19 Şubat 2017 Pazar

The Red Turtle (2016)

Kırmızı Kaplumbağa (2016)

Tek başına bir adada kalacak olsaydınız yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu? Modern yaşamın tadına varmış bireyler olarak değerlendirmenizi yaparken öncelikle kalacağınız adanın özelliklerini bilmek isterdiniz değil mi? Yaşamınızı sürdürebilmeniz için gereken en önemli şeylerin başında su ve yiyecek gelirdi. Peki, bunların var olduğunu öğrendiniz. Soruyu kendinize tekrar sorun, bu üç şeyin neler olduğunu belirleyebildiniz mi?Bu yıl 16. sı düzenlenen ve halen devam eden !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nde gösterilen The Red Turtle (2016) isimli Animasyon, denizde yaşam savaşı veren genç bir adamın görüntüleri ile başlıyor. Genç adam baygın bir şekilde ada sahiline vuruyor. Kendine geldiğinde bulunduğu yerin neresi olduğunu keşfe çıkıyor hemen. Yarısı kayalık yarısı ağaçlarla kaplı küçük bir adada olduğunu keşfetmesi ise uzun sürmüyor. Adada, yengeçler, fok balıkları ve yumurtadan yeni çıkmış deniz kaplumbağalarını saymazsak kimsecikler yok. Adayı keşfi sırasında su kaynağı ve ağaçlardaki meyveleri de buluyor. Genç adam vakit geçirmeden adadan ayrılması gerektiğine karar verip bir sal yapıyor ve denize açılıyor. Ancak denizin içindeki "şey" salını parçalıyor. Tekrar sal yapıyor. Denize açılıyor ve bilinmeyen şey tarafından tekrar saldırıya uğruyor... tt3666024 👪

The Red Turtle (2016) Yılmadan usanmadan sal yapan adam!
Studio Ghibli ve Wild Bunch stüdyolarının bir araya gelerek yaptığı animasyon filmi "Kırmızı Kaplumbağa (2016)" nın yönetmenliğini Michael Dudok de Wit yapıyor. İlk uzun metrajlı filmini çeken Hollandalı Michael Dudok de Wit geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali'nin belirli bir bakış bölümünde Kırmızı Kaplumbağa filmi ile jüri özel ödülüne layık görüldü. Senaryosunu Michael Dudok de Wit ve Pascale Ferran'ın yazdığı animasyon Fransa, Belçika, Japonya ortak yapımı ve 80 dakika sürüyor.

Filmdeki sürprizleri kendiniz keşfetmek istiyorsanız 
fragmandan uzak durmanız faydalı olur!

Kırmızı Kaplumbağa (2016) Gösterim Bilgileri 

Kırmızı Kaplumbağa (2016), halen 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 2017 kapsamında İstanbul'da Cinemaxsimum salonlarında gösteriliyor. Kalan iki gösterimin tarihleri ve saatleri şöyle;
🎬 22 Şubat 2017 Çarşamba Cinemaximum Akasya 6 saat 21:30
🎬 26 Şubat 2017 Pazar CKM saat 16:00 
The Red Turtle (2016), 17 Mart 2017 tarihinde Başka Sinema salonlarında gösterime girecek. 2017 yılı En İyi Animasyon Filmi Oscar Adayı olan film eğer birincilik ödülünü alabilirse bu kez Türkiye'ye Oscar Ödüllü film olarak giriş yapacak.

Kırmızı Kaplumbağa
The Red Turtle (2016) Kumsal yatak, gökyüzü yorgan...


Kırmızı Kaplumbağa Film Yorumu

İnsan-doğa ilişkisini ve yaşam döngüsünü anlatan filmde yalın bir sinema dili kullanılıyor. Filmin bir noktasında gerçeklikten uzaklaşılıp masalsı bir rotaya sapılıyor. Ancak filmin bu masalın üzerine kurulu olan gerçeklerden oluştuğunu söylemeliyim...
Filmde vurgu yapılan konulardan birisi de aslında yaşamımızı idame ettirmek için ne kadar az şeye ihtiyaç duyduğumuz. Mesela genç adamın aklına asla bir ev yapmak gelmiyor. Yastığa yorgana ihtiyacı yok. Bir kenarda kıvrılıp uyuyor...
Kahramanımız anlaşabilmek için konuşmaya da ihtiyaç duymuyor. Animasyonda zaten diyalog yer almıyor. Filmi konuşma olmadan anlayabiliyorsak "Dil olgusu olmadan birbirimizle anlaşabilir miyiz?" sorusunu da yönetmen izleyene sordurtuyor.
Sözü fazla uzatmadan son bir izlenimimi daha yazarak yorumumu bitirmek istiyorum; Filmde yer yer mutlu sahneler var ama bende bıraktığı iz hüzünlü bir film olduğu yönünde oldu.

5 yorum:

 1. Çok ilginçmiş, sonunu yazmamışsın tadı kaçmasın diye ama bayağı merak ettim:)))kurtulacak mı, kurtulmayacak mı diye:)))gerçekten aslında ne kadar az şeye ihtiyacımız var ama şimdi düşünüyorum da başımıza gelse ençok interneti, müzik dinlemeyi, sıcak su ve sabunu özleriz herhalde...:))tabii çay, kahve, bir dilim börek filan...bazen şu ülkede olmayayım da ıssız adada olayım diyorum valla bilemedim hangisi daha iyi??
  Eline sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Kırmızı Kaplumbağa hakikaten ilginç bir animasyon Müjde abla, ağır ilerliyor ve konuşma yok. Film üzerine fazla kafa yorunca, acaba konuşmakta mı gereksiz diye bir sonuca bile ulaşma başarısı gösterdim :))
  Kahve çay özlenir ama öncelik kesinlikle onlar olmaz. Bu yıl ben memleketime gittim. Kaldığım ev öyle bir noktadaki en yakın internet sinyali için 2-3 km mesafe kat etmek gerekiyordu. Bir iki hafta içinde internetsizliği kabullendim. Oh! bile dedim hatta :))
  Kocaman bir ada bana ait olacaksa ben hayır demezdim sanırım.
  Filmde adamın hayatını dolduran 'şeyler' var. Onlar olmazsa zor zaten bir adada tek başına kalmak. Fragmanda bu 'şeyler'in ne olduğuna dair büyük ipuçları var ama filmin sürprizini öldürmüşler yok etmişler fragmanla.
  Teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
 3. Öyle güzel anlatmışsın ki çok merak ettim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel, izlenesi bir animasyon yapmışlar. Kaçırmayın bence:)

   Sil
 4. İlk cümlenle düşünmeye başladım Zülal :) Eğer bir adaya düşsem ve suyu ve yiyeceği olsa o zaman ben ne götürürüm yanımda diye 🤔. Biz 4 kişilik bir aileyiz beni çıkarsan geriye 3 kalır yani şartlar uyuyor o zaman ailemi götürürdüm 😀 Daha önce de fragmanını yine burada izlemiştim bu çok ilginç, konusu değişik bir animasyon. Dediğin gibi bana da hüznü çağrıştırdı :( İzlemeyi çok istiyorum çünkü baya bir merak uyandırdı ben de. Sinemaya gidemesem bile zamanı geldiğinde evde çoluk çocuk izleyeceğim bir animasyon 😀. Çok teşekkür ederim Zülalcim bu güzel anlatım ve paylaşım için sevgilerimle ❤

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön