11 Ağustos 2015 Salı

Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915

DERİNLERDEN SİPERLERE: ÇANAKKALE 1915 SERGİSİ

Eminönü'nde bulunan Yeni Cami'nin arka çaprazında eskiden İş Bankası şubesi olarak kullanılan bir binada Mart ayından beri bir sergi gerçekleştiriliyor. Bahsettiğim bina 1800 ‘lü yılların sonunda postane olarak kullanıldı. Daha sonra ise İş Bankası Yenicami Şubesi olarak hayatın içinde yer almaya devam etti. Bina, 2007 yılından sonra ise müze olarak kullanılmaya başlandı. Kısaca tarihi geçmişinden bahsettiğimiz bina Türkiye İş Bankası Müze binası.

Aylar önce bu müzeye bir ziyarette bulundum.  Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı nedeniyle ‘Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi'ni gezdim. Sergi binasının ziyaretçilere açık olan bölümleri iki kattan oluşuyor. Binanın giriş katında Çanakkale Sergisi yer alıyor. Üst katta ise İş Bankasının kuruluşundan itibaren gelişimini anlatan belge, fotoğraf ve materyallere yer veriliyor.
Türkiye İş Bankası Müze Binası, Derinlerden Siperlere Çanakkale 1915 Sergisi
Binanın giriş katında yer alan sergi 2 ana bölüme ayrılmış. Çanakkale Kara Savaşı ve Çanakkale Deniz Savaşı'na ait bölümlerde farklı temalarla düzenlemeler yapılmış. 
İsteyenler dev televizyon ekranından savaşın tarihi ile devamlı olarak yayınlanan filmi izleyebiliyorlar. Cephenin canlandırıldığı sergide savaş alanında kullanılan silah, kıyafet, matara, kaşık ve benzeri materyallerin yanında mektup, resim ve günlük gibi şahsi eşyalara yer verilmiş.


Atatürk'ün el yazısıyla imza attığı, kamuoyuyla daha önce paylaşılmayan üç askeri emir de sergilenen belgeleri arasında yer alıyor.


Sergide sizi o günlere götüren sarıp sarmalayan bir hava var. Girişten sağ tarafa yöneldiğinizde Deniz Savaşlarının anlatıldığı bölümü geziyorsunuz. Duvarlar boydan boya Çanakkale Boğazı'nın görüntüleri ile dolu. Nusret gemisinin döşediği mayınlar kopyalanmış ve diğer belge ve objelerle müze ziyaretçilerine sunulmuş.

Top Silahı Fotoğrafı

7 Mart 2015 tarihinde açılan Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi 15 Ağustos 2015 tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilecek. Bir kaç gün sonra kapanışı gerçekleşecek sergiyi gezmek isteyenler;
Hafta içi 14:00, 15:00 ve 16:00'da, hafta sonu 11:00, 12:00, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00 ve 17:30'da ücretsiz rehberli turlara katılabilirler. 

10 yorum:

 1. Yeri biliyorum ama sergi oldugunu senden duyuyorum canim. Bence harika da olmus :) Yakinda olsam kacirmazdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sergi okul döneminde çok kalabalıktı, ben o sıralar gitmiştim. Gerçi şimdilerde de ziyaretçisi çok oluyordur. Turistlerin çok yoğun olduğu bir konumda sergi binası... Öldürücü silahlarla birlikte dünyanın dört bir yanından gelen askerlerin kişisel eşyaları sergileniyordu. Yan yanaydılar ve büyük bir tezat oluşturuyorlardı... Keşke imkanın olsaydı, görmeni gerçekten çok isterdim... Sevgiler.

   Sil
 2. Hay allah ya ben İstanbul'dan yeni döndüm tekrar ekimde geleceğim önceden duysaydım gitmek isterdim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu yazıyı yazalı aylar oldu. Sergiyi gezerken videolar çekmiştim. O sıralarda tekrar tekrar bozulan bilgisayarımda yüklü olan ve bu yazıya harmanlayacağım videolara bir türlü ulaşamayınca ve son bir hafta önce videoya ulaşma konusunda umudum olan dalın elimde kalması nedeniyle yazıyı geciktirdim. Sergi bitmeden yayınlayayım artık dedim... Bu arada olan sana oldu. Üzgünüm canım:(

   Sil
 3. Böyle ortamlara girip o günleri hissetmek, anlamaya çalışmak çok etkiliyor beni.. Ben Mersin-Tarsus'ta bulunan gerçek Nusret mayın gemisinin içini gezdim... Tabi biraz bakım görmüş orjinali korunarak... O duyguyu anlatamam... İlerleyen zamanlarda Sosyal Medya Kafe'deki yazılarımda detayları göreceksiniz.... O izleri görüp de etkilenmemek mümkün değil...:( :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kaç sene önce mahalle kütüphanesinden savaş gemilerimizi anlatan Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları ile ilgili bir kitap alıp okumuştum. Akdeniz, Çanakkale ve Karadeniz'de aldıkları görevleri nasıl yerine getirdikleri günlük seyir maceraları ile birlikte yazılmıştı. Yorumunuzu okuyunca aklıma o kitap ve bana hissettirdikleri geldi... Kitabın adı maalesef aklımda kalmamış... Yanlış bilmiyorsan o günlerden günümüze bir tek Nusret gemisi kalmış. Gemiyi gezmeniz büyük bir şans, ben de gezmek o günlerin havasına kapılmak isterdim... Yazınızı merakla bekleyeceğim. Sevgiler...

   Sil
 4. Kesinlikle çoluk çocuk gidilmesi gereken yerler...Geçmişi doğru yaşatarak anlatmalıyız yeni nesillere...Sergi tarihi bitmiş galiba ama daha bu tür sergilerin açılacağından şüphem yok..Teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
 5. Bu serginin tekrar açılmasını ben de isterim. İstanbul'dan başka bir şehirde açarlarsa ayrı bir güzel olur, böylece daha çok kişiye ulaşması sağlanır. Bakalım zaman ne gösterecek... Rica ederim:)

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel hazirlanmis. Görmek isterdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok güzeldi. İtinayla hazırlanmış bir sergiydi.

   Sil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön