23 Eylül 2014 Salı

Endonezya'da Eşçinsellere Kırbaç Cezası

ENDONEZYA'DA KIRBAÇ CEZASI YOLDA


Endonezya, dünya gündemine gay ve lezbiyenleri kırbaçlama cezası haberi ile girdi. Endonezya'da kırbaç cezası haberinin merkezinde özerk bir bölge olan Bande Aceh var. Banda Aceh Eyaleti'nde yeni bir yasa taslağı hazırlanmış ve parlamentoya sunulmuş. Taslak kabul edildiği takdirde gay ve lezbiyenler  kırbaç ve sopa ile cezalandırılacak. Suçun tanımı ise şöyle yapılmış: Erkekler arasındaki cinsel ilişki ve kadınların birbirlerini vücutlarına dokunmak suretiyle tahrik etmeleri suç sayılacak. Suç için belirlenen ceza miktarı ise 100 kırbaç veya 100 sopa.

Temel insan haklarına aykırı bir ceza olmasına ve eyalette yasaya karşı tepkili olanlara rağmen yasa taslağına taraf olanlarda var. Ve onlar sopalamayı haklı bir ceza olarak değerlendiriyorlar. Halen Banda Aceh eyaletinde kırbaçlama cezası yürürlükte ve uygulanmakta. Kumar gibi suç işleyenler kırbaçlanıyor. Ayrıca İki kadının ramazan ayında yemek sattığı için kırbaçlandığı haberini internetten arattığınız takdirde ayrıntıları ile okuyabilirsiniz. 

Lovely Man Endonezya'nın ilk trans temalı filmi;
2011 yılında çevrilen Lovely Man (Güzel Adam) filmi Endonezya'da büyük ses getirmiş bir film. 252 milyonluk Müslüman bir ülke olan Endonezya'da çekilen ilk trans temalı bu filmin sonrasında ise ülkede büyük tepkiler oluşmuş. Yönetmenliğini Teddy Soeriaatmadja’nın yaptığı Lovely Man filmi Asya film ödüllerinden ikisini kazanmış. Bu ödüller, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödülüdür. Filmin konusu ise kısaca şöyle; 19 yaşındaki dindar Jahaya babasını bulmak için Cakarta’ya gelir ve burada tanıştığı trans seks işçisi Ipuy’un babası olduğunu öğrenir. Böylece baba ve kızının hayatı değişir. Filmin fragmanını izledim. Yerli bir yönetmenin ülkeye bakışını merakımdan filmin kendisini de izlemek isterdim. Fakat alt yazısını bulamadığımdan filmi aramaya bile çalışmadım.2004 yılında bölgede tsunami felaketi gerçekleşmişti;
Bilindiği gibi 2004 yılının son günlerinde meydana gelen deprem sonrasında tsunami gerçekleşmiş Endonezya merkez olmak üzere çevre ülkelerle birlikte 230.000 kişi hayatını kaybetmişti. Banda Aceh eyaleti de büyük hasar ve ölümlere maruz kalmış.


Photograph by Dimas Ardian
Son olarak;
2001 yılında özerklik kazanmış Bande Aceh Eyaleti'nde özerkliğin verdiği güçle birlikte İslami şeriat kurallarına göre uygulamalar getirilmeye çalışılıyor. Çağdışı kırbaçlama cezaları ise bu uygulamalara örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön