5 Ekim 2017 Perşembe

Nublu (2017)

Nublu (2017)

Nublu, New York'ta eski usul caz müziği yapan bir mekan. Yönetmen Sercan Sezgin ilk filminde, Nublu'yu kuran ve yöneten İlhan Erşahin'i ve müzisyenlerle yapılan söyleşileri, performanslarıyla birlikte beyazperdeye taşıyor. Müzik belgeselinin merkezinde Nublu'daki anın müziği ve performanslar yer alıyor.
Nublu (2017) Poster
İstanbul doğumlu olan Sercan Sezgin, New York Üniversitesi Tisch School of the Arts'ta prodüksiyon eğitimi aldı. Şu an Paris'te yaşayan yönetmenin üç kısa filmi bulunuyor.
Nublu (2017) Türkiye'de ilk kez Şubat 2017 ayında düzenlenen !f İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde seyircinin karşısına çıkmıştı.

Vizyon Tarihi: 6 Ekim 2017
Yönetmen - Kurgu: Sercan Sezgin / Görüntü Yönetmeni: Birkan Yorulmaz / Dağıtımcı: Daniska / Yapımcı: Fırat Sezgin yapım şirketi Listening Man / ABD, Türkiye / 2017 / Süre: 73' / Belgesel, Müzik
Yapımda Yer Alanlar
İlhan Ersahin, Sun Ra Arkestra, Jojo Mayer, Butch Morris, Henry Threadgill

Nublu (2017) Konusu

Nublu, New York'un eski usul müzik geleneğini yaşatan caz mekânlarından biri. İlhan Erşahin'in kurduğu ve yönettiği Nublu, farklı tarzlara sahip sanatçıların, kendi seslerini buldukları ve geliştirdikleri, birbirlerini aile bildikleri bir yer.
Nublu (2017)
Sercan Sezgin'in belgeselinde, East Village'deki daha eski caz kulüplerinin tarihçesini dinliyoruz; Nublu Orkestrası, Butch Morris, Henry Threadgill, Brooklyn Gypsies,Sun Ra Arkestra, Brazilian Girls, Roy Ayers, Jojo Mayer ve daha pek çok müzisyenin performanslarını izliyoruz.
Nublu (2017)
Konserlerden ve sohbetlerden birer parmak bal çalan belgesel, tıpkı Nublu gibi, müzikler ve anlar arasında gidip geliyor. tt6598222
Nublu (2017)


2 yorum:

 1. Caz müziğini Glenn Miller hariç sevmem onunki de caz gibi değil tam olarak ne tarza giriyor bilemiyorum, o yüzden izlemem sanırım, Nublu ne demekmiş acaba? İsimlerinin baş hafleri filan mı ayrıntılara takılırım hep merak ettim:))
  Çok teşekkürler Zülal'cim. Güzel bir hafta sonu diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Glenn Miller'in ki swing denilen bir tür (yanılmıyorsam) Müjde Ablacığım.
   Mesela ben New Orleans tarzını seviyorum. 2000'li yıllarda kasırga felaketi yaşayan New Orleans için yıllar sonra 'Treme' isminde bir dizi yapmışlardı. Ana teması 'caz'dı. Treme dizisindeki müzikler çok hoşuma gitmişti. Altyazılı bir dizi olduğu için şarkıların sözlerini de anlayabiliyordum. Sonrasında da dinlemeye devam ettim. Tarzım oldu :))
   Nublu'nun internette sitesi var. Orada sahne alan sanatçılar hakkında yayınlar, duyurular yapılıyor. Bir ipucu göremedim ama belki filmde Nublu'nun isim hikayesini de paylaşıyorlardır.
   Ben teşekkür ediyorum, sevgiler diliyorum :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön