28 Ağustos 2016 Pazar

Mim: Gözümü Korkutan Kitaplar

Yazının icadı, düşüncelerin kaleme alınıp nesilden nesile aktarılmasına vesile olmuş...
***
Sevgili arkadaşım Dağınık Anne, 'Gözümü Korkutan Kitaplar' konulu bir mim yapmıştı. Pazar sabahımı, gözümü korkutan ama okuduğum yada okuyacak olduğum kitaplara yolculuk yapmamı sağlayacak bu mime ayırmaya karar verdim. Hem, sevgili Anne, Dağınık Anne zaman bulup yapar ve beni davet eder de yapmaz mıyım? Dağınık'ı tanımayan var mı bilmiyorum ama bloguna uğramanızı hele de bir anneyseniz şiddetle tavsiye ediyorum.  Okuyunca ortak duygulara, yaşanmışlıklara sahip olduğunuzu göreceksiniz. Ayrıca, tatlı diliyle yazdığı yazıların içinde kaybolacağınız garantisini veriyorum. :)

Mime başlamadan evvel kitaplığımın bulunduğu ortamdan uzakta olduğumu, hafızamı tetikleyecek verilere sahip olmadığımı belirtmek istiyorum. Yazım bu yüzden biraz kısır kalacak. Yakında vizyona girecek olan Kayıp Balık Dory (2016) isminde bir film var. Çok yakında bu Animasyon hakkında yazı da yazacağım. Hafızam maalesef Dory'nin hafızasından azıcık hallice bir durumda :)) Yanımda, elimin altında ise sadece yeni aldığım kitaplarım var.

Gözümü Korkutan Kitaplar Mimi

 • Okuyamadığın bir kitap?

Bir zamanlar sevdiğim bir yazar vardı. Okuduklarımla bana bir şeyler katmıştı. Onun üç kitabını devirdim. Dördüncü kitabını hatıra kalsın diye arkadaşıma aldırdım. Hatıra kalmasını istemiştik. 'Bu olsun' diye de büyük bir şevkle kitabı seçmiştim bir güzel! Bahsettiğim yazar Amin Maalouf. Okuduğum kitapları: “Afrikalı Leo”, “Doğunun Limanları” ve “Semerkant”
O çok istediğim ancak okuyamadığım kitabı ise “Yolların Başlangıcı” idi. Kitabın bir yerine geldim. Yabancı isimden geçilmiyor. Aklımda tutamıyorum. İkide bir arkada kalan sayfalara dönüp bakmak durumunda kalıyorum. Haliyle kitabın keyfi kaçtı gitti. Bir iki kez okumaya yeltendim ama nafile, okuyamadım. Kendisi, okuyamadığım için en çok üzüldüğüm kitaptır.
 •  Zaman olmadığı için okuyamadığın bir kitap?

Elimde gıcır gıcır okunmayı bekleyen kitaplarım var. Sayısı 10'dan fazladır. Son okuduğum kitapları metro yolculuklarımda okumuştum. Şimdilerde yolculuk yapamıyorum. "Metro = zaman = kitap " sıralamasını içeren kendime has bir denklemim var. Bu denklemi kurabildiğimde kitaplar su gibi akıyor.
 • Bir serinin devamı olduğu için okuyamadığın bir kitap?

Yaşar Kemal'in yazdığı "Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana" kitabını tazeyken okumuştum. Yıllarca serinin devamının gelmesini bekledim. Kitap kolay yazılmıyor tabi. İkinci kitap çıkana kadar araya hayat girdi, çoluk çocuğa karıştık. Türkiye o yıllarda ekonomik bir yıkım yaşadı vesaire... Olan bunca şeyden sonra serinin ikinci kitabını okuyamadığım gibi sonrakileri de okuyamadım.
 • Yeni çıkan ve okumadığın bir kitap?

Gülse Birsel'in son kitabı "Memleketi Ben Kurtaracağım" isimli kitabını yeni çıktığını öğrendiğim günden beri alacağım, hep sonraya bıraktım, alamadım bir türlü.
 • Okuduğun bir kitabı beğenmediğin için o yazardan okuyamadığın bir kitap?

Var mıdır? vardır elbet ama şu an aklıma gelmedi bir türlü...
 • Havanda olmadığın için okuyamadığın bir kitap?

Erich Fromm'un “Sağlıklı Toplum” isminde bir kitabı vardı. Havamda olduğumda onu karıştırıp okurum arada bir. Ama tamamını okuyacak havaya hiç bir zaman giremedim. Hâlbuki aynı yazarın “Özgürlükten Kaçış” isimli kitabı daha iyi daha okunur gelmişti bana -diye hatırlıyorum-
 • Çok büyük olduğu için okuyamadığın bir kitap?

Lise yıllarındayken bilmem kaç ay her gün Milliyet gazetesi almış, her ay iki tane Meydan Larousse ansiklopedim olmuştu. Toplamda bilmem kaç bin sayfa... Şu an "K" harfine kadar geldim!!! :))  Gayri ciddi bir cevap oldu gibi ama değil, eskiden Google mı vardı. Merak ettiğim bir konu olduğunda açar bakarım hala…
O yıllarda her gün gazete alıp okumak ayrı bir keyifti. Şimdi satın alacak gazete bulamıyorum. Gazetecinin önünden geçiyorum. Niyetleniyorum. Ama yazılanlara karşı çok fena güvensizim. Bakınıyorum ama almak için gazete beğenemiyorum! Çok fena çok!
 • Kapağını beğenip aldığın ama kötü yorumlar okuduğun için okumadığın bir kitap?

Kapağını beğenip aldığım kitap? Evet var. Ama okumadığım yok.
 • Okumaktan en çok çekindiğin kitap?

Şu an aklıma gelmedi desem...
 • Uzun zamandır okunmayı bekleyen kitap?

Sorunun cevabı 2 sorunun cevabında gizli. İçlerinde 1 lira olduğu için aldığım “Kız ve Kurt”, sevdiğim bir yazar olan Doris Lessing'in “Hayatta Kalma Güncesi,” Aytmatov'un klasiği “Toprak Ana”, İtalo Svevo'nun “Yaşlılık” isimli kitapları var.
Kitaplar söz konusu olduğunda Kafası Karışık Dilekçe blogunun isminden bahsetmeden geçemeyeceğim. Benim için hem kendisinin hem de blogunun yeri ayrı. Ondan o kadar çok pozitif bir enerji aldım ki... Henüz tanışmadıysanız siz de uğrayın, kitaplara ve yorumlarına bir de onun gözünden bakın.

Vakit ayırıp Mim: Gözümü Korkutan Kitaplar yazımı okuyan herkese teşekkür ediyorum, iyi pazarlar diliyorum.  

15 yorum:

 1. Kaleminize sağlık :) Keyifle okudum :)

  YanıtlaSil
 2. Benim ansiklopedilerim de duruyor. Onların elimin altında olmasını seviyorum. Hem internetten daha güvenilir geliyor. Güncel değil tabi ama olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternet çok değişken bir yapıya sahip. Ama ansiklopediler kendi branşında uzmanlarınca hazırlanıyor ve basılı oldukları içinde degistirilemiyor. Bu pencereden bakınca bende güvenilir buluyorum. Ama işte bilgilerin 30 yıl öncesi olduğunu düşünerek bakıyorum. :) Teşekkür ediyorum :)

   Sil
 3. Zülal ellerine sağlık 😊 Amin Maalouf benim de sevdiğim yazarlardan ve ansiklopedi okuyan tek kişi olmadığıma şu an çok sevindim😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ansiklopedi konusunda azınlıkta değiliz buna inanıyorum :) Çok teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 4. O kalın ansiklopediler unutulacak gibi değildi gerçekten:)))
  Cevaplarınızı keyifle okudum, ne güzel sorular, ne güzel cevaplar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Marketlerde satılmasını istedikleri ürünleri el göz hizasına dizen satıcılar gibiyim. Kitaplığımdaki ansiklopediler de bu şekildi dizili. Onları gözardı etmeme, unutmama imkan yok. Hatta oğluma rakamları bu ansiklopedilerin üzerinde cilt numaralarından öğretmiştim:) Yorum için çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 5. Eskiden çok okurdum ansiklopedi ama şemdi net kolayıma geliyor. Neyse benim çocuklar hala sözlük bakma alışkanlığına sahip.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarayıcılar hayata büyük kolaylık getirdi. Bu yadsınamaz. Ama hız öğrenmeyi kalıcı kılmıyor gibi geliyor bana. Kolay ulaşıp kolay unutuyoruz sanki... Türkçe yazım kuralları konusunda kendimi yetersiz gördüğümden, arada sözlük karıştırırım... Teşekkür ediyorum, sevgiler diliyorum :)

   Sil
 6. Eskiden google mi vardı¿ ilk okuldayken ansiklopedi lerim vardı. A*dan Z*ye. Arkadaşlar başımın etini yerdi ödevimi bulsana diye. Artık araştırma diye bişi kalmadı. Bir tıklamayla istediğini bulabiliyorsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eskiden dediniz de, eskiden kütüphanelere gider sayfalarca ödev yazardık. Kaynaklar orada olurdu çünkü. Siz şanslıymışsınız. Ben ansiklopediye lise yıllarımda kavuştum. 80 lerden bahsediyorum :)) Teknoloji sağolsun her şeyi kolaylastırdı.:)
   Çok teşekkür ediyorum. ;)

   Sil
 7. Bir mim bu kadar güzel yapılır ve hakkı verilir!!!!!!
  KOCAMAN TEBRİK VE ALKIŞŞŞŞŞŞ!!! ;)))
  Harikasın Zülal! Yine yine... keyifle okudum, çok güzel ve samimi cevaplar.
  Ansiklopediye başlamış olman bile saygımı artırdı :D ben sadece merak ettiğime bakar kapatırdım :)
  Evet bitti artık kütüphane kokuları... araştırmalar bilgisayardan yapılıo artık ;(
  Hafıza konusunda beni balıktan öne al lütfen ;P

  VEEEE yazdığın o güzel sözler :) ÇOOOOOOK TEŞEKKÜR EDERİM CANIM ARKADAŞIM!
  Senin tarafından beğenilmek onurdur!
  Geç dönüşüm için kusura bakma lütfen ;( aylardır ilk kez face'e girdim ve o sayede yeni gördüm ;( çok özledim sizleri.

  Bende de metro=deniz otobüsü oldu bu yaz.
  2 kitap okudum benim için büyük başarı :)

  Tekrar çok teşekkürler, eline sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin Dağınık! Kusur mu olurmuş, uğramana, ayrıca mimi beğenmene çok sevindim. Bu yazıdan sonra metroya hiç binemedim biliyor musun? Memlekete gittim orada yarım bir kitabım vardı onu bitirdim. Bir de İtalyan bir yazarın kitabını okudum. Fırsat bulursam hakkında yazarım... Ansiklopediyi elime alınca karıştırdığım doğru ama K harfine kadar gelmem işin şakasıydı :)) Kitap okumaya kaplumbağa hızıyla da olsa devam diyorum, sen de bırakma :) Görüşmek dileğiyle. Junior'u öpüyorum :)

   Sil
 8. Zülal ne kadar güzel bir mim olmuş kitaplarına, kalemine sağlık =). Ben de en çok kitabı otobüs, metro ve vapur da okuyorum =). O ansiklopedilerden ben de çok aldım zamanın da gazete kuponlarından harçlıklarımla =) ve hala duruyorlar ama artık pek bakamıyoruz. Gülse Birsel'in kitabını ben de okumayı çok istiyorum bakalım okuyacağım inşallah. Ve Dağınığı tanımazmıyım hiç yaaa o benim için çok değerli, iyi ki var ve sende öylesin iyi ki varsın. İyi ki varsınız =)) -♥

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön