3 Ağustos 2016 Çarşamba

The Shallows (2016)

Karanlık Sular (2016)

Yönetmenliğini Jaume Collet-Serra'nın üstlendiği The Shallows (2016) filmi 5 Ağustos 2016 tarihinde vizyona giriyor. Senaryosunu Anthony Jaswinski yazdığı film ABD yapımı ve 87 dakika sürüyor. Dram, Korku, Gerilim türlerini barındıran filmin görüntü yönetmenliğini Flavio Martínez Labiano yaparken, filmin çekimleri ise Oxenford, Queensland, Avustralya'da gerçekleştirildi.
Karanlık Sular (2016)
The Shallows (2016)
Karanlık Sular (2016) filminin ana oyuncuları arasında genç bir martı, saldırgan bir köpekbalığı, ölü bir balina, arada yunuslar ve denizanaları bulunuyor. Film çoğunlukla denizde geçiyor. Blake Lively (Nancy Adams rolünde), filmi başından sonuna kadar tek başına götürüyor. Gossip Girls dizisini izleyenlerin yakından tanıdığı oyunucu Blake Lively'in yanı sıra kısa rollerde ise Óscar Jaenada (Carlos) Angelo Jose, Lozano Corzo, Jose Manuel, Trujillo Salas,Brett Cullen, Sedona Legge, Pablo Calva, Diego Espejel yer alıyorlar.

Karanlık Sular - The Shallows (2016) Konusu:

Nancy Adams sörf yapmak için Meksika'ya gider. Onu arabasına alıp gideceği yere bırakan Carlos'la yolda sohbet ederler. 
Carlos Jaenada, Blake Lively Karanlık Sular (2016)
Nancy'nin annesi, kendisine, hamileyken geldiği cennet güzelliğindeki bu koydan bahsetmiştir. Annesi ölen Nancy tıp fakültesini bırakıp her şeyden uzaklaşmak için ismini kimsenin bilmediği/veya gizlediği Meksika Körfezi kıyılarındaki bu muhteşem koya sörf yapmaya gelmiştir. Sörf yaptığı sırada orada bulunan iki sörfçüyle tanışır ve deniz hakkında bilgi alır. Koyun en ilginç özelliği ise belirgin bir gel-git olayının yaşanmasıdır. Sörfçüler, tehlikeli sığ sular ve akşam vakti sörf yapmaması konusunda onu uyarırlar. Ancak Nancy dalga beklerken akşam saatlerine kalır ve bir köpekbalığının saldırısına uğrar. Kimsenin olmadığı ıssız koyda, kıyıya yakın bir noktada denizde mahsur kalan Nancy bacağından yaralanmıştır. tt4052882

The Shallows (2016) Yorumu:

Korku, Gerilim türündeki filmde, başrolde oynayan Blake Lively'in denize adım atıp ilk sörf dalgalarını bulmasıyla gerilimi hissetmeye başlıyorsunuz. Yönetmen, daha filmin başlarında, su altından yaptığı çekim ve eşliğindeki gerilim türü müzikle net bir şekilde bir şeylerin ters gideceğini anlamanızı sağlıyor. Bu duyguyu film boyunca yaşadığımı belirtmek isterim.
Karanlık Sular (2016)
Karanlık Sular (2016), Blake Lively
Filmde, saldırı sonucu ölen bir balinanın çok yakınına giden Nancy'e düşmanlık besleyen ve onu öldürmeye çalışan köpekbalığı ile hayatta kalma mücadelesi veren Nancy'nin hikâyesini izliyoruz. Tıp fakültesini yeni terk etmiş Nancy Teksas'lı bir sörfçü olarak denizi yakından tanımaktadır. Azimli ve zeki biridir. Mücadeleci ruhunu kanserle savaşan annesinden almıştır. Filmin diğer kahramanı olan iri köpekbalığı ise avladığı balinanın kıyıya yakın bir yere sürüklenmesi sonucunda, aslında bulunmaması gereken bir yerde, mercan kayaları ile kaplı sığ sularda yüzmektedir. Balinasına kimseyi yaklaştırmamaya niyetlidir! Jaws filmlerinin üzerinden çok zaman geçti. The Shallows'un Jaws filmini hatırlatan bir yapısı yok. Ancak köpekbalığının kocaman açtığı ağzını ve dişlerini gördüğünüzde ister istemez aklınıza Jaws karakteri geliyor. 
Oyuncu Blake Lively sevdiğim bir oyuncudur ve Karanlık Sular (2016) filmindeki performansını beğendim. Çekim planı bir sahil ve deniz olan filmde devamlı olarak onu görmemize rağmen sıkılmadan kendini izlettirmesini biliyor. Üstelik makeup'çılar çoğunlukla yara ve bere izleri üzerine çalışmışken bunu başarıyor! Filmin sonundaki aksiyonunun garipliğini saymazsak sıcak yaz günleri için ideal olduğunu söyleyebilirim. 

Ebeveyn Uyarısı:

PG-13: İspanyol yönetmen Jaume Collet-Serra, kanlı sahnelerde yakın plandan kaçınmış ancak yine de filmde sakıncalı sahnelere rastlanıyor. Nancy'nin bacağındaki derin kesiği küpeyle kapatma/dikme çalışmaları, balinanın yarası, bacakları koparılmış sarhoş adam sahnesi  gibi görüntüler filmin 13 yaş altı gösterimine engel teşkil ediyor.

8 yorum:

 1. Soyle doya doya film keyfi yapmayali uzuuun zaman oldu cocuklardan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar küçük olunca vakit ayırmak problem olur. Bende yaşıyorum bu durumu. Teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 2. 5 Agustosdan sonra mutlaka gitmeliyim seviyorum bu tarz filmleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyuncu kadrosu az oyuncudan oluşuyor ama seyri güzel bir film, teşekkürler :)

   Sil
 3. Film izlemeye bebekten dolayi firsat bulamasam da ilk firsatta izlemek isterim,
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yerime öpün lütfen, yorum için teşekkür ediyorum :)

   Sil
 4. Denizlerde geçen her filmi seyrederim ben. Kötüyse yarım bırakmışlığım da vardır ama. Şans tanımadığım olmadı hiç...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaptan Cousteau ile büyümüş bir nesildeniz, birde Kaptan Onedın var tabi. :) Film son dakikalarda biraz uçuklaştı ama fena değildi. Seversiniz gibime geliyor:) Teşekkür ediyorum :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön