3 Temmuz 2017 Pazartesi

The Violin Teacher (2015)

Keman Öğretmeni (2015)

Brezilya yapımı olan The Violin Teacher (2015) filmi 7 Temmuz 2017 günü vizyona giriyor. Yönetmen Sérgio Machado konusu gerçek hayattan olan filminde, Şef Silvio Baccarelli'nin hikayesinden esinlendi. Brezilyalı Şef Silvio Baccarelli 90'lı yıllarda Sao Paulo kentinin Heliopolis isimli fakir mahallesinde bir projeye önderlik etmiş, gerçekleştirdiği ve mucizevi sonuçları olan projede, fakir mahallede yaşayan yetenekli gençlerle bir orkestra kurmuştu. Günümüzde gençlere müzik konusunda halen yol gösteren şef bu konudaki faaliyetlerini "Baccarelli Enstitüsü" aracılığıyla yürütüyor.
Keman Öğretmeni (2015)

Orjinal adı "Tudo Que Aprendemos Juntos (2015)" olan filmin konusuna geçmeden önce yönetmen ve başrol oyuncusuyla ilgili birkaç not paylaşmak istiyorum.
Filmde yetenekli keman sanatçısı Laerte karakterini canlandıran Oyuncu Lazaro Ramos'un 2003 yapımı olan "The Man Who Copied" filmini izlemiştim. Kırtasiyede fotokopi çekerek para kazanan gencin anlatıldığı Brezilya yapımı film, ilginç gelişen konusuyla ve oyuncularıyla dikkatimi çekmişti.
Keman Öğretmeni (2015) filmi, yönetmeni Sérgio Machado'ya Sao Paulo Uluslararası Film Festivali'nde özel bir ödül kazandırdı. Yönetmen Sérgio Machado'nun en bilinen yapımları arasında bulunan "Cidade Baixa / Lower City (2005)" filmi gösterildiği yıl önemli festivallerden çeşitli kategorilerde ödüller kazanmıştı. Yönetmen bu filmde yine Keman Öğretmeni filminde başrol verdiği Lazaro Ramos'la çalışmıştı.

Vizyon Tarihi: 7 Temmuz 2017
Orjinal Adı: The Violin Teacher / Yönetmen: Sérgio Machado / Senaryo: Maria Adelaide Amaral, Antonio Ermirio de Moraes ve Marcelo Gomes / Görüntü Yönetmeni: Marcelo Durst / Müzik: Silvio Baccarelli / Brezilya / 2015 / Süre: 102' / Dram, Müzik
Oyuncular: Lázaro Ramos (Laerte), Sandra Corveloni (Alzira-Müdür), Kaique de Jesus (Samuel), Elzio Vieira (VR), Fernanda de Freitas (Bruna)

Keman Öğretmeni (2015) Konusu

Keman Öğretmeni (2015)
The Violin Teacher (2015) Lazaro Ramos
Çocukluğunda müzik konusunda harikalar yaratan Laerte, Sao Paulo senfoni orkestrasında baş kemancı olmak için başvuruda bulunmuş ancak başarısız olmuştur. Yalnız yaşayan ve maddi sıkıntı içinde olan Laerte, arkadaşının bahsettiği ve iyi bir maaşı olan bir işi önce gururuna yediremese de paraya ihtiyacı olduğu için kabul etmek durumunda kalır. İş, kenar mahallede bulunan bir lisededir ve öğrencilere müzik öğretmesi gerekmektedir. Daha önce iki öğretmenin başlayıp bıraktığı, her kafadan ayrı bir ses çıkaran öğrenci grubunu çalıştırmak hiç kolay değildir. Mahalle belalıdır, bazı öğrenciler belaya bulaşmıştır. Okul fakirdir ve bir müzik odaları bile yoktur, grup müzik çalışmalarını okulun bahçesinde yapmaktadır. Ancak başlarda her şey zor görünse de zamanla öğrencilerini ve çevreyi tanıyan Laerte, öğrencileri gelişme gösterirken kendisi de içten içe değişmeye başlar. tt4972904

Filmde Dikkatimi Çekenler / Yorum

Keman Öğretmeni (2015)
The Violin Teacher (2015)
Gerçek bir hikayeden esinlenen ancak aşina olunan bir konuya sahip olan film, izleyenleri bir müzisyenin iç dünyasına götürürken, Brezilya'nın kenar mahallelerindeki yoksulluğa da dikkat çekiyor. Oradaki hayattan kurtulmak için müziğe sığınan her biri bir sorun yumağı olan gençlerin yanında, yeteneğine rağmen başarılı olamayan keman öğretmenine elle tutulur bir amaç sunan filmde; umudun, dostluğun ve müziğin gücünün hikayesi anlatılıyor.
Giriş ve son bölümü akıcı ve merak uyandıran bu aile filminin orta kısımları yavaş olarak nitelendirilebilir. Solo keman performanslarının yanında orkestra dinletilerinin de yer aldığı, izlerken kulağınızın pasını silecek olan filmde müzikler aslında tadımlıkmış gibi kısa tutulmuş.
Keman Öğretmeni (2015) filminde, Heliopolis sokaklarında  polisle yapılan çatışma sahneleri de bulunuyor. Bu sahneler sayesinde toplumsal gösterilere de tanıklık ediyoruz.

4 yorum:

 1. Böyle gerçek ve güzel hikayelerden yapılan filmleri çok seviyorum. Sağol canım tanıttığın için. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünyanın öbür ucunda yaşayan idealist bir insanla tanışmak güzeldi.
   Bu tür filmleri ben de seviyoRum.
   Teşekkür ediyorum :)

   Sil
 2. Keman öğretmenini mutlaka izlemem lazım :) Yeğenim müzik bölümünde okuyor onunla izleyim hatta :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müzikle uğraşmak çok çalışma ve disiplin gerektiriyor. Bu konuda yeteneği olanlara hayranlık duyuyorum açıkçası :)
   Keman Öğretmeni, çok iddialı bir film olmasa da güzel kotarılmış bir Brezilya filmi, iyi seyirler dilerim şimdiden. :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön