25 Aralık 2014 Perşembe

Gökkuşağı Lastiğinden Bileklik

GÖKKUŞAĞI LASTİĞİ

Renkli saç lastiklerinden bileklik yapımı özellikle okul çocukları arasında çok yaygın. Türkiye'de market ve kırtasiyelerde bir poşet içerisinde satılan bu lastikler, yanında sapan, tığ ve klipsle birlikte veriliyor. Gökkuşağı lastiğinden bileklik yapımı çok zevkli bir uğraş. Bu hobi kolaylıkla yapılıyor ve sadece çocuklar arasında değil gençler arasında da oldukça yaygın.


Benim ürünle tanışmam ise 2 hafta öncesine dayanıyor. Merak edip tuhafiyeden 1 poşet gök kuşağı lastiği aldım ve bir bileklik yaptım. Peşinden bir tane daha :) İkinci saç lastiğinden bilekliği, boncuklarla yaptım. İlk yaptığım bilekliği videoya çektim ve youtube'da yayınladım. 
Saç lastiğinden gök kuşağı bileklik nasıl yapılır merak mı ediyorsunuz? Videoda renkli lastik ve boncuklardan yapılmış bir bileklik yapımını anlatıyorum. İyi seyirler dilerim.

Saç Lastiğinden Bileklik Kimin İcadıdır?

Gökkuşağı lastikleri olarak bilinen ürünün mucidi Çin kökenli bir Malezyalı olan Cheong Choon Ng. Ng, yüksek lisans sahibi bir makine mühendisi. Evli ve iki kız çocuğu sahibi. Çocukları şu anda 16 ve 13 yaşındalar. 2010 senesinde bir fikri geliştiren ve internet reklamları aracılığı ile işini tanıtan girişimcinin sevenleri sayesinde ürün tüm dünyaya yayılmış. Ng, eşi, çocukları ve kardeşinin desteği ile günümüz çocuklarını teknoloji dünyasından uzaklaştırmanın bir yolunu bulmuş. 

Cheong Choon Ng
Bu başarı hikayesinin ardından renkli, minik lastik bantlarla neler yapılabiliyor ona bir göz atalım. Gökkuşağı lastiği ile çok değişik şeyler örmek mümkün. Boyunluk, saç bandı, saat kordonu, çanta, tshirt, bilezik ilk akla gelenler. Bizde satılan poşetlerin içinde sapan bulunuyor demiştim. Yabancı ülkelerde örneğin Amerika'da gök kuşağı lastiği farklı bit kit ile birlikte satılıyor. Üstteki fotoğrafta mucidin elinde gördüğünüz alet kitin en önemli parçası. Lastikler onun üzerine yerleştirilerek ürün yapılıyor. Bu tezgah belkide satılıyor benim haberim yok. Ama yoksa da geleceğinden ve satılacağından eminim. Yapması hakikaten zevkli. 
Son bir hatırlatma yapmak istiyorum. Lastiklerden alıp bileklik yapmayı ve kullanmayı düşünüyorsanız kaliteli ürünleri tercih edin. 
Sırada önceki satırlarda bahsettiğim ürünlerin görselleri var. İşte bunlardan bir kaç tanesi:

Gökkuşağı lastiğinden saat kordonu


Saç lastiğinden bileklik

Saç lastiğinden bel çantası freebag


Saç lastiğinden telefon kılıfı

2 yorum:

  1. Elbise de ören vard:)) geçen yl İngilterede ki yeğenlerim setini getirmişti oyalanmak için bana da öğretmişti:))
    çok yaygındı ama hemen kanser yapıyor filan denince ilgi azaldı kız kardeşime sordum burada böyle deniyor diye ama öyle olsa kesinlikle igilizler izin vermezdi dedi hatta tanıtma katkıydı sanrım Kraliyet ailesi de bileklik takmıştı:)))

    YanıtlaSil
  2. Gökkuşağı lastiğinden bileklik o kadar güzel ki, alerjim olmasa yapıp yapıp takardım. Ama bu çalışmayı görmek bana çok farklı ilhamlar verdi ��

    YanıtlaSil

Film Gündemi Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır...
Sayfa Başına Dön