27 Ocak 2015 Salı

Vizyondaki Filmler

VİZYONDAKİ FİLMLER 30 OCAK 2015

Bu hafta sinemalarda Oscar adayı olan filmleri izleyeceğiz. Foxcatcher, Timbuktu bunlardan ikisi. Mr. Turner filmi ise Cannes'da ödül almış. Vizyondaki filmler 30 Ocak 2015 haftasında toplamda 9 film gösterime giriyor. Bunlardan 3 tanesi Türkiye yapımı, 1 tanesi ise animasyon türünde. Sinemaseverlerin son anda gösterimden kaldırılabilen filmler olabileceğini, bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatarak, vizyon filmlerinin detaylarına göz atalım.


Foxcatcher 2014


Yönetmenliğini Bennett Miller'in yaptığı ABD yapımı film Biyografi, Dram, Gerilim, Spor türlerini içinde barındırıyor. Foxcatcher filminin süresi 129 dakika, senaristleri ise E. Max Frye ve Dan Futterman. 9 ödül alan filmin 23 ödül adaylığının yanında 5 dalda Oscar ödülü adaylığı da var.
Filmin Konusu: 
Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, kendisinden daha ünlü bir güreşçi olan ağabeyi Dave (Mark Ruffalo)’in gölgesinden kurtulmanın bir yolunu bulan Olimpiyat Altın madalyası sahibi güreşçi Mark Schultz (Channing Tatum)’un ve şizofren bir milyarder olan John du Pont (Steve Carell)’un evine taşınıp, 1988 Seul Olimpiyatlarına hazırlanırken yaşanan bir fakirliğin hikayesini anlatıyor. Kendisini hiç onaylamayan annesinin (Vanessa Redgrave) saygısını geri kazanmaya çalışan du Pont, dünya çapındaki atletik bir takıma ‘koçluk’ yapmaya başlar ve bu süre içerisinde Mark’a tehlikeli alışkanlıklar kazandırır, güvenini yıkar ve kendi kendini yok eden bir yola sokar.
Oyuncular:
Steve Carell, Channing Tatum, Mark Ruffalo, Vanessa Redgrave, Troy Bogdan, Tara Subkoff, Sienna Miller, Roger Callard
İmdb Puanı: 7.4   http://www.imdb.com/title/tt1100089/?ref_=nv_sr_1


Yedinci Oğul (Seventh Son)  2014


Yönetmenliğini Sergey Bodrov'un yaptığı 2014 yapımı Yedinci Oğul filmi 102 dakika sürüyor.
İngiltere, ABD, Kanada ortak yapımı olan film; Aksiyon, Macera, Fantastik türünde. Senaryo Charles Leavitt, Steven Knight ve Matt Greenberg üçlüsünün ortak çalışmasıyla oluşmuş.
Filmin Konusu:
1700 lü yılları konu alan filmde John Gregory yedi oğlun yedinci oğludur. Yerli Casus, yaşadığı yeri gece ortaya çıkan cadılardan, hayaletlerden ve canavarlardan korumaktadır. Ancak John artık genç değildir ve işini devam ettirecek bir çırak aramaktadır. Ancak yanına aldığı çırakların çoğu kalıcı olmayı başaramamıştır. Kötü güçlere karşı Thomas Ward halkın içinden olan Spook adında bir öğretmenden eğitim alacak ve savaşmayı öğrenecektir.
Oyuncular: 
Ben Barnes, Jeff Bridges, Julianne Moore, Alicia Vikander, Kit Harington, Olivia Williams, Antje Traue, Djimon Hounsou, Zahf Paroo, Yaroslav Poverlo, Timothy Webber, Thai-Hoa Le, Taya Clyne, Sean Carey.
İmdb Puanı: 6.0   http://www.imdb.com/title/tt1121096/?ref_=nv_sr_1


Bay Turner (Mr. Turner) 2014


Mike Leigh'ın yönettiği 2014 yapımı 150 dakika süren Bay Turner filmi şimdiye kadar 7 ödül aldı. Filmin prömiyerinin yapıldığı Cannes'da filmin başrol oyuncusu olan Timothy Spall en iyierkek oyuncu ödülünü kazandı. Senaristi de Mike leigh olan İngiltere yapımı filmin türü ise Biyografi, Dram, Tarihi. 
Filmin Konusu:
Empresyonizm akımının öncülerinden dahi İngiliz ressam J.M.W. Turner’ın hikâyesini konu alıyor. Genellikle filmlerinde İngiliz orta-alt sınıfını politik ve sosyolojik yönlerden ele alan Leigh, bu kez bir sanatçının hayatını anlatmayı tercih ediyor.
Oyuncular:
Timothy Spall, Dorothy Atkinson, Marion Bailey, Paul Jesson, Lesley Manville, Martin Savage, Karl Johnson
İmdb Puanı: 7.1   http://www.imdb.com/title/tt2473794/?ref_=nv_sr_1


Timbuktu 2014


Yönetmenliğini Abderrahmane Sissako'nun yaptığı Fransa yapımı, 97 dakika süren dram tarzındaki  Timbuktu filminin senaristleri ise Abderrahmane Sissako ve Kessen Tall. Oscar'da En İyi Yabancı Film adaylığı bulunan film 5 ödül almış ve 4 ödül adaylığı daha var. Sissako hakkında küçük bir bilgi verelim. Afrika sinemasının yaşayan en iyi yönetmeni olarak nitelendiriliyor.
Filmin Konusu: 
Mali’nin kuzeyinde şeriat yasalarının geçerliliği ilan edilip futbol oynamak, gülmek ve müzik dinlemek bile yasaklandıktan sonra çobanlık yapan bir ailenin üzerinden  birçok ailenin yaşamının nasıl mahvolduğunu duygusal bir dille anlatılıyor.
Oyuncular:
Abel Jafri, Ibrahim Ahmed, Hichem Yacoubi, Toulou Kiki, Pino Desperado, Kettly Noël, Fatoumata Diawara.
İmdb Puanı: 7.3   http://www.imdb.com/title/tt3409392/?ref_=nv_sr_3


Mortdecai 2015


Filmin yönetmen David Koepp, senaryo yazarları ise Eric Aronson ve Kyril Bonfiglioli (romanın yazarı). Aksiyon, Komedi türündeki film ABD yapımı, süresi ise 106 dakika.
Filmin Konusu:
Charlie Mortdecai, sanat eseri satıcısıdır. Charlie'nin maddi durumu eskisi gibi değil ve yavaş yavaş kötüye gitmeye başlamıştır.Çalınmış bir Goya tablosunu bulmak onun eski hayatını geri kazanmasını sağlayabilir. İngiliz gizli servisi, Charlie'ye bu tabloyu bulması karşılığında borçlarını ödemeyi teklif eder. Bu tabloyu diğerlerinden farklı kılan şey ise, Nazilere ait mal varlıklarıyla dolu bir banka hesabıyla bağlantılı olmasıdır. Söz konusu tabloyu bulmak hiçde kolay olmayacaktır. Charlie, Alistair Marthland isimli özel bir dedektifle beraber tablonun izini sürmeye başlar. Alistair. Çharlie'nin eşi Johanna'ya eskiden beri aşıktır.Karısına çok düşkün olan Charlie bu durumdan rahatsız olsada, birlikte çalışmak zorundadırlar. Charlie'nin yardımcısı Jock Strapp' da ikiliye yardım edecektir.
Oyuncular: 
Johnny Depp, Olivia Munn, Ewan McGregor, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany, Jeff Goldblum, Aubrey Plaza, Jonny Pasvolsky, Tom Hardy, Guy Burnet
İmdb Puanı: 5.3    http://www.imdb.com/title/tt3045616/?ref_=nv_sr_1


7 Cüceler (Der 7bte Zwerg) 2014


Yönetmenliğini Boris Aljinovic ve Harald Siepermann'ın yaptığı  Animasyon, Macera, Komedi, Aile, Fantastik türlerindeki Almanya yapımı film  87 dakika sürüyor.Senaryo ise Harald Siepermann, Douglas Welbat ve Daniel Welba'ye ait.
Filmin Konusu: 
Prenses Rose henüz bebekken, kötü cadı Dellamorta tarafından lanetlenir. Lanete göre, prenses 18. yaşgününde parmağından sokulacak ve kendisiyle beraber tüm halkı yüz sene sürecek bir uykuya hapsolacaktır. Onu ve halkını bu lanetten kurtaracak tek şey ise yakışıklı bir prens tarafından öpülmektir. Rose 18 yaşına girmeden bir gece evvel, bu lanetten kaçmak için berideki dağlarda yaşayan ve yerleri kolay bulunamayan yedi cücelerden yardım istemeye karar verir. En yakın arkadaşı Jack´i onları bulmak için gönderir. Ancak Jack kaybolur ve prenses bir arı tarafından doğumgününde sokulur. Yedi cüceler ve Jack, prensesi ve halkı kurtarmak için şimdi birlikte hareket etmelidirler.
İmdb Puanı: 4.9    http://www.imdb.com/title/tt2914892/?ref_=fn_al_tt_1


İçimdeki Ses 2014

Senaryosunu Engin Günaydın'ın yazdığı komedi türündeki İçimdeki Ses filminin yönetmeni Çağrı Bayrak.
Filmin Konusu: 
Selim, kendi kendisini küçük dünyasına hapsetmiş bir yazardır. Özgüven yetersizliğinden, pek kimseyle doğru düzgün ilişki kuramayan Selim yalnızlığına çare olarak umreden yeni dönmüş annesi Mehpare ile birlikte yaşamaya karar verir. Bir gün spor salonuna gittiğinde 
sakarlığı sayesinde Ayşıl (Leyla Lydia Tuğutlu) adında bir kadın ile tanışır. Ayşıl hem zengin hem de herkesin hayran olacağı kadar güzel bir kadındır. Beklenmedik biçimde Ayşıl Selim’e aşık olur! Her şeyden bunalmış olan bu kadın mutluluğa giden yolun Selim’in annesi ve onun arkadaş grubundan geçtiğine inanır.. Aşk dolu bu macerada hem Selim'in hem de Ayşıl'ın başına bir seri komik olaylar gelecektir.
Oyuncular:
Engin Günaydın, Leyla Lydia Tuğutlu, Füsun Demirel, Sırrı Süreyya Önder, Onur Buldu, Hamdi Kahraman, Hakan Meriçliler, Güzin Usta, Feriha Eyüboğlu, Nazlı Tosunoğlu, Ersin Korkut, Barış Başar.

Helak: Kayıp Köy 2015
Türkiye yapımı Korku Gerilim türündeki filmin Senarist ve yönetmenliğini Özgür Bakar Yapmıştır.  Helak: Kayıp Köy filminin çekimleri Aksaray, Nevşehir ve Tuz Gölü çevresinde gerçekleştirilmiştir.
Filmin Konusu:
Özkan ailesi, bir suç olayına karışır ve başlarını bu belâdan kurtarmak için bir köye kaçarlar. Köyde güvende olduklarını sanıp saklanırken, burada yaşanan bir takım paranormal olaylar hepsinin korkulu rüyası olur. Saklandıkları bu köyden çıkmaya çalıştıkça, köy hepsi için zorlaşan bir labirent halini alır. 
Oyuncular:
Tuğçe Aksum, Süleyman Kabaali, Soydan Soydaş, Poyraz Yılmaz, Ömer Güney, Fırat Tanış, Bilal Kalyoncu, Alpay Aksum, Tuğçe Aksum, Deniz Yüca, Poyraz Yılmaz.
Yazarın Notu: Bu film 30 Ocak 2015 gösteriminden kaldırılmıştır.

Yapışık Kardeşler 2015 
Yönetmenliğini İlker Ayrık'ın yaptığı komedi türündeki film 105 dakika sürüyor.
Filmin Konusu: 
Komik iki kardeş olan Selim ve Halim'in sıradan kardeşlerden ayrı tutan özelliği, doğuştan yapışık ikiz olmaları ve bu yaşa kadar'da birlikte yaşamış olmalarıdır.Köyde hayatlarını mutlu mesut devam ettirirken, yaşlarıda gelip geçmesine rağmen, uygun hayırlı bir kısmet bulamamışlardır.Durum böyle olunca,büyükşehir İstanbul'un yoluna düşerler. 
Oyuncular:
İlker Ayrık, Hakan Bulut, İvana Sert, Erdal Tosun, Suzan Kardeş, Suat Sungur, Ayberk Atilla, Bülent Şakrak, Fırat Tanış, Yasemin Conka, Müjdat Gezen, İlhan Daner


Polis Akademisi: Alaturka 2015 


Türkiye yapımı komedi türündeki filmin yönetmeni Ali Yorgancıoğlu. Senaryo ise Kemal Kenan Ergen'e ait.
Filmin Konusu:
Polislik mesleğine uygun olmayan, deyim yerindeyse ipini koparan herkes polis akademisine alınmaya başlamıştır. Polis Akademisi'nin aşırı disiplin merakıyla tanınan Müdür Muavini Beton Haşmet'in bu dönemde başına bir dizi komik olay gelir ve bu duruma sinirlenir. Haşmet sertleştikçe kontrolu kaybeder, o kontrolu kaybettikçe Polis Okulu yeni öğrenciler için daha eğlenceli bir yer haline gelmeye, Haşmet'in hayatı ise ufak ufak bir kâbusa dönüşmeye başlar.
Oyuncular:
Mehmet Ali Erbil, Yolanthe Cabau, Peker Açıkalın, Fulden Akyürek, Sümer Tilmaç, Perihan Erener, Zaza Enden, Sinan Bengier, Saba Tümer, Perihan Ünlücan, Hamdi Kahraman.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön