1 Ekim 2016 Cumartesi

Deepwater Horizon (2016)

Deepwater Horizon: Büyük Felaket (2016)

Deepwater Horizon Olayı ve Çevre Felaketi

Denizden çıkarılan petrol çalışmaları sırasında meydana gelen kazalar çevreye zarar vermekte, petrolle kirlenen bölgelerin temizlenmesi uzun yıllar almaktadır. Meksika Körfezi'nde çok yakın bir tarihte gerçekleşen -eminim çoğumuzun hafızasında tazeliğini koruyan- BP (British Petroleum) Deepwater Horizon petrol felaketinde, patlama ve yangın sonucu 11 işçi ölmüş ve 17 işçi yaralanmıştı. 20 Nisan 2010 günü gerçekleşen patlamadan sonra günlerce kapatılamayan denizdeki petrol kuyusundan Meksika Körfezi'ne günde 60 bin varil petrol sızmıştı.


Meydana gelmesinin üzerinden 6 yıl geçtikten sonra yönetmen Peter Berg bu kazayı beyazperdeye taşıyor. Deepwater Horizon: Büyük Felaket (2016) filminde Deepwater Horizon platformundaki kaza anlatılıyor.
***
Kazadan sonra Nisan 2014 tarihinde ABD Sahil Güvenliği, 4 yıllık bir zaman süresince temizleme işlemine devam edildiğini ve sonucunda körfezin temizlendiğini duyurdu. BP firması ise yaptığı açıklamada operasyonun tamamlandığını ve 14 milyar doların üzerinde harcama yapıldığı bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

ABD'ndeki Büyük Kazalar, Sızıntılar: 

2010 yılından geriye giderek ABD'nde meydana gelen petrolle ilgili kazalardan en önemlileri;
  • Exxon Valdez tanker kazası (Mart 1989)
  • Ixtoc 1 kazası; Meksika Körfezi'nde Haziran 1979 da meydana geldi ve Mart 1980'e kadar sızıntı sürdü.
  • Santa Barbara petrol sızıntısı; 1969'da Santa Barbara'da meydana geldi. Sızıntı 10 gün sürmüştü. Petrol kuyusunun sahibi ise Union Petrol'dü.

İstanbul Boğazı, petrol tankerlerinin yoğunlukla geçiş yaptığı suyollarından biridir. 1979 yılında Haydarpaşa açıklarında iki geminin çarpışması ile meydana gelen kazada Independenta isimli tankerde patlama olmuş, 40’ın üzerinde insan hayatını kaybetmişti. O yıllarda deniz kıyısında bulunan Kadıköy'deki evlendirme dairesinde bir nikâha katılmış hem oraya çekilen gemi enkazını görmüş hem de etrafta sıçrayan petrol kalıntılarını gözlemlemiştim.


Deepwater Horizon: Büyük Felaket (2016) Filmi  

Yönetmenliğini Peter Berg'in yaptığı ABD yapımı olan filmin senaryosu Matthew Michael Carnahan ve Matthew Sand ikilisi tarafından yazıldı. Görüntü yönetmenliğini Enrique Chediak'ın üstlendiği Deepwater Horizon (2016) filmi 107 dakika sürüyor ve 30 Eylül 2016 tarihinden itibaren Türkiye'deki sinemalarda gösterilmeye başlandı.

  • Oyuncuları:

Mark Wahlberg (Mike Williams rolünde), Dylan O'Brien (Caleb Holloway), Douglas M. Griffin (Landry), Ethan Suplee (Jason Anderson), Kate Hudson (Felicia Williams), Kurt Russell (Jimmy Harrell), John Malkovich (Vidrine), Gina Rodriguez (Andrea Fleytas)…

  • Konusu

2010 yılında ABD'nde Lousiana sahili açıklarında, Deepwater Horizon sondaj kulesi, içinde çalışan 126 mürettebatı ile petrol çıkarmaktadır. Bir kaza meydana gelir ve hayatta kalma mücadelesi başlar. tt1860357

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön