18 Şubat 2015 Çarşamba

Vizyondaki Filmler 20 Şubat 2015

Öncelikle, bu cuma gösterime girecek filmlerin İmdb puanlarının yüksek olduğu müjdesini verelim. f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali bünyesinde İstanbul'da zaten bir film bolluğu yaşandığını hatırlatalım. Festival 22 Şubat 2015 tarihine kadar devam edecek. Ankara ve İzmir ise 26 Şubat 2015 tarihinde festivale ev sahipliği yapacak. 
Vizyondaki filmler 20 Şubat 2015 haftasında 9 film gösterime girecek. Bunlardan iki tanesi yerli yapım. Diğer 7 tanesi genellikle ABD yapımı. Bu filmler arasındaki Büyük Gözler filmi festival kapsamında gösteriliyor. 

Ana - Mommy (2014)

Yönetmenliğini ve senaristliğini genç Kanadalı sinemacı Xavier Dolan'ın yaptığı dram türündeki film, Fransa, Kanada ortaklığı ile yapıldı. 139 dakika süren Mommy filmi şimdiye kadar Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü dahil olmak üzere 7 ödül kazandı. Oyunculukların dikkat çektiği film, çarpıcı kamera açılarına sahip.
Ana (Mommy) Filminin Konusu:
3 yıl önce kocasını kaybeden Diane, zorlu, dürüst bir kadındır. İşyerindeki problemleri hallederken bir yandan hiperaktif olan oğlunun tedavisi ile uğraşmaktadır. Oğlunu bir merkeze yatırır fakat çıkardığı problemler nedeniyle oğlu evine gönderilir. Gizemli bir komşu yanlarına taşınmaya karar verince, Die kendisine en azından destek olacak birisini bulduğuna sevinir.
Ana (Mommy) Filminin Oyuncuları:
Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon, Suzanne Clément, Patrick Huard, Alexandre Goyette, Michele Lituac, Isabelle Nélisse,Pierre-Yves Cardinal, Viviane Pascal, Natalie Hamel-Roy, Vincent Fafard.
İmdb Puanı: 8.3  http://www.imdb.com/title/tt3612616/?ref_=fn_al_tt_1


Yapay Oyun - The Imitation Game (2014)


Yönetmenliğini Morten Tyldum'ın yaptığı ABD yapımı olan filmin senaryosunu Andrew Hodges ve Graham Moore yazdı.
Biyografi, dram, savaş ve gerilim türlerini içinde barındıran film 114 dakika sürüyor.
Yapay Oyun - The Imitation Game Filminin Konusu:
Filmde, 2. Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin, Almanların şifreli haberleşmelerinin kodlarını çözmesi anlatılıyor.  Alan Turing'in okul yılları, savaş sırasında yaptıkları ve 1951 İngiltere'sinde yaşadıkları seyirciyi saran bir dille anlatılmış. Sherlock dizisi ile adı öne çıkan Benedict Cumberbatch'ın başrolde olduğu film, matematik dehasının hayatı, matematikçi Andrew Hodges'un, 1983 yılında çıkan "Alan Turing: The Enigma" adlı kitabı temel alarak çekilmiş.
Yapay Oyun - The Imitation Game Filminin Oyuncuları:
Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech 
İmdb Puanı: 8.2   http://www.imdb.com/title/tt2084970/?ref_=fn_al_tt_1


Büyük Gözler - Big Eyes (2014)


Big EyesYapımcılığını ve yönetmenliğini Tim Burton'un yaptığı ABD yapımı film biyografi,  dram türünde. Aynı zamanda !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin açılış filmi olan Büyük Gözler'in senaryosunda ise Scott Alexander ve Larry Karaszewski'nin imzaları bulunuyor. Müziklerini Danny Elfman'ın yaptığı film 106 dakika sürüyor. “Big Eyes” ve “I Can Fly” adlı şarkıları ise çoğu dinleyici tarafından 2 ay öncesinden keşfedilmiş durumda.
Büyük Gözler - Big Eyes Filminin Konusu:
Filmde 1950’li yıllarda iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı mücadele anlatılıyor. Karısının resimlerini satabilmek için elinden geleni ardına koymayan, kendisi resmetmiş gibi yapan bir koca sözkonusu. Geçtiğimiz yüzyılın büyük sahtekarlıklarından birinin anlatımı. Sanatçı bir kadın eşi tarafından sömürülmeye başlandığında neler olacağını izleyeceğiz.
Büyük Gözler - Big Eyes Filminin Oyuncuları:
Amy Adams, Christoph Waltz, Danny Huston, Jon Polito, Krysten Ritter, Jason Schwartzman, Terence Stamp, James Saito, Guido Furlani, Delaney Raye
İmdb Puanı: 7.0   http://www.imdb.com/title/tt1126590/?ref_=fn_al_tt_1

Hayatın Kendisi - Life Itself (2014)

Belgesel,  biyografi türündeki ABD yapımı filmin yönetmenliğini Steve James yaptı. Film 115 dakika sürüyor.
Hayatın Kendisi - Life Itself Filminin Konusu:
Amerikalı film eleştirmeni Roger Ebert 4 Nisan 2013 tarihinde kanser nedeniyle hayata veda etti. 25 yaşında başladığı kariyerini Chicago Sun-Times'da 45 yıl yazarak sürdürdü. TV'de Gene Siskel ile ses getiren programlar yaptı. Ebert Pulitzer Ödülü kazandı. 2011 de otobiyografisi 'Life Itself'i yayınladı. Yönetmen Steve James, Life Itself isimli kiyabı uyarlayarak Ebert'in hayatını filme aldı. Efsane eleştirmenin bu filmi aynı zamanda !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nde geçtiğimiz günlerde gösterildi. Sesini kaybettiğinde blogu aracılığı ile devamlı yazan Ebert'in filmi Chicago, Cannes ve Sundance festivallerinde de gösterildi.
Hayatın Kendisi - Life Itself Filminin Oyuncuları:
Martin Scorsese, Werner Herzog, Ramin Bahrani, Roger Ebert, Errol Morris
İmdb Puanı: 8.0   http://www.imdb.com/title/tt2382298/?ref_=fn_al_tt_1


Boyun Eğmez - Unbroken (2014)


Angelina Jolie'nin yönetmenlik koltuğuna ikinci kez oturduğunu gördüğümüz filmin senaryosu Joel Coen, Ethan Coen, Richard LaGravenese'ye ait. Film, Laura Hillenbrand'ın kaleme aldığı "Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption" adlı kitabın uyalaması. ABD yapımı film Koşucu ZAmperini'nin gerçek yaşam öyküsünden esinlenilerek çekilmiş. Biyografi, dram, spor, savaş türlerini içinde barındıran sürükleyici film 139 dakika sürüyor.
Boyun Eğmez - Unbroken Filminin Konusu:
Bir hava saldırısı ile başlayan film, kahramanın ergenlik yıllarına dönüş yaparak devam eder. İtalyan ve yaramaz bir çocuk olduğu için sevilmeyen Louis'in yeteneğini, bir kovalamaca sırasında koşucu olan ağabeyi fark eder. İlerleyen yıllarda Zamperini, ABD Olimpiyat Takımında uzun mesafe koşusunda 1936'da Berlin'de düzenlenen Olimpiyat oyunlarında temsil eder. Dereceye girip madalya kazanamasada müthiş bir final performansı ortaya koyar. Öyle ki Adolf Hitler kendisiyle tanışmak ister. 4 yıl sonra Zamperini, Tokyo'daki Olimpiyat oyunlarında favori isimlerden biridir. Fakat o seneki Olimpiyatlar II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle iptal edilir ve Zamperini savaşta gönüllü olarak görev alır. Pasifik'te geçirilen bir kaza sonrası iki silah arkadaşıyla hayatta kalmayı başarır ve 47 gün sürecek bir yaşam mücadelesi verirler. Ne var ki kendilerini kurtaranlar düşman taraf olan Japon Deniz Kuvvetleridir ve kurtardıkları savaş esirlerine işkence yapmaktan da geri kalmazlar.
Boyun Eğmez - Unbroken Filminin Oyuncuları:
Jack O'Connell, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund, Takamasa Ishihara, Finn Wittrock Maddalena Ischiale Vincenzo Amato, Jai Courtney, John Magaro, Luke Treadaway, Ross Anderson, Louis McIntosh, Jordan Patrick Smith 
İmdb Puanı:7.2    http://www.imdb.com/title/tt1809398/?ref_=ttmd_md_nm


Ali Kundilli 2015


Yönetmenliğini Bülent İşbilen'in yaptığı 2015 yapımı filmin senaryosu Cem Gelinoğlu tarafında kaleme alındı. Yapımcılığını Aksoy Filmciliğin üstlendiği fil komedi türünde. Aksoy Filmciliğin gişede başarı kazanan filmleri arasında Recep İvedik ve Fetih 1453 gibi filmler bulunuyor.
Ali Kundilli Filminin Konusu:
Dost canlısı, namuslu bir karakter olan Ali Kundilli sigortalı bir işte çalışmayı rededen ve sürekli projeler üreten ve yaptığı icatların bir gün mutlaka farkedileceğine ve büyük başarı kazanacağına inanan biridir. Kendisiyle aynı dünyayı paylaşmış  çocukluk arkadaşı Vedatla aynı mahallede yaşamaktadırlar. Ancak Vedat sisteme boyun eğer ve Ali ile aynı hayallerin peşinde koşmaktan  vazgeçer. Çünkü Vedatın sevdiği kız olan Ayşe ile evlenebilmesinin şartı sigortalı bir işe girmesidir. Aynı şart Ayşe’nin ablası İlknur’a aşık olan Ali için de geçerlidir. Ancak Ali ilknur’u prensesler gibi yaşatmak istediği için hayallerinin peşinden koşmaya devam eder ve herşey Vedatla Ayşe’nin kına gecesinde bambaşka bir hal alır.
Ali Kundilli Filminin Oyuncuları:
Cem Gelinoğlu, Sami Aksu, Ezgi Tombul, Zeynep Aktuğ, Emre Mutlu
İmdb Puanı: -


Keskin Nişancı - American Sniper (2014)


Clint Eastwood'un  yönettiği ABD yapımı filmin senaryosunu  Jason Dean Hall yazdı. Aksiyon, biyografi  türündeki filmin süresi 132 dakika.
Keskin Nişancı - American Sniper Filminin Konusu:
Bahriye Komandoları'na katılarak Irak'ta 150'den fazla insanın ölümüne neden olan Chris Kyle (1974-2013) adlı askerin aynı adlı kitabından senaryolaştırılan filmde keskin nişancı Chris Kyle ve diğer keskin nişancı arasındaki kovalamaca ve savaş alanında yaşadıklarının ardından çektiği psikolojik sıkıntılar anlatılmakta.
Keskin Nişancı - American Sniper Filminin Oyuncuları:
Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner, Jake McDorman, Owain Yeoman, Elise Robertson, Keir O'Donnell, Marnette Patterson, Ben Reed
İmdb Puanı: 7.5      tt2179136

Sihirli Orman - Into the Woods (2014)

Yönetmenliğini Rob Marshall'ın yaptığı filmin senaryosu James Lapine' e ait. 125 dakika süren, yapımını  ABD, İngiltere ve Kanada'nın üstlendiği film, müzikal, fantastik ve komedi tarzında. 
Sihirli Orman - Into the Woods Filminin Konusu:
Rapunzel, Kırmızı Başlıklı Kız, Sindrella gibi klasikleşmiş bir çok masalın farklı kahramanları aynı filmde buluşsa ve bir cadı onları eğitse! Klasik Grimm karakterlerini farklı bir tarzda ve üstelik müzikal türünde beyazperdeye taşıyan film, bir cadı tarafından lanetlenen bir fırıncı ve eşinin hikayesini klasik masallarla bağlıyor. 
Sihirli Orman - Into the Woods Filminin Oyuncuları:
Anna Kendrick, Meryl Streep, Chris Pine, James Corden, Emily Blunt, Daniel Huttlestone, Tracey Ullman, Tammy Blanchard, Joanna Riding, Mackenzie Mauzy, Billy Magnussen, Johnny Depp.
İmdb Puanı: 6.3     tt2180411


Beni Sen Anlat (2014)


Yönetmenliğini ve senaristliğini Mahur Özmen'in yaptığı dram türündeki film 20 Şubat 2015 tarihinde vizyona giren filmler arasında. Filmin İngilizce adı: You Tell About Me
Beni Sen Anlat (2014)Filminin Konusu:
Babası askerler tarafından aranmakta olan Bahar, son derece çetin şartlara sahip bir hayat yaşamaktadır. Ailesi ile birlikte, hiç bir zaman kendisini tam anlamıyla ait hissetmediği bir muhitte yaşayan genç kız, babasının vermiş olduğu sözü tutarak, kendilerine bir ev kiralayacağı günü beklemektedir. Tabi genç kadının tek sorunu bu değildir. Bahar,kendisine ve ailesine tamamen yabancı olan bir muhitte, karşı villada oturan Ekin’e aşık olur. Genç kız aşkına karşılık almak için hayaller kurarken, bir yandan da güzel sanatlar sınavını girip, ressam olmak için şansını denemek istemektedir. Fakat yaşadığı hayat onun hayallerinde kurduğunun çok daha ötesindedir.
Beni Sen Anlat (2014) Filminin Oyuncuları:
Kürşat Alnıaçık, Aytaç Arman, Gerçek Sağlar, Serap Sağlar, Can Sipahi, Nazlıhan Tuncalı, Serdar Kavak, Hakter Balaban,
İmdb Puanı: -

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön