26 Ocak 2017 Perşembe

The Salesman (2016)

Satıcı (2016)

89.su yapılacak olan Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Dilde Film dalında son 5 aday arasına İran'dan seçilen The Salesman (2016) filminin ülkemizdeki gösterimi 27 Ocak 2017 günü gerçekleşecek. İran ve Fransa ortak yapımı olan film Cannes Film Festivalinde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde ödül almıştı.
Asghar Farhadi'nin yazıp yönettiği 125 dakika süren Dram, Gerilim türündeki filmde başrolleri; Shahab Hosseini ve yönetmenin birçok kez birlikte çalıştığı Taraneh Alidoosti paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Hossein Jafarian'ın yaptığı film Forushande, Le Client, The Salesman isimleri ile biliniyor.

Satıcı (2016) Afiş

The Salesman (2016) Konusu

Tiyatro oyuncusu olan Rana ve Emad çifti Arthur Miller'ın 'Bir Satıcının Ölümü' isimli oyununa hazırlanmaktadır. Bu esnada ev sahipleri yaşamakta oldukları evin çökmekte olduğu söyleyerek onları çıkarır. Yeni buldukları ev ise tiyatro grubundan ayrılan bir oyuncunun boşalttığı çatı katında bulunan bir dairedir. Daireyi beğenip tutan çift, başlarına gelecek olandan habersizdir. Rana evde yalnızken bir saldırıya uğrar. Rana yaralanmasına rağmen olayı polise götürmek istemez. Emad, çevrede yaptığı araştırmalardan sonra önceki kiracının özel yaşamının biraz karışık olduğunu öğrenir. Çevrede eski kiracıya dair dedikodular da dolaşmaktadır. Emad suçluyu kendi çabaları ile bulmaya karar verir. Fakat bu sırada her şeyden korkmaya başlayan eşi ile aralarında bir sorunun var olduğu yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaktadır. tt5186714


Asghar Farhadi Yönetmen / Filmleri

1972 İran doğumlu yönetmen, senarit, yapımcı ve oyuncu olan Asghar Farhadi oluşturduğu çizgisinden ödün vermeyerek imza attığı filmle bu yıl Oscar'a aday gösterildi. Yönetmenin filmografisine baktığımda daha önce yönettiği 3 filmini izlemiş olduğumu fark ettim. "Le Passe / Geçmiş" bende izler bırakan bir filmdi. Sonrasında "Bir Ayrılık" (Boşanma) isimli filmini izledim, dramatikti ancak sonunu hatırlamakta halen zorlandığımı söylemeliyim. Son izlediğim “About Elly” ise her şeyi ile aklımda kalan bir film oldu. Elly'i izlerken merak hissimin hep diri kaldığını hatırlıyorum. Filmin sonunda gelinen nokta ise vicdan sızlatacak türdendi...
Satıcı (2016) filmini izlemedim ancak okuduğum eleştirilerden en azından birini buradan paylaşmazsam içim rahat etmeyecek: Saldırı anının gösterilmediği yapımın, cinsel saldırı sonrasında ortaya çıkan sorunlara karşı bir bakış açısı kazandırdığı söyleniyor. Eşlerin ve çevrenin bu olayı nasıl karşıladığı, filmle ilgili merak ettiğim konular arasında geliyor... 
Yönetmenin önceki filmlerinden edindiğim kanı ve son çektiği filmin aldığı tepki ve ödüllere bakacak olursak Satıcı (2016) filmi bulunduğunuz şehirdeki sinemalara gelmişse eğer izlenmeyi hak ediyor. Tabi, dram türünü seviyorsanız!

Asghar Farhadi Filmografisi
Satıcı
2016
Dram
8,4
Geçmiş
2013
Dram
7,9
Bir Ayrılık
2011
Dram
8,4
Elly Hakkında
2009
Dram
8,1
Çarşamba Ateşi
2006
Dram
7,9
Güzel Şehir
2004
Dram
7,9

Satıcı (2016)
The Salesman (2016),  Taraneh Alidoosti ve Shahab Hosseini


Satıcı (2016) Oyuncuları

Taraneh Alidoosti (Rana Etesami rolünde)
Shahab Hosseini (Emad Etesami)
Babak Karimi (Babak)
Mina Sadati (Sanam)
Farid Sajjadi Hosseini (Naser)
Mojtaba Pirzadeh (Majid)
Ehteram Boroumand (Bayan Shahnazari)
Shirin Aghakashi (Esmat)
Emad Emami (Ali)
Sam Valipour (Sadra)
Mehdi Koushki (Siavash)
Maral Bani Adam (Kati)
Sahra Asadollahe (Mojgan)

Son Güncelleme: 23 Eylül 2017

The Salesman (2016) filmi En İyi Yabancı Dilde Film ödülünün sahibi oldu. 26 Şubat 2017 tarihinde Amerika'da düzenlenen Oscar törenine Yönetmen Asghar Farhadi bir yasağı protesto ederek katılmadı.
ABD'nde Başkan Obama'dan görevi devralan Başkan Trump yeni bir yasa çıkarmıştı. Bu yasaya göre ülkeye 120 gün süreyle mülteci girişi durdurulmuş, içlerinde İran'ın da bulunduğu ülkelerin vatandaşlarının ABD'ne girişi yasaklanmıştı. 

8 yorum:

 1. İran filmlerini seviyorum ama hiç gerilim türünde olanını izlemedim sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Psikolojik gerilim olayı About Elly filminde de vardı. Merak duygusuyla karışıktı. Bu filmde sanıyorum öfke ile karışık bir gerilim hakim.
   Satıcı, Başka Sinema filmlerinden, Kadıköy'de kesin oynuyordur. Bakalım, izleyip gerilimin dozunu göreceğiz :)

   Sil
 2. Yıllardır ABD kaynaklı filmler o kadar çok pompalandı ki farklı kültürlerin filmlerini seçrek seyretmeyi çok seviyorum ben. Cidden ilginç ve güzel konular olabiliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gişe kaygısı taşıyan ve artık birbirinin benzeri olan filmler karşımıza çokça çıkıyor maalesef. İran sinemasından izlediğim film tahminen 10 belki 15 tir. Ancak bende oluşturduğu izlenim nedeniyle oldukça güzel filmler ortaya koyduklarını söyleyebilirim.
   Hatta vampir konulu bir İran film bile izleyip beğendim. Müziklerine bayıldım. :))
   Teşekkür ediyorum :)

   Sil
 3. Daha önce hiç İran filmi izlemedim sanırım. İzlediysem de hatırlamıyorum :( Ama bu filmin konusu ilginç bir filme benziyor o yüzden sanırım izlemeliyim. Teşekkürler Zülalcim sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Televizyonlardaki popüler kanallarda İran filmi yayınlanacağını düşünmüyorum. Komedi ve aksiyon filmleri dururken niye böyle nitelikli filmleri yayınlasınlar ki!
   Ama sanki çok eskiden trt de görmüş gibiyim haklarını yemeyeyim şimdi :)
   Satıcı filmini bende izlemek istiyorum, inşallah izleyebiliriz Zehracığım, teşekkürler :)

   Sil
 4. Daha önce bir tane İran filmi izledim ve çok beğendim, şu an ismini hatırlamıyorum maalesef böyle babası alzheimer hastası ona bakıcı kadın arıyan bir adam dersem belki sen hatırlarsın, Satıcının Ölümü'nü çok severim öykü olarak onunla da ilgiliymiş üstelik:) izlemek isterim. Çok teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz film benim sonunu hatırlayamadığım film!!! Bir Ayrılık. Satıcı filminin yönetmeni çekmişti o filmi... Bir Satıcının Ölümü'nün konusunda bir detay varki filmle örtüştüğünü düşünüyorum. Filmin sonuyla ilgili bir detay olabilir düşüncesiyle buradan yazamıyorum. :)
   Ben teşekkür teşekkür ediyorum :)

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön