18 Mayıs 2015 Pazartesi

Vizyondaki Filmler

VİZYONDAKİ FİLMLER 22 MAYIS 2015

Yeniden merhaba, öncelikle bu hafta sinemaya gitmek istiyorsanız önünüzde oldukça fazla seçenek olacağını söylemek istiyorum. Vizyondaki filmler 22 Mayıs 2015 haftasında aylardır ertelene ertelene mayıs ayının son haftalarına kalan filmlerin yanında, önceki haftalardan halen vizyonda olan filmleri de eklerseniz bir hayli seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz. 
Bu haftanın en dikkat çeken filmi (8.0 lık İmdb puanını baz alarak yazıyorum bu satırları): Yarının Dünyası - Tomorrowland filmi. Şahsen ben hızlı tempolu George Clooney'li bu filmle birlikte Tepecik Hayal Okulu'nu izlemek isterim. Bahsettiğim filmlerin ve diğer 11 filmin detayları hemen aşağıda. İyi seyirler dilerken her an bir değişiklik olabilir anımsatmasını yapmak istiyorum. 

Tepecik Hayal Okulu (2015)
Yönetmenliğini Güliz Sağlam'ın yaptığı Belgesel türündeki filmde Ahmet Uluçay'ın kısa filmleri, kendisi ve çevresindekilerle yapılan röportajlar yer alıyor. Ayrıca geçirdiği ilk beyin ameliyatı süreci, ailesi, eşi, çocukları, hayalleri, gerçekleştiremediği planlara da 55 dakika boyunca yer verilmiş.

Ahmet Uluçay
25. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde en iyi belgesel ve 7. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nde Fipresci ödüllerini kazanan film Altın Koza Film Festivali'nde de gösterilmişti.
Ahmet Uluçay'ın ismini "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" dediğimde bir çoğunuzun hatırlayacağını biliyorum. İkinci uzun metrajlı filmi ile ilgili çalışmaları yürütürken yıllarca savaştığı hastalığa yenik düşen yönetmenin sinema tutkusunu ve yaşadığı köy olan Tepecik'i anlatan film haftanın izlenmeye değer yapımlarından. Aşağıdaki linkte daha geniş bir açıklama mevcut: 
http://tepecikhayalokulu.blogspot.com.tr/


Yarının Dünyası - Tomorrowland (2015) 
Yönetmenliğini Brad Bird'ün yaptığı filmin senaryosunu Damon Lindelof, Brad Bird, Jeff Jensen yazdı. ABD yapımı olan film  Macera, Gizem, Bilim-Kurgu  türünde. Tomarrowland'ın müziklerini ise Michael Giacchino yaptı. Filmde yer alan ünlü oyuncuların içind Dr House dizisi ile tanınan Hugh Laurie'de var. 
Yarının Dünyası - Tomorrowland (2015) Filminin Konusu:
Casey bir rozete dokunur. Dokunduğu anda gördüğü şeyler onu şaşkınlığa uğratır. Ulaşmak istedikleri o gördüğü görüntüdedir. 
Yarının Dünyası, izleyiciye sadece rüyalarda görülebilecek türden yeni boyutların içinde, soluksuz bir maceradan oluşan heyecanlı bir yolculuk vadediyor. Ortak bir kaderle birbirlerine bağlı olan, hayal kırıklıklarından yorgun düşmüş, bir zamanların dahi çocuğu Frank (G. Clooney) ve zeki, bilime meraklı Casey "Yarının Dünyası" olarak bilinen, zaman ve uzayda esrarengiz bir şekilde var olan yerin, sırlarını ortaya çıkarmak üzere tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar. 
Yarının Dünyası - Tomorrowland (2015) Filminin Oyuncuları:
Britt Robertson, Judy Greer, Kathryn Hahn, George Clooney, Hugh Laurie, Keegan-Michael Key, Tim McGraw, Pierce Gagnon, Raffey Cassidy, Lochlyn Munro, Aliyah O'Brien, Darren Shahlavi, Tough Guard,Michael Rowe, Paul McGillion, Marcus Rosner
İmdb Puanı: 8.0
http://www.imdb.com/title/tt1964418/

Soma 301 (2015)
Soma 301 filminde Faik Ahmet Akıncı, yapımcı, yönetmen ve senarist olarak karşımıza çıkıyor. Halen gösterimde olan film Mayıs ayının 15 inde 3 ilde gösterilmeye başlandı. Bu illerimiz şöyle; Artvin, Manisa ve Mersin. Dram türündeki filmin diğer bir yapımcısı ise Selma Süslü, müziklerde ise Mustafa Yazıcıoğlu’nun ismini görüyoruz. 
Soma 301 (2015) Filminin Konusu:
13 Mayıs 2014 günü Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 madencinin öldüğü kömür madeni kazasının anlatıldığı film yapımcılar tarafından iş cinayetlerine tepki olarak yapıldı. Filmin gişe geliri Soma'da yaşamını yitirenlerin ailelerine bağışlanacak.
Soma 301 (2015) Filminin Oyuncuları:
Turan Ustabaş, Hümeyra Şare, Metin Yüksel, Burcu Küçük, Cemal Askin Alpçetin, Nezih Can Akyüz, Ebrar Sarı, Eyüp Gülmez, Fatih Ozyaşar, Adil Köroğlu, Ömer Zehir, Selma Süslü, Yüksel Aydın, Kemal Korkmaz, Emel Bayrak, Sema Acar, Alican Yıldırım.
İmdb Puanı: -

Zilin Sesi (2015)
Yönetmenliğini Levent Demirkale'nin yaptığı, senaryosu Haluk Özenç tarafından yazılan film 96 dakika sürüyor. Usta oyuncular Sümer Tilmaç ve Zihni Göktay'ın oyuncu kadrosunda bulunduğu komedi türündeki filmin yapımcısı ise Murat Özteke.
Zilin Sesi (2015) Filminin Konusu:
Tarkan 30'lu yaşlarında bir fizik öğretmenidir. Futbolcu olma hayalleriyle yanıp tutuşan kardeşi ile birlikte İstanbul'a taşınırlar ama işleri yolunda gitmez. Görüşmeye gittiği tüm okullardan ret cevap alan Tarkan, tüm gücünü toplayarak son kez bir okula başvuru için gider. Gittiği okulda kendisini tanıtacakken bir anda kendini hastalanan müzik hocasının yerinde bulur. Evlere şenlik bir  okulda yaşanan eğlenceli olayları anlatan film izleyicileri güldürmeye fazlasıyla aday. 
Zilin Sesi (2015) Filminin Oyuncuları:
Zihni Göktay, Wilma Elles, Kutsi, Kemal Kuruçay,  Sümer Tilmaç, Sevil Akı, Hakan Salınmış, Esin Gündoğdu, Badri Hari, Ayhan Kavas, Merve Erdoğan, Barbaros Şansal, Ani İpekkaya
İmdb Puanı: -

Gece Takibi - Run All Night (2015) 
Yönetmenliğini 1974 Barselona doğumlu Jaume Collet-Serra'nın yaptığı, senaryosunu Brad Ingelsby'in yazdığı Aksiyon, Suç, Dram, Gizem, Gerilim türündeki film ABD yapımı. Müziklerinde Junkie XL ismi bulunan Gece Takibi isimli film 114 dakika sürüyor. 
Gece Takibi - Run All Night (2015) Filminin Konusu:
Uzun süre mafya babası Shawn Maguire’ın en iyi arkadaşı olan tetikçi Jimmy, artık yaşlanmıştır ve formunda değildir. Ancak patronu onu bir göreve daha zorlar. Jimmy, kendisinden uzun zaman önce uzaklaşmış oğlu hedef haline geldiğinde, suç dünyasındaki ailesi ve kendisini terk etmiş gerçek ailesi arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Jimmy’nin geçmiş hatalarının tek kefareti oğlunun hayatını bir silahın ucundan korumak olacaktır
Gece Takibi - Run All Night (2015) Filminin Oyuncuları:
Liam Neeson, Ed Harris, Joel Kinnaman, Genesis Rodriguez, Vincent D'Onofrio, Daniel Stewart Sherman, Bruce McGill
İmdb Puanı: 6.9
http://www.imdb.com/title/tt2199571/

Kayıp Nehir - Lost River (2014)
Ünlü Oyuncu Ryan Gosling'in senaryosunu da yazdığı ilk yönetmenlik denemesi olan ve Cannes Film Festivali'nde ilk göterimi yapılan filmi Fantastik  Gerilim türünde. ABD yapımı olan Lost River 105 dakika sürüyor.
2 ödül adaylığı bulunan filmin müziklerinde Johnny Jewel imzası bulunmakta. Michigan'da çekilen filmin diğer bir adı ise; How to Catch a Monster.
Kayıp Nehir - Lost River (2014) Filminin Konusu:
Amerika'daki emlak krizi nedeniyle evini kaybetme tehlikesiyle karşılaşan Billy bir gece kulübünde çalışmaya başlar. Fakat orada garip bir şeyler dönmektedir.Yalnız yaşayan bir annenin karanlık bir dünyaya çekilmesi sonucu, kadının genç oğlunun gizemli bir sualtı şehrini keşfetme sürecini fantastik bir üslupla anlatan film, hiç kuşkusuz Gosling'in kamera önüne geçtiği projelerin dramatik tonunun biraz uzağında seyredecek gibi görünüyor.
Kayıp Nehir - Lost River (2014) Filminin Oyuncuları:
Christina Hendricks, Iain De Caestecke, Saoirse Ronan, Matt Smith, Ben Mendelsohn, Eva Mendes, Reda Kateb, Barbara Steele, Landyn Stewart, Rob Zabrecky, Shannon Plumb, Torrey Wigfield, Misty Robinette, Holly Schlegel, Thomas McDonald, Larry Mongo, Robert Skrok, Aris Costner, K.T. Almujahid, 
Joseph Norman
İmdb Puanı: 5.9
http://www.imdb.com/title/tt2366608/


OHA: Oflu Hoca'yı Aramak 2014
Yönetmen ve senarist Levent Soyarslan. Film komedi türünde, çekim mekanları ise; Rize, Gümüşhane, Trabzon, Artvin, Sakarya, İstanbul ve Sofya.
OHA: Oflu Hoca'yı Aramak 2014 Filminin Konusu:
İşadamı Ali Baltaoğlu, Doğu Karadeniz'in potansiyelini kullanarak dağ turizmine açmak ister. Bunun için de büyük bir inşaat projesini hayata geçirecektir. Bölgenin, hatta tüm ülkenin akciğerleri olan Kaçkar Dağları milli parkında bu proje kapsamında dağ otelleri, yayla tesisleri, kır siteleri dikilecektir. İşadamı bu mega projeyle Doğu Karadeniz'i ‘Orta Doğu'nun Alpleri’ne dönüştürmek niyetindedir. Bu amaç uğruna kanunlara kılıflar uydurulur. Ayrıca Ali Bey kendisine reklam açısından işe yarayacak bir belgesele sponsor olur. Bu bağlamda belgesel ekibi, Karadeniz'in şehir efsanelerini araştırmak üzere bölgeye gider. Araştırmalarına bant kayıtlarıyla 90'lı yıllara damgasını vuran 'Oflu Hoca' efsanesinden başlarlar ve bant kayıtlarının kaynağına ulaşılır. Ancak araştırmaları derinleştikçe hiç beklenmedik gerçekler ortaya çıkar ve ekip kendisini büyük bir belanın içinde bulur. Harikalar diyarında madde ile mananın savaşı başlamıştır.
OHA: Oflu Hoca'yı Aramak 2014 Filminin Oyuncuları:
Yaşar Kalyoncu, Adem Yılmaz, Ergun Karamık, Murat Çelik, Taies Farzan, Burak Saraçoğlu, Uğur Akkuş,  Harun Akusta, Hakan Meriçliler
İmdb Puanr: -
http://www.imdb.com/title/tt3198852/?ref_=fn_al_tt_1


Son Bir Dans (2015)
Filmin yönetmeni, senaristi ve yapımcısı olan Sümeye Kökten 3 kişi arasındaki ilişkiyi 87 dakikalık bir filme sığdırarak sinemaseverlerin beğenisine sundu.  Dram, Gerilim türündeki filmin müziklerinde Yetkin Omaç'ın imzası bulunuyor.
Son Bir Dans (2015) Filminin Konusu:
Yönetmen Sümeya Kökten Son Bir Dans filmi ile dram ve aşkı harmanlamış. Özlem (Hilal Sönmez) bir iş kadınıdır. Eşi Tolga ile etrafa mutluluk pozları veren Özlem, aslında eşinin en yakın arkadaşı olan Emre (Tayanç A.) ile evlilik dışı bir ilişki sürdürmektedir. Bu ilişki Emre’nin Özlem’e yazdığı ateşli bir mektupta ortaya çıkar. Zamanla Özlem, Tolga ve Emre yaşadıkları olaylar üzerinden arkadaşlık ve aşk kavramlarını sorgulamak zorunda kalacaktır. Emre'nin kötü yanları ortaya çıkınca filmde gerilim tırmanır.
Son Bir Dans (2015) Filminin Oyuncuları:
Tayanç Ayaydın, Hilal Sönmez ve Memet Işık
İmdb Puanı:  -

Sibirya Eğitimi - Siberian Education (2013) 
Yönetmenliğini Gabriele Salvatores'in yaptığı filmin senaryosunda Stefano Rulli, Sandro Petraglia, Gabriele Salvatores ismlerini görüyoruz. İtalya yapımı olan film 110 dakika sürüyor. 1 ödülü bulunan filmin kemanlı fon müziği ile güzel ve müziklerde imzası bulunan isim ise Mauro Pagani.
Orjinal İsmi: Educazione Siberiana olan film  Biyografi, Suç, Dram, Polisiye türlerini içinde barındırıyor. John Malkovich'in büyükbaba Kuzya rolünde oynadığı film, Nicolai Lilin'in Yazdığı Türkçeye'de çevrilen Sibirya İlmi filmi kaynak alınarak çekildi.
Sibirya Eğitimi - Siberian Education (2013) Filminin Konusu:
Sovyetler Birliği'nin dağılmadan öncesinde, Güneybatı Rusya'da geçen filmde, zulme uğramış topluluklardan oluşan suçluların aralarında yaşanan sorunları ele alıyor.  İçlerindeki en fakir ama en korkunç grup olan Sibiryalıların yaşamı, intikam ve diğer duyguları gerçeğe yakın bir şekilde işleniyor. 4 çocuğun arkadaşlığı ve büyüdüklerinde yaşananlar tüm sertliği ile ekrana yansıtılmış. Fragmanı izleyince şiddet içeren bir filmle karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz.
Sibirya Eğitimi - Siberian Education (2013) Filminin Oyuncuları:
Arnas Fedaravicius, Vilius Tumalavicius, Eleanor Tomlinson, Jonas Trukanas, Vitalij Porshnev, John Malkovich, Peter Stormare, Arnas Sliesoraitis, Pijus Grude, Ernestas Markevicius, Erikas Zaremba, 
İmdb Puanı: 6.4
http://www.imdb.com/title/tt1697064/

Aşk Vizesi - We'll Never Have Paris (2014)
Yönetmenliğini Simon Helberg, Jocelyn Towne ikilisinin yaptığı, senaryosunu yine Simon Helberg'in yazdığı film Romantik, Komedi türünde. 
Müziklerini Samuel Jones, Alexis Marsh'ın yapmış olduğu Aşk Vizesi filmi 92 dakika sürüyor.
Aşk Vizesi - We'll Never Have Paris (2014) Filminin Konusu:
Film Mr. Helberg ile Mrs. Towne’nin gerçek aşkına dayanarak hazırlanmış bir romantik komedi.  Helberg orta yaş krizi yaşayan sinirli bir adam iken, bir iş arkadaşının (Grace) kendisine aşık olduğunu itiraf etmesiyle ulaştığı zirvenin tadını çıkarır. Helberg bu sırada uzun süredir birlikte olduğu sevgilisi Devon'a (Melanie Lynskey) evlenme teklifi etmeye hazırlanıyordur, ama bir anda sevgilisini terk eder. Sevgilisi de Paris’e gider. Bunu öğrenen  kahramanımız pişmanlık içinde Paris'in yollarına düşer. 
Aşk Vizesi - We'll Never Have Paris (2014) Filminin Oyuncuları:
Melanie Lynskey, Geoffrey Cantor, Andrew Hunt Gordon, Nancy Marlowe Gordon, Maggie Grace, Meredith Hagner, Simon Helberg, Dana Ivey, Judith Light, Lovari, Steve Mellor, Jamil Mena, Lizan Mitchell, Alfred Molina, Ebon Moss-Bachrach, Zachary Quinto, Jason Ritter, Joseph Scarpino, Fritz Weaver, Richard Bird
İmdb Puanı:4.8
http://www.imdb.com/title/tt3079016/

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk (2015)
Yönetmenliğini Erdi Dikmen'in yaptığı Komedi türündeki filmin senaryosunu yine Erdi Dikmen ve Sercan Ateş yazdılar. Müziklerinde Oğuz Küçükel ve Hikmet İplikçi'nin imzasını gördüğümüz film 91 dakika sürüyor. Harry Potter filmlerini izlediyseniz benzerlikler olduğunu fark edeceğiniz filmde, dozunu bilemiyorum ama kötü sözlere yer verildiğini de belirteyim. (Fragmanı izlerken farkettim)
Sihirbazlık Okulunda Bir Türk (2015) Filminin Konusu:
İstanbul'da yaşayan, lise öğrenimini zorlukla tamamlamış, ailenin tek çocuğu olan Mehmet zeki olmasına rağmen haylazlığı yüzünden hayatı boyunca başarılı olamamış bir gençtir. Üniversite sınavında da başarı sağlayamayacağını anlayınca ailesinin tepkisinden çekindiği için şimdiden uyduracağı yalanları düşünmeye başlamıştır. Sınav sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kala bir gece Spellcraft Sihirbazlık ve Büyücülük Okulu’ndan gelen mektupla hayatı değişir. Anne ve babasının büyücülük okuluna göstereceği tepkiden çekindiği için onlara yurt dışında okul kazandığına dair yalan söyler ve büyülü bir maceraya atılır. Klasik sihirbazlık numaralarını öğrenmeye çalışan Mehmet, orada bir kıza aşık olur. Onu etkilemek için elinden geleni yapmaktadır. Hiç tanımadığı bu sihirli dünyaya ayak uydurmaya çalışan Mehmet’i birbirinden komik maceralar beklemektedir.
Sihirbazlık Okulunda Bir Türk (2015) Filminin Oyuncuları:
Barbaros Dikmen, Kadir Doğrubakar, Selen Seyven, Enes Atış, Şimal Seher Terzi, Yakup Yavru, Sadi Celil Cengiz, Melih Madan, Ayçe Abana, Selim Karakaya, Ebru Karanfilci, Levent Aykul, Muhittin Korkmaz, Özlem Aktaş, Ercüment Fidan, Buse Narcı, Ekin Gökgöz, 
Sercan Tosun, Yakup Saygılı, Barış Atmaca, Fatih Yücebağ, İnan Ambarkütük, Eray Efe
İmdb Puanı: -

Helak: Kayıp Köy (2015)
Yönetmenliğini Özgür Bakar'ın yaptığı filmin senaryosu yine Ö. Bakar'a ait. Film Korku, Gerilim türünde.
Helak: Kayıp Köy (2015) Filminin Konusu:
Özkan ailesi, bir suç olayına karışır ve başlarını bu belâdan kurtarmak için bir köye kaçarlar. Köyde güvende olduklarını sanıp saklanırken, burada yaşanan bir takım paranormal olaylar hepsinin korkulu rüyası olur. Saklandıkları bu köyden çıkmaya çalıştıkça, köy hepsi için derinleşen bir labirent haline gelecektir.
Helak: Kayıp Köy (2015) Filminin Oyuncuları:
Firat Tanış, Soydan Soydas, Tuğçe Aksum, Süleyman Kabaali, Alpay Aksum, Ömer Güney, Poyraz Yilmaz
İmdb Puanı: -
http://www.imdb.com/title/tt4368072/


Poltergeist: Kötü Ruh - Poltergeist (2015)
Filmin yönetmenliğini Gil Kenan üstlendi. Senaryo yazarları David Lindsay-Abaire, Steven Spielberg. Korku, Gerilim türündeki film 93 dakika sürüyor. Müziklerde ise Marc Streitenfeld'in imzası var.
Poltergeist: Kötü Ruh - Poltergeist (2015) Filminin Konusu:
80'li yıllarda çekilen efsanevi korku filmlerinden Poltergeist'ın tekrar perdeye aktarıldığını gördüğümüz filmde Steve ve Diana'nın sakin ve huzurlu aile yaşantısı, yeni taşındıkları evlerinde yaşanmaya başlanan paranormal olaylarla sarsılmaya başlar. Üç çocuklarından en küçük olanı, bir gece evlerinde esrarengiz bir varlık olduğunu keşfeder ve ansızın ortadan kaybolur. Sonrasında aile, kendilerini hedef alan ve savaşı bırakmaya niyeti olmayan bir varlığın farkına varırlar. Gizemli bir geçmişi olan bu bölgede, geçmişin terörü yeniden ortaya çıkmıştır artık; her birinin hazırlıksız olarak yakalandığı bu savaşta hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. 
Poltergeist: Kötü Ruh - Poltergeist (2015) Filminin Oyuncuları:
Sam Rockwell, Jared Harris,Rosemarie DeWitt, Nicholas Braun, Saxon Sharbino
İmdb Puanı: -
http://www.imdb.com/title/tt1029360/

2 yorum:

 1. Fırsatım olsa Soma 301'i izlemek isterdim....
  İsmi bile yetti içimi burkmaya... 301 kaybımız, filmin adına konu olmuş..:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzin alınabilse, film sadece 3 ilde değilde tüm Türkiye'de gösterime girse keşke. Kimileri unutturmaya çalışıyor, gerekçe olarak milletin acısını deşmeyelim diyorlar... Filmi izleyemesem de yönetmenini kutluyorum... Yorum için teşekkür ederim.

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön