25 Şubat 2015 Çarşamba

Vizyondaki Filmler 27 Şubat 2015

27 Şubat 2015 cuma günü 9 film gösterime girecek, detaylara girmeden önce, vizyondaki filmler 27 Şubat 2015 haftasında kalitesi Oscar Ödülleri ile tescillenen 2 filmin gösterileceğini duyuralım. Bu iki film; 4 dalda ödül alan Birdman ve 1 dalda ödül kazanan The Theory of Everything filmleri. 
Bu hafta gösterime girecek filmlerin dört tanesi ise yerli yapım. Sizleri filmlerle baş başa bırakıyorum, iyi seyirler diliyorum.

Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) (2014) 

Birdman filmi bu yıl En iyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Sinematografi dallarında 87. Oscar ödüllerinden dördüne sahip oldu.
Yönetmenliğini Alejandro González Iñárritu'nun yaptığı filmin senaryosunda Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone ve Alexander Dinelaris'in imzası bulunuyor. New York City'de çekilen film kara komedi, dram tarzında ve 2 saat sürüyor. Yapımcı ülkeler ise ABD ve Fransa.
Filmi izledim. Bir süre geçtikten sonra ikinci kez izlemeyi düşünüyorum. Filmin ilk dakikaları içindeyken "ne oluyor, nasıl bir adam bu, nasıl bir film bu" moduna giriyorsunuz. Şaşırmamak için yönetmenin diğer filmlerini izleyip sinema dilini öğrenmek lazım aslında… 
Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) Filminin Konusu:
Birdman filmi, bir süper kahramanı canlandıran ünlü aktör Michael Keaton'ın, Broadway oyunlarına tırmanma mücadelesini anlatan kara mizah bir komedidir. Açılış gecesine yaklaşırken, egosuyla, ailesini, kariyerini ve kendini toparlamakla baş edecektir. Tüm parasını ve kariyerinin geleceğini bir tiyatro oyununa bağlayan filmin kahramanı aynı
zamanda psikolojik sorunları olan kızıyla ilgilenmektedir. Oyuncu seçimlerinde yaşanan bir kaza? nedeniyle yeni bir oyuncuya ihtiyaç duyarlar.
Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) Filminin Oyuncuları:
Michael Keaton, Emma Stone, Edward Norton, Kenny Chin, Jamahl Garrison-Lowe, Zach Galifianakis, Amy Ryan, Natalie Gold
İmdb Puanı: 8.2     tt2562232


Her Şeyin Teorisi - The Theory of Everything (2014)


Oscar almaya alışkın bir yönetmen olan James Marsh'ın elinden çıkan film İngiltere yapımı ve 123 dakika sürüyor. Biyografi, dram, romantik türündeki filmin senaryosunu Anthony McCarten ve Jane Hawking birlikte yazmışlar. Filmde Stephen Hawking'i canlandıran Eddie Redmayne bu yıl 87. si düzenlenen Oscar Ödüllerinin  En İyi Erkek Oyuncusu seçildi.
Her Şeyin Teorisi Filminin Konusu:
Filmde, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi Stephen Hawking'in hayatından bir kesit ele alınıyor. Hawking'in 1965 ve 1991 yılları arasında evli olduğu ilk eşi Jane Wilde ile olan ilişkini konu alan filmde, öğrencilik yıllarında başlayan ilişkilerine, birlikte bilim adına yaptıklarına ve hastalık teşhisiyle yaşadıkları sarsıntılara tanık olacağız.
Filmin başladığı 1963 yılında Cambridge'te bir partide karşılaşan Jane Wilde ve Hawking aşık olurlar. Hawking hastalığı ortaya çıkınca Jane’i kendinden uzaklaştırmaya çalışır ama başaramaz. Jane, ALS  hastalığına yakalanan Hawkingle ömür boyu sürecek bir yolculuğa çıkma kararı alır.
Her Şeyin Teorisi Filminin Oyuncuları:
Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Emily Watson, Simon Mcburney, DAvid Thewlis, Maxine Peake, Harry Lloyd, Tom Prior, Sophie Perry, Finlay Wright-Stephens
imdb Pauanı: 7.8      tt2980516


Çarşı Pazar 2015


Muharrem Gülmez'in yönetmenliğini yaptığı film komedi türünde. Yapımcılığını Mahsun Kırmızıgül ve Murat Tokat'ın üstlendiği film 105 dakika sürüyor. Çarşı Pazar filmi Tokat'ın Niksar ilçesinde çekildi.
Çarşı Pazar Filminin Konusu:
Kahraman, geçimini aile büyüklerinden kalan hamamda kesecilik yaparak kazanmaktadır. İyi yürekli bir tellak olarak tanınan Kahraman'ın işleri Müteahhit Tuncay yüzünden tehlikeye girer. Varlıklı olan Tuncay, İstanbul'dan gelmiştir ve hamamı, içinde bulunduğu çarşıyla birlikte yıkmak ister. Amacı alışveriş merkezi yapmaktır. Esnaftan hiç anlaşamadığı Cemil bunu Kahraman'ın işini bozmak için fırsat bilir ve Tuncay'la işbirliği yapmaya karar verir. Cemil, esnafı da ikna ederek alışveriş merkezi için destek toplamaya çalışır. Kahraman, Tuncay'a inanmamakta ısrarlıyken, diğer yandan da başı miras kalan borçlarla büyük beladadır. Borcunu ödemek için tek yol, hamama daha fazla müşteri çekmektir. Eğer yeterli parayı toplayamazsa hamam elinden gidecektir. Parayı bulmak için elinden geleni yapan Kahraman, bu sırada Bahar adında bir tarih öğretmeniyle tesadüf eseri tanışır ve birlikte hamamı kurtarmak için kolları sıvarlar.
Çarşı Pazar Filminin Oyuncuları:
Erdem Yener, Ayhan Taş, Elif Nur Kerkük,  İlker Aksum, Emin Olcay, Muharrem Gülmez, Tarık Pabuçcuoğlu, Suzan Aksoy, Doğa Konakoğlu, Esin Eden, Deniz Özerman,  Billur Kalkavan, Ünal Silver, Tuna Kirli, Deniz Oral, Hilmi Özçelik
İmdb Puanı: -    tt4324242


Aşk Başkadır - Love is Strange (2014)


Dram türündeki 1 saat 38 dakika süren filmin yönetmeni ve senaristi Ira Sachs. Sach ile birlikte Mauricio Zacharias'ın da senaryoda imzası bulunuyor. ABD, Fransa, Yunanistan ve Brezilya ortak yapımı olan film, 15. !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nin İstanbul ayağında gösterimdeydi. Aşk Başkadır filmi New York şehrinde çekildi.
Aşk Başkadır Filminin Konusu:
Neredeyse 40 yılı birlikte geçiren Ben (John Lithgow) ve George (Alfred Molina) çifti, kanunlar değişince evlenirler. Ancak evliliklerinden hemen sonra sorunlar baş göstermeye başlar: George Katolik okulundaki işinden çıkarılınca evlerini de ayırmak zorunda kalırlar. George, iki polisin ev arkadaşı olur, Ben ise yeğeninin evine taşınır. Ancak sorunlar bu kadarla kalmaz, her ikisi de yeni evlerinde kuşak çatışmalarının ortasına düşer. Bu zorluklar karşısında ikilinin sevgisi bir sınava girer.
Aşk Başkadır Filminin Oyuncuları:
John Lithgow, Alfred Molina, Marisa Tomei, Charlie Tahan, Christian Coulson
imdb Puanı: 6,8   tt2639344


Asteriks: Roma Sitesi - Astérix: Le domaine des dieux (2014)


Alexandre Astier'in yönettiği animasyon, macera türündeki Fransa ABD yapımı çizgi film 85 dakika sürüyor. Senaryoda ise René Goscinny,  Albert Uderzo,  Alexandre Astier ve Philip LaZebnik imzasını taşıyor.
Asteriks: Roma Sitesi Filminin Konusu:
Jules Sezar, Galyalılardan sonsuza dek kurtulmayı aklına koymuştur. Gaulois (Kelt) şehrinin hemen yanına kendisi bir alan kurarak, Roma kültürünü cahil gördüğü bu halka empoze etmek ve yeni bir Roma kolonisi kurmak için kolları sıvar. Asteriks ve Oburiks ‘in köyünün hemen yanına kurduğu bu yeni yere “Tanrılar Sitesi” adını verir. Asteriks ve Oburiks, bu duruma karşı koyup inşaatı durdurmaya çalışsalar da köylerinin yanına ilk bina yapılır ve Roma vatandaşları buralara hızlıca yerleşmeye başlarlar. Yeni taşınan Romalılar arada kasabaya gidip, itiraz eden halkın da fikrini değiştirmeye çalışır ve kaos ortamı yaratırlar. Yaklaşan tehlikenin farkına varan Asteriks ve Oburiks yine heyecan yüklü bir maceraya atılıp, kahramanlığa soyunur. Acaba Sezar bu sefer istediğini elde edebilecek midir?
Asteriks: Roma Sitesi Filmini Seslendirenler:
Ziya Kürküt,  Alain Chabat,  Erkan Taşdöğen,  Bora Sivri,  Murat Aydın
imdb 7.0    tt3759416


8 Saniye (2015)


Türk-Alman ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak yaptı. Dram türündeki filmin senaristleri ise Nuran Evren Şit ve Esra İnal. Film aynı zamanda başrol oyucusu olan Esra İnal'ın hayat hikâyesinden uyarlanmış.
8 Saniye Filminin Konusu:
Esra İnal Berlin'de doğup büyümüş, çocukluğundan bu yana sıra dışı rüyalar görmüş ve bu rüyaların gerçeğe dönüşmesi nedeniyle dehşete kapılan bir genç kadındır. Hedefi ise çocukluğundan itibaren kendine rüyalarında eşlik eden ve yol gösteren gizemli adamı bulabilmektir. Esra, erkek-egemen bir dünyada, yaptığı hatalara ve maruz kaldığı baskılara karşın elinden geleni yapıp çocukluk korkularından kurtulmaya, özgürlüğünü kazanarak hayatla barışmaya çalışacaktır.
8 Saniye Filminin Oyuncuları:
Esra İnal, Yılmaz Erdoğan, Mehmet Kurtuluş, Fahri Yardım, Axel Stein, Fırat Çelik, Constantin von Jascheroff, Salih Kalyon, Leonie Benesch, Ralph Herforth, Şiir Eloğlu, Demet Gül, Devrim Yakut, İlknur Boyraz, Sema Poyraz
imdb -     tt4158834


Karaman´ın Koyunu (2015)


Yönetmenliğini Kartal Çidamlı'nın yaptığı, senaryosu Erol Hızarcı'ya ait olan 1 saat 45 dakika süren film komedi türünde.
Karaman´ın Koyunu Filminin Konusu:
Disiplinsiz bir kışlanın askeri olan Bahtiyar çeşme başında gördüğü Mihriban'a tutulur ve evlenmek ister. Mihriban da onu sever, fakat kışla kumandanı Albay Rıza onu istemeye gelecek ve babası da verecektir. Bahtiyar, kumandanın üniformasını çalar, Mihriban'ı istemeye gider. Kendisini Karaman Paşa'nın sağ kolu Albay Bahtiyar olarak tanıtır. Bu sırada Albay Rıza gelir. O da Mihriban'ı ister. Mihriban'ın babası kızını hangisine vereceğini bilemez. Sahte Albay Bahtiyar ile kışla kumandanı Albay Rıza birbirine meydan okur. İkisi de kışlayı teftişe gelecek olan Karaman Paşa'yla kızı istemeye geleceğini söyler. Bakalım Karaman Paşa kızı hangisi için isteyecektir? Ve Mihriban'ı isteyen Bahtiyar ile Rıza, tebdili kıyafet gezen Karaman Paşa'nın oyununa düşerler.
Karaman´ın Koyunu Filminin Oyuncuları:
Halit Akçatepe, Sinan Çalışkanoğlu, Fırat Çöloğlu, Dost Elver, Ferdi Akarnur, Melis Tüzüngüç, Bengi idil Uras, Ferdi Sancar, Gamze Gözalan, Burak Sarımola, Nusret Çetinel 
İmdb Puanı: -


Manda Yuvası (2015)


İlyas İlbey'in yönetmenliğini yaptığı komedi türündeki filmin senaryosunu Atilla Atalay ve Can Barslan yazdılar. Tiyatro ve televizyon oyuncusu olan İlyas İlbey aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlendi. Filmin çekimleri Kastamonu ili Araç ilçesi Çaybaşı köyünde yapıldı. Filmin oyuncularının çoğunu ise ilk defa kamera karşısına geçen köy halkı oluşturdu. 
Manda Yuvası Filminin Konusu:
İstanbul'da yaşayan ve inşaat işinde çalışan, işini yaptığı insanlara dalavere çeviren, "Seni yeneceğim İstanbul" hayalini tutturamayan Aşur (İlyas İlbey) kahvede görüştüğü köylülerinden, köyüne kameramanların geldiği öğrenince köyüne dönmeye karar verir. Ayrıca köyündeki evinde birinin yaşadığından şüphelenir. Ünlü ve zengin olma hayalleri peşinde koşan ve köyüne dönen Aşur efendi köyüne Hidroelektrik Santrali kurulacağını öğrenir ve bu sebeple köyünün çok değiştiğini görür. Film Aşur'un bundan sonra yapmış olduğu planlar üzerine kurulur. 
Manda Yuvası Filminin Oyuncuları:
İlyas İlbey, Kemal Kocatürk, Kadir Çöpdemir, Seray Sever, Orhan Bıyıklı, Yasemin Yalçın, Ferdi Akarnur, Eylem Şenkal ve Sefa Tantoğlu 
imdb Puanı: -


Kanlı Ocak - Qanli Yanvar (2015)


Azerbeycan yapımı olan filmin yönetmeni Vahid Mustafayev. Dram ve savaş filmi özelliklerini içinde barındıran film 2 saat sürüyor. 
Kanlı Ocak - Qanli Yanvar (2015) Filminin Konusu:
Filmde 1990 yılında Bakü'de Sovyet İmparatorluğu'na karşı yürütülen özgürlük mücadelesini işleniyor. Bakü'de imparatorluğu istemeyen özgürlükçüler sokakta eylemlerini sürdürürken diğer yanda Sovyet hakimiyetini isteyenler vardır. Mehdi ve arkadaşları Azerbaycan'ın özgürlüğü için çarpışırken kardeşi diğer taraftadır. Her ikisinin arasında ise iki çocuğunu da çok seven anneleri bulunmaktadır...
Kanlı Ocak - Qanli Yanvar (2015) Filminin Oyuncuları:
Nebahat Çehre, Faig Mirzayev, Azer Aydemir, Lane Davies, Yuri Baliyev, Mina Sovetskaya
İmdb Puanı: 8.5  tt4372746

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön