize bekleyerek geçirmiş, sonunda mucizesi gerçekleşmiş ve 'Güneşin Oğlu' olduğunu öğrenmiştir. Artık Fikri Bey'in ruhu etrafındaki insanların bedenlerine girip çıkmaktadır. Fikri Bey sonunda kendisine işkence yaşatan bu mucizeden kurtulmak ister. Bunu gerçeklerin peşine düşerek yapmalıdır. Olaylar çığrından çıkarken O, karşı apartmanda oturan güzeller güzeli kızı düşünmektedir...
Güneşin Oğlu (2008), yönetmenin en fantastik filmi olma özelliğini taşıyor. Başrollerde ise Haluk Bilginer, Özgü Namal, Bülent Emin Yarar, Hümeyra ve Köksal Engür oynuyor.

Little Prince – Küçük Prens (2015)


Yönetmen: Mark Osborne
Antoine de Saint-Exupery’nin 1942’de yayımlanan başyapıtı’ndan esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanan filmin konusu şöyle; Başarılı olmak için çok çalışan küçük bir kız annesiyle birlikte yeni taşındıkları mahallede iyi kalpli yaşlı bir pilot ile tanışır. Annesi kıza izin vermese de küçük kız zamanla yaşlı adamın enteresan dünyasını keşfetmeye başlar. Yaşlı pilot, yeni arkadaşına her şeyin mümkün olduğu olağanüstü bir dünya anlatır. Küçük kız, Küçük Prens’in evrenine doğru büyülü bir yolculuğa çıkarken, filmin yönetmeni de seyirciye kitabın dışına çıkarak daha da fantastik bir dünyanın kapılarını aralar... Film dublajlı olarak gösterilecek. Detay

Dredd – Yargıç Dredd (2012)


Yönetmen: Pete Travis
Gelecekte Amerika'daki insanlar radyasyon yüzünden Mega şehirlerde yaşamaktadır. Hakimler adı verilen polisin suça karşı acıması yoktur. Dredd şehrin en korkulan hakimlerindendir. Dredd'e genç bir kız olan Cassandra Anderson'ı eğitme görevi verilir. Anderson mutanddır. Meydana gelen korkunç bir suçu araştırmak için 200 katlı bir binaya giderler. Ma Ma ismindeki bir kadın burada uyuşturucu işindedir. Binanın hakimiyetini kaybetmek istemeyen Ma Ma ve hakim arasında bir savaş başlar...
Film, İngiltere'de 1977'den beri yayımlanan Yargıç Dredd çizgi roman serisinden sinemaya uyarlandı. Filmde Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Lena Headley / Cersei, Ma Ma'yı canlandırıyor. Karl Urban ve Olivia Thirlby başroldeki diğer oyuncular.

Moon – Ay (2009)


Yönetmen: Duncan Jones
Ay'da tek başına enerji merkezinde çalışan astronot Sam Bell, 3 senedir Dünya'nın temel enerji kaynağını çıkarıp gezegene iletmekle görevlidir. 3 senenin sonunda evine dönme tarihi yaklaşmışken Sam'in Dünya ile irtibatının kopması sonucu paranoyası artar ve yaşadığı halüsinasyonlar üzerine yaşamı alt üst olur.
Sam Rockwell'in başarılı bir performans sergilediği filmde Kevin Spacey'de rol alıyor. Bol ödüllü film yönetmenine En İyi İlk Yönetmen kategorisinde BAFTA Ödülü'nü de kazandırdı.

Lo Chiamavano Jeeg Robot (2015)


Yönetmen: Gabriele Mainetti
80’lerin popüler çizgi romanı olan Steel Jeeg'in sinema uyarlaması olan İtalyan yapımı filmde; Kahramanımız Enzo, Roma’da radyoaktif bir maddeye maruz kalıp bir takım süper güçler edinmiştir. Ancak suç dünyasına adım bile atamamıştır. Enzo bir gün Alessia adında genç bir kadınla tanışır. Alessia ise onu çocukken izlediği süper kahraman çizgi filmlerini anımsattığını düşünür. Zamanla ikili yakınlaşmaya başlar.

Only Lovers Left Alive – Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (2013)


Yönetmen: Jim Jarmusch
Sadece Aşıklar Hayatta Kalır, entellektüel ve modern bir vampir hikayesini anlatıyor. Ünlü yönetmen Jim Jarmusch'un Komedi, Dram, Korku türlerini birarada barındıran filminde Tilda Swinton ve Tom Hiddleston başroldeki vampirleri canlandırıyor. Detay
Not:
Festival programı hakkında daha geniş bilgi almak için Fantastik Filmler Festivali'nin web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön