29 Mart 2015 Pazar

Dekoratif Spiral Kutu Yapımı


Ağaçlar olmasaydı halimiz nice olurdu? İnsanoğlu zekasını kullanarak ağaçtan kağıt yapmayı keşfetmiş, matbaa ve derken bilgi, ağaçlar sayesinde nesilden nesile ulaşmış, kağıt ve türevleri hayatımızın her bir evresinde vazgeçilmez olmuş.  Kartonla yaptığım bu süs eşyasını anlatmaya başlamadan önce bize bu etkinliği yapma fırsatı veren ağaçlara ve atalarıma sonsuz minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. 
Dekoratif spiral kutu yapımı için gerekli malzemeler oldukça basit. Kırtasiyeden iki değişik renkte karton almanız yeterli olur. Kalem  ve makas ise bize yardımcı olacak aletlerimiz.
Aslında hemen şimdi şuracıkta spiral süs eşyası yapmayı denemek isteyenler evde kağıt poşet, kağıt çanta varsa bozup kağıdını kullanabilirler.
Gerekli Malzemeler
1. Renkli karton
2. Kalem
3. Makas

Dekoratif Spiral  Kutu Nasıl Yapılır?

Kartondan spiral süs eşyasının nasıl yapıldığını anlatan bir video hazırladım. Yapım aşamalarının aynı zamanda yazılı olarak anlatıldığı videoyu burada yayınlıyorum.

Aşağıda yayınladığım fotoğrafı bilgisayar ekranında büyütün. Ekranın üzerine ince bir kağıt koyarak istediğiniz büyüklükte bir kalıp çıkartın. Bakınız 1. fotoğraf
Kalıbı renkli karton üzerine koyarak çizim yapın. Kutu 10 parçadan oluşuyor. 10 tane parçayı kestikten sonra spiral görünümünü oluşturmak için, kağıtların yuvarlak uçlarını, her seferinde kenarında pay bırakarak üst üste yerleştirin. Bakınız 2 ve 3.  Bu işlem bitince elinizdekini yere koyarak kartonların ara açıklıklarını eşit olacak şekilde ayarlayın. Bakınız 4. fotoğraf. Böylece kutunun yarısı tamamlanmış oldu.


Dekoratif Spiral  Kutu Yapım Aşamaları
İkinci aşama için şeklin açıkta kalan uçlarını yine üstteki paragrafta anlatılan yöntemle birleştirin. 
Bu süs eşyasının çocukların dikkatini çektiğini belirtmeliyim. Bu eğri büğrü kağıt parçalarının ne işe yaradığını merak etmeyecek ve aktiviteye katılmayacak çocuk olmaz sanıyorum. Kısa zamanda oynayabilecekleri rengarenk bir şey inşa etmek onlarında çok hoşuna gidiyor.
Yeni paylaşımlarda görüşmek dileğiyle... 


Kartondan Dekoratif Spiral Süs Eşyası

9 yorum:

 1. Ellerinize sağlık :) Çok şirin olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum yorumunuz için. Beğenmenize sevindim.

   Sil
 2. Ne cici şeyler bunlar böyle... Rengarenk. Bunu yaparken insanda stres diye bir şey kalmaz ki..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapımında bir zorluk olmadığından, keyfe engel bir duygu da oluşmuyor. Makas tutmasını bilen herkes yapabilir. Yorum için tşk ederim.

   Sil
 3. Çok güzel fikir, beğendim. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ederim Şükran Hanım. Sizin kağıtla yaptıklarınızdan yapabilsem daha ne isterim... Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim daha güzelini yaparsın sevgiyle kal

   Sil
 5. Hoş bir paylaşım olmuş meraklısı için :)

  YanıtlaSil
 6. Dekoratif spiral kutu yapımı tam bana göre bir çalışma. Ben rengarenk spiral kutular yapıp odamı süslerim. Emeğinize sağlık, detaylı anlatımınız sayesinde hepimiz bu güzel dekor ürününden yapabiliriz.

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön