26 Nisan 2022 Salı

Olga (2021)

Elie Grappe'nin yönettiği ilk uzun metrajlı filmi Olga (2021), 29 Nisan 2022 günü Başka Sinema dağıtımıyla gösterime giriyor. Fransa, İsviçre, Ukrayna ortak yapımı olan ve bu yıl İsviçre'nin Oscar adayı olarak seçtiği Dram, Spor türündeki Olga, Ukrayna asıllı genç bir jimnastikçinin İsviçre Ulusal takımında yer almak için yaptığı çalışmaları odağına alıyor.

olga 2021
Olga (2021) Poster

Son olarak 41. İstanbul Film Festivali'nde gösterilen ve daha önce ödüller de kazanan film, jimnastikçinin İsviçre'deki antrenman süreciyle birlikte 2014 Şubat'ında Ukrayna'da gerçekleşen ve Ukrayna hükümetinin düşmesiyle sonuçlanan Onur Devrimi / Turuncu Devrim olaylarını paralel olarak takip ediyor. Annesi gazeteci olan Olga, annesinin protestolarla ilgili telefonda verdiği haberleri endişeyle karşılıyor. 15 yaşındaki sporcunun dikkatini işine verip veremeyeceği filmin merak edilen konularından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Genç yönetmen Elie Grappe daha önce Ukraynalı bir kemancıyla ilgili Rehearsal (2014) adlı kısa bir belgesel film çekmiş. Yönetmen, konuya yakınlığı dolayısıyla Olga filminde, 2014 yılındaki Euromaiden olaylarında protestocuların çektiği gerçek görüntülere de yer vererek özgünlük duygusunu güçlendirmeyi hedeflemiş.

Filmde Olga'yı canlandıran Anastasiia Budiashkina ve diğer sporcu oyuncular Ukrayna ve İsviçre jimnastik takımlarında görev almışlar. Gerçek sporcularla çekilen filmde dublör kullanımına gerek kalmamış bile olabilir!

Elie Grappe Kimdir?

elie grappe yönetmen
Olga (2021) Elie Grappe Kimdir?

1994 yılında Fransa'da doğan Elie Grappe müzik eğitimini Lyon'daki Ulusal Konservatuar'ın da tamamladı. 2014 yılında 12 dakika süren kısa belgesel filmi Rehearsal'ı çekti. 15 dakika süreli kısa kurmaca filmi Sependu (2015) filminin ardından yönettiği Olga (2021), 2021 Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası SACD Ödülü kazandı, İsviçre'nin 94. Akademi Ödülleri için aday olarak seçildi. 28 yaşındaki Elie Grappe İsviçre'de yaşıyor.

Olga (2021) Konusu:

Ülkesinden uzakta İsviçre’de yaşayan 15 yaşındaki Olga Ukraynalı, yetenekli bir jimnastikçidir. Kariyerinin zirvesindeki tüm sporcular gibi, hayali Olimpiyatlar’ da altın madalyaya ulaşmaktır. İsviçre Ulusal takımına uyum sağlamak için elinden geleni yapmaktadır ancak Avrupa Şampiyonası yaklaşırken Kiev’deki Turuncu Devrim Olga’nın dünyasını alt üst eder.

Olga (2021)
Vizyon Tarihi: 29 Nisan 2022

Yönetmen: Elie Grappe / Senaryo: Elie Grappe, Raphaëlle Desplechin / Görüntü Yönetmeni: Lucie Baudinaud / Müzik: Pierre Desprats / Dağıtımcı: Başka Sinema / Şirket: Mars Production / Fransa, İsviçre, Ukrayna / 2021 / Süre: 1 saat 25 dakika / Dram, Spor / tt13145186 / 6+

Oyuncu Kadrosu:
Anastasiia Budiashkina (Olga rolünde)
Sabrina Rubtsova (Sasha)
Caterina Barloggio (Steffi)
Théa Brogli (Zoe)
Jérôme Martin (Adrien)
Tanya Mikhina (Ilona Budishkina)
Alicia Onomor (Juliette)
Lou Steffen (Andrea)
Aleksandr Mavrits (Vassily)
Philippe Schuler (Erich Fromm)

6 yorum:

 1. Çok etkilendim izlerken.. hele şu gezi mahkeme sonuçları açıklandığı için zaten çok üzgünüm :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adalet eninde sonunda yerini bulacak ama görünen o ki o günlere daha çok var...

   Sil
 2. oooo çok severim herhalde bu filmi. erich fromm mu? o zaman bu film eskide geçiyor olmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmin konusu Turuncu Devrim sıralarında geçiyor. Çokta eskilere gitmiyor yani. Erich Fromm'u canlandıran oyuncu 1974 doğumlu. Yönetmen neye dayanarak yazarın ismini kullandı filmi izleyince anlayacağız sanırım. Yönetmen belki bu role bazı mesajlar yüklemiştir. :)

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Film aldığı ödüllerle gel beni izle diyor. Şahsen spor filmlerini severim. Kaçırmam yani :) Çok teşekkürler :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön