13 Kasım 2016 Pazar

Kubo and the Two Strings (2016)

Kubo ve Sihirli Telleri (2016)

Halen sinemalarda gösterilen Kubo ve Sihirli Telleri (2016), Japon halk hikâyelerini andıran konusuyla insanın içine işleyen, duygulandıran bir ABD yapımı. Orjinal adı Kubo and the Two Strings (2016) olan filmin yapımında izleyici üzerinde etki bırakan ve diğer animasyonlara göre farklı bir görselliğe sahip olan stop motion tekniği kullanılmış. Stop motion tekniği ile yaptığı filmlerle tanınan Laika, son yapımını 3D seçeneği ile izleyiciye sunuyor. Yazının ilerleyen satırlarında bu teknikle ilgili açıklayıcı bir paragraf bulacaksınız.

Kubo and the Two Strings 2016

Filmin yönetmenliğini Travis Knight üstleniyor. Senaryo Marc Haimes ve Chris Butler'in imzasını taşıyor. 101 dakika süren filmin müziklerinde yer alan isim ise Oscar ödüllü besteci Dario Marianelli. Besteciyle ilgili olarak ilerleyen satırlarda daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.
***
Kubo and the Two Strings filminin orjinal seslendirmesinde ünlü isimler göze çarpıyor; Art Parkinson (Kubo), Charlize Theron (Sariatu/Maymun), Matthew McConaughey (Böcek), Ralph Fiennes (Ay Kralı), Rooney Mara (Kız Kardeşler). Filmin Türkçe Seslendirmesinde ise Ege Gürel (Kubo), Burcu Başaran (Sariatu/Maymun), Kadir Çermik (Böcek), Bora Sivri (Ay Kralı), Ayşegül Bingöl (Kız Kardeşler), Tarkan Koç (Hosato) görev aldı.

Kubo and the Two Strings (2016) Stop Motion tekniği ile hazırlandı


Konusu:

Annesi ile tepedeki mağarada yaşayan tek gözlü küçük Kubo annesinin çoğu zaman kendinde olmaması nedeniyle onun bakımıyla ilgilenmektedir. Bazen kasabaya inerek oradaki pazarda origamileri ve çalgısı shamisen eşliğinde kahraman bir samuray olan babası Hanzo ile ilgili hikâyeler anlatmaktadır. Kasabalılar tarafından sevilen bir hikâyeci olan Kubo her seferinde hikâyesini tamamlayamadan eve dönmek zorunda kalmaktadır. Her karanlık bastığında kendisini iyi hissetmeye başlayan annesi ona hava karardıktan sonra asla dışarıda kalmaması gerektiğine dair hikâyeler eşliğinde öğütler vermiştir.


Kubo, bir gün kasaba halkının ölü akrabalarını onurlandırmak ve onlarla irtibat kurmak için yaptıkları törene katılır. Amacı ölen babası samuray olan Hanzo’nun ruhu ile konuşabilmektir. Ancak babasının mezarlığa ruhu gelmez. Hayal kırıklığına uğrayan Kubo karanlığa kaldığını fark edemez. Ay Krallığından gelen iki kız kardeşin saldırısına uğrayan Kubo annesinin yanından ayırmadığı oyuncak maymunu sihir yaparak canlandırmış ve bu saldırıdan kurtulmuştur. Kubo, Ay krallığından gelen ve peşine düşerek diğer gözünü almak isteyen karanlık güçleri yenmek için bir zamanlar babasının da aradığı zırhı bulmalıdır. Büyülü çalgısı shamisen, origamileri, maymunu ve sonradan tanışacağı bir böceğin arkadaşlığında zorluklarla dolu masalsı bir yolculuğa çıkacaktır. tt4302938


Her insan bir hikayedir. Filmin başında şu sözlerle bu hikayelerin önemine dikkat çekiliyor:
“N'olur verin dikkatinizi. Huzursuzlanır da etrafınıza bakınıp durursanız bir anlığına dahi olsa söylediklerimin birazını bile unutursanız işte o zaman ölür kesinkes kahramanımız.”

Kubo and the Two Strings (2016) Besteci Dario Marianelli


Dario Marianelli (Besteci)

1963 doğumlu İtalyan besteci Dario Marianelli 2008 yılında Atonement filmiyle Altın Küre ve Oscar Ödülü kazandı. İsimleri size de tanıdık gelecek olan ve başarılı bulunarak ödüle aday olan diğer filmleri ise şu şekilde; The Brothers Grimm (2005), V for Vendetta (2005), Pride & Prejudice (2005), Atonement (2007), Agora (2009), Jane Eyre (2011), Salmon Fishing in the Yemen (2011), Anna Karenina (2012), The Boxtrolls (2014)Stop-Motion Tekniği Nedir?

Stop-motion tekniğinde filmde yer alacak olan kukla, maket vs gibi objelerin tek kare fotoğrafı çekilir. Sonra obje hareket ettirilerek ikinci bir kare fotoğraf çekilir. Filmin formatına göre saniyede 24 kare akacaksa 24 kez bu fotoğraf çekme işi yapılır. Bir dakikalık bir animasyon için 720 kez fotoğraf çekilmesi gerekir.
***
Stop-motion tekniği ile çekilen ve listedekilerin çoğunluğu yönetmen Tim Burton'a ait olan popüler animasyonlardan bir derleme yaptım:
Frankenweenie (2012), The Nightmare Before Christmas (1993), Ölü Gelin (2005), Koralin ve Gizli Dünya (2009), ParaNorman (2012), Tavuklar Firarda (2000), Kuzular Firarda (2015), Kutu Cüceleri: Yaratıklar Aramızda (2014)Laika Stüdyoları tarafından Kubo ve Sihirli Telleri (2016) filmi haricinde stop-motion tekniği ile hazırlanan diğer animasyon filmleri ise şöyle sıralanıyor:
Moongirl (2005) 9 dakikalık kısa film, ParaNorman (2012), Ölü Gelin (2005), Koralin ve Gizli Dünya (2009), Kutu Cüceleri: Yaratıklar Aramızda (2014)

2 yorum:

 1. Stop motion tekniği eski çizgi film tekniği değil mi? Animasyonları çok seviyoruz ailece ortak izleyebildiğimiz ender türlerden.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinemasal anlamda ilk örnekleri 1800 lü yılların sonlarında görülmüş. Çizgi film olarak uzun metrajlı film anlamında çok eskilerden örnekler benim gördüğüm kadarıyla yok gibi. Yazımda kısa yapımlara hiç girmedim ama örneklerinin daha çok olduğunu düşünüyorum...
   Animasyonları bende çok seviyorum Emel Hanım. Çalıştığım zamanlarda hiç izleyemezdim ama artık izlemeden duramıyorum . Hele çocuk olunca ortak paydada buluşmanın birinci şartı oluyor çizgi sinemalar.
   Teşekkür ediyorum sevgiler diliyorum :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön