18 Aralık 2022 Pazar

Şeker Kız ve Arkadaşları Macera Adasında (2021)

TARSILINHA


Kiko Mistrorigo ve Celia Catunda'nın yönettiği Animasyon filmi Tarsilinha, çocukları Brezilyalı ressam Tarsila do Amaral'ın dünyasına davet ediyor. 93 dakika süren Brezilya yapımı film, annesinden çalınan anıları kurtarmaya çalışan küçük bir kızın yaşadığı fantastik bir macerayı anlatıyor.

tarsilinha
Şeker Kız ve Arkadaşları Macera Adasında (2021) Poster

1886-1973 yılları arasında yaşayan ressam Tarsila do Amaral'ın "Abaporu" adlı eseri Brezilyalı çocukların ilk sanat eğitimlerinde en çok çizdikleri eserler arasına girmiş. Yönetmen ikilisi çocuklar tarafından tanınan bu dünyayı filmlerine taşımışlar. Yuvarlak şekiller ve parlak renklerin kullanıldığı bu estetik resimler animasyonda bulunan gerçek ve fantastik iki dünyadan birini oluşturuyor.

tarsilinha
Şeker Kız ve Arkadaşları Macera Adasında (2021)

Film, giriş bölümünde gerçek dünyanın suluboya 2D görüntüleriyle açılırken fantastik dünya ise Tarsila do Amaral'ın resimlerinden yaratılan, çizimleri daha basit olan 3D görüntülerin olduğu dünyada devam ediyor. Filmin esin kaynağına dair ressamın Antropofagica (1928-1930) ismi altında toplanan eserlerine buradan; Tarsila do Amaral ulaşabilirsiniz.

Ressam Tarsila do Amaral'ın Abaporu adlı eseri

Annesiyle yaşayan küçük Tarsilinha'ya çıkacağı macerada panayırda ayakkabı tekleri satan tek ayaklı Saci isimli bir kahraman, bir kurbağa, armadillo ve yaşadığı hayatı yavan bulup anıları çalan kötücül bir tırtıl ve onun yardımcısı eşlik ediyor.

Şeker Kız ve Arkadaşları Macera Adasında (2021) Saci ve Tarsilinha

Yer yer neşeli bir havası olan, bölgenin müzikleriyle desteklenen animasyonun en üzüntü veren kısmı ise küçük Tarsilinha'nın annesinin geçmişinden sakladığı ve bir kutuda tuttuğu eşyalarının çalınmasından sonra zihinsel bir baygınlık geçirmesiyle yaşanıyor. Annesinin anılarını unutması kızını çok üzüyor ve eşyaları aramak için evlerinin yakınındaki ormanın derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkıyor.

Şeker Kız ve Arkadaşları Macera Adasında (Tarsilinha) Konusu:

Şeker Kız Tarsilinha, annesinin anılarını kurtarmak için bir yolculuğa çıkan 8 yaşında bir kızdır. Şeker Kız, annesinin küçük hatıra sandığında sakladığı ve fantastik bir dünyadan gelen bir tırtıl tarafından çalınan hatıraları zamana karşı yarışarak bulmalıdır.

Vizyon Tarihi: 30 Aralık 2022

Diğer Adı: Tarsilinha / Yönetmen: Kiko Mistrorigo ve Celia Catunda / Senaryo: Fernando Salem ve Marcus Aurelius Pimenta / Müzik: Zeca Baleiro, Zezinho Mutarelli / Dağıtımcı: Özen Film / Şirket: Wediacorp / Brezilya / 2021 / Süre: 93 dakika / Animasyon, Macera, Komedi / tt14760682 /

Dublaj Sanatçıları:
Özge Çeçen, Ahmet Tekeş, Burçin Artut, Ümit Belen

5 yorum:

 1. Çizimler çok tatlı ve renkli, çocuk olsam izlemek isterdim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Animasyonun farklı bir havası var, ressamın sitesini inceleyip filmin de bir bölümünü izleyince fark ettim ki neredeyse resimlerden bir dünya kurmuşlar. Suluboya olan bölümlerdeki çizimler de harika. Filmdeki aksiyon çocuklara göre, yetişkinler çok çekici bulmayabilir. :) Çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Çizimleri hoşuma gitti deep , inşallah çocuklarda sever 🙂🙏

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön