26 Ekim 2016 Çarşamba

Kubo and the Two Strings (2016)

Kubo ve Sihirli Telleri (2016)

Kubo'nun baba özlemiyle dolu büyüleyici güzellikteki hikâyesini anlatan ABD yapımı Kubo and the Two Strings (2016) filminin yönetmenliğini Travis Knight üstlendi. Laika Stüdyoları tarafından stop motion tekniği ile hazırlanan Animasyon türündeki filmin senaryosu Marc Haimes ve Chris Butler'in imzasını taşıyor. 28 Ekim 2016 günü vizyona girecek olan film 101 dakika sürüyor ve sinemalarda 3D izleme seçeneği ile sunuluyor.


Türkçeye 'Kubo ve Sihirli Telleri (2016)' ismiyle çevrilen filmin başrollerinden birinde sihirli tellere sahip olan Japon çalgısı 'shamisen' yer alıyor. Müzikler ise Atonement (2007) filminin müziklerini besteleyen ve Oscar Ödülü kazanan besteci Dario Marianelli'ye ait. 
Animasyonun Türkçe seslendirmesinde Ege Gürel (Kubo), Kadir Çermik (Böcek), Burcu Başaran (Sariatu/Maymun), Bora Sivri (Ay Kralı), Ayşegül Bingöl (Kız Kardeşler), Tarkan Koç (Hosato), Levent Ünsal (Hashi), Bedia Ener Öztep (Kameyo) görev aldı.


Kubo and the Two Strings (2016) Konusu:

Annesi ile deniz kenarındaki yamaçta bulunan bir mağarada yaşayan küçük Kubo bebekken gözünü birini kaybetmiştir. Annesinin çoğu zaman içine kapanık ve dünyadan uzak olması nedeniyle onun bakımıyla ilgilenmektedir. Kubo, hayattaki en önemli iki varlığı origamileri ve yanından ayırmadığı çalgısı shamisen ile yakınlardaki kasabanın pazarına, dostlarının yanına giderek büyülü hikâyeler anlatmaktadır. Hikayeleri eski bir samuray olan babası Hanzo ile ilgilidir. Hava karardığında dışarıda olmaması gereken Kubo her seferinde anlattıklarının sonunu getiremeden eve dönmek zorunda kalmaktadır. Annesi gece olduğunda kendine gelmekte ve ona hikâyeler anlatmakta, geceleri dışarıda kalmaması konusunda sıkı öğütler vermektedir.


Kubo, bir gün kasaba halkının ölü akrabalarını onurlandırmak ve irtibat kurmak için yaptıkları mezarlıktaki törene katılır. Amacı ölen babası Hanzo ile görüşebilmektir. Babasının ruhu gelmez. Babasının ruhu gelmediği gibi Kubo geç kaldığını da fark edemez. Karanlıkta ortaya çıkan iki kız kardeşin ruhlarının saldırısına uğrayan Kubo annesinin yardımıyla bu saldırıdan kendisini kurtarır. Ay krallığından gelen karanlık güçleri yenmek için bir zamanlar babasının da aradığı zırhı bulmalıdır. Büyülü çalgısı shamisen, origamileri, bir maymun ve iri bir böceğin arkadaşlığında büyüleyici bir yolculuğa çıkar. tt4302938


Eğlenceli sahneleri olan ancak hüzne daha çok ağırlık verilen Kubo ve Sihirli Telleri (2016) filmi 6 yaşından küçük çocuklar için pek uygun değil. Nedeni ise verilen mesajları alma açısından minikler zorluk yaşayabilir, sıkılabilirler.

6 yorum:

 1. Çok ilgiçmiş. Tam bir masal. Teşekkürler Zülal'ciğim, izlemek isterim, en son netflix'te Çizmeli Kedi'yi izledim çok hoştu. :)
  Sevgiler....:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kubo, güzel bir film tavsiye ederim. Büyükler de rahatlıkla izleyebilir. Bu filmle ilgili ikinci bir yazı daha yazacağım. :) Ayrıca animasyonun müziğide güzel, fragmandan kendini belli ediyor.
   Çizmeli Kedi'yi seyretmedim ama not alayım, izleyeyim. Teşekkürler, sevgiler :)

   Sil
 2. bu netflix güzel bişiy mi herkes ondan bahsediyor da

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deryacığım, Tv de netflix reklamları dönüp duruyor. Ben bütçesel olarak zaten hem cep hem telekoma internet parası ödüyorum. Az buz degil hani. Bu yüzden araştırmadım bile. Yukarıdaki yorumda Müjde abla bahsetmiş istersen ona bir sor derim. Sevgiler diliyorum :)

   Sil
 3. Animasyonu ne kadar sevdiğimi artık biliyorsun Zülalcim 😄. Her defasında söylüyorum. Çocuklardan daha çok seviyorum 🤗. Bunu da sevdim. Bu kubo bana Deep'in kubosunu hatırlattı 😄 Sevgilerimle 😊💖

  YanıtlaSil
 4. Kubo ve sihirli tellerini kızlar babalarıyla izlediler.Ben bu ara hiç film izleyemedim.Bu boşluğu doldurmam lazım :)

  YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön