10 Ağustos 2017 Perşembe

Manifesto (2015)

Manifesto (2015)

Alman yapımcı ve sanatçı Julian Rosefeldt'in yazıp yönettiği Manifesto (2015) isimli filmi 11 Ağustos 2017 günü seyirciyle buluşuyor. Başka Sinema salonlarında izlenebilecek olan filmde Cate Blanchett 12 kısa filmde, 13 farklı karaktere can veriyor.

Manifesto (2015) Poster

Filmin hareket noktası, sanatçı, koreograf, film yönetmeni, mimar olan ünlü insanların dillendirdiği 50'ye yakın manifestoyu 13 bildik karakter aracılığıyla izleyiciye aktarmak. 13 karakter arasında öğretmen, evsiz bir adam, televizyon spikeri, borsacı, kuklacı gibi birbirinden farklı rollere yer verilmiş. Filmin fragmanının başında "Bir manifestoya girişmek için 1-2-3'e karşı A-B-C'yi istemek gerek" cümlesi geçiyor. Filmin özeti olan bu cümle, manifestoların hayatın içinden olan güncel karakterlerle eşleştirilip izleyiciye sunulacağını işaret ediyor... Manifesto, bu yıl ülkemize gelmiş ve İstanbul Film Festivali'nde seyirci ile buluşmuştu.

Manifesto (2015), Cate Blanchett'in filmde canlandırdığı karakterlerden birisi de kuklacı.

Manifesto (2016) Konusu

21. yüzyılda sanat tarihine yön vermiş Pop Art, Fütürizm, Dadaizm, Dogma 95, Pop Art, Minimalizm gibi tüm dünyada kabul görmüş manifestolar, Cate Blanchett’in canlandırdığı karakterlerde vücut buluyor. 2 Oscar’lı yıldızı, birbirinden farklı aksanlarda bir haber spikerinden bir fabrika işçisine, bir borsacıdan bir öğretmene, evsiz bir adamdan bir kuklacıya kadar uzanan 13 farklı karakterde izlemek başlı başına unutulmaz bir deneyim. Medya ve siyasetin hoşgörü, saygı gibi değerlerin altını kazıdığı bir dönemde, Julian Rosefeldt ve Cate Blanchett’in beraber geliştirdiği bu proje günümüz toplumu için bir çığlık niteliğinde. (Başka Sinema)
Vizyon Tarihi: 11 Ağustos 2017

Yönetmen - Senaryo: Julian Rosefeldt / Görüntü Yönetmeni: Christoph Krauss / Müzik: Atli Örvarsson / Dağıtımcı: Başka Sinema / Şirket: Fabula Films / Almanya, Avustralya / 2015 / Süre: 95' / Dram / tt4511200

Oyuncular: Cate Blanchett

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön